Rząd Niemiec wezwał w poniedziałek Włochy i Maltę do spełnienia obowiązku humanitarnego względem 629 migrantów przebywających na statku „Aquarius”, który od niedzieli czeka na Morzu Śródziemnym. Oba kraje nie wyraziły zgody na wpłynięcie jednostki do ich portów.
Niemiecki rząd wzywa wszystkie zainteresowane strony do wzięcia na siebie ich odpowiedzialności humanitarnej
— powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Berlinie rzecznik gabinetu Steffen Seibert.
Dodał, że niemiecki rząd „jest zaniepokojony sytuacją ludzi na tym statku”.
Jednocześnie Seibert podkreślił, że Niemcy stoją na stanowisku, że „szczególnie obciążone (ciężarem migracyjnym - PAP) kraje, wśród których oczywiście są Włochy, nie mogą pozostać same” w walce z kryzysem migracyjnym w Europie.
„Aquarius” jest jednostką organizacji pozarządowej SOS Mediterranee; obecnie znajduje się ona w odległości kilku mil morskich od brzegów Malty. Włochy nie zgodziły się na wpłynięcie „Aquariusa” do włoskiego portu; odmówiła również Malta, którą Rzym poprosił o przyjęcie jednostki. Sytuacja wywołała napięcie między dwoma krajami.
Na pokładzie statku jest 629 migrantów, wśród nich 123 nieletnich bez opieki dorosłych, jedenaścioro dzieci i siedem kobiet w ciąży.
Również w poniedziałek szef MSW Włoch Matteo Salvini zapowiedział, że jego kraj nie wpuści następnych statków organizacji pozarządowych z migrantami zabranymi z łodzi na Morzu Śródziemnym.
Włochy przestały schylać głowę i być posłuszne. Tym razem jest ktoś, kto mówi „nie”
— napisał na Twitterze wicepremier i minister spraw wewnętrznych.
Do władz Włoch i Malty zaapelowała Komisja Europejska o zapewnienie opieki migrantom ze statku, którego oba kraje nie chcą przyjąć.
Dla KE najważniejszy jest imperatyw humanitarny. Rozmawiamy o ludziach, ponad 600 osobach, w tym nieletnich bez opieki. Priorytetem włoskich i maltańskich władz powinno być zapewnienie tym ludziom opieki jakiej potrzebują
— powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Margaritas Schinas.
Komisja od weekendu rozmawia z przedstawicielami rządów w Rzymie i Valletcie.
Wzywamy wszystkie zaangażowane strony do szybkiego rozwiązania sprawy, tak żeby ludzie na statku mogli bezpiecznie i jak najszybciej jak to możliwe zejść z pokładu
— zaznaczył Schinas.
W sprawę włączyła się również Hiszpania. Minister obrony Hiszpanii Margarita Robles zarzuciła w poniedziałek władzom Unii Europejskiej niechęć do przyjmowania migrantów.
W rozmowie z hiszpańską rozgłośnią Cadena Ser Robles stwierdziła, że niechęć państw takich jak Włochy i Malta do przyjmowania migrantów wynika z błędnej polityki UE. Uznała, że konieczne są w tej sytuacji nowe regulacje unijne.
UE musi działać. Priorytetem jest ratowanie życia ludzkiego. Unia nie może tego nie dostrzegać w swojej polityce dotyczącej imigrantów. Niestety wielokrotnie odwraca się ona od tego problemu
— powiedziała hiszpańska minister obrony.
Robles stwierdziła, że kraje takie jak Hiszpania czy Włochy powinny mieć, bez względu na przepisy unijne, prawo do swobodnego podejmowania decyzji o przyjmowaniu statków z migrantami, takimi jak „Aquarius”.
Prawo międzynarodowe nakazuje chronić ludzkie życie. Zapis ten występuje w wielu dokumentach międzynarodowych, np. w Karcie Narodów Zjednoczonych
— dodała Robles.
Statek z migrantami ostatecznie został przyjęty przez hiszpański rząd. Zawinie do portu w Walencji - poinformowały w poniedziałek służby prasowe nowego hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza.
O pomoc dla migrantów apelował specjalny wysłannik Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) dla regionu Morza Śródziemnego Vincent Cochetel.
Ludzie są w niebezpieczeństwie, zaczyna brakować im prowiantu i pilnie potrzebują pomocy. Bardziej ogólne prawy, jak czyja jest odpowiedzialność i jak najlepiej ją rozdzielić między państwa członkowskie, powinny być rozpatrywane później
— oświadczył Cochetel w Genewie.
Premier Włoch Giuseppe Conte podziękował w poniedziałek władzom Hiszpanii za to, że postanowiły przyjąć migrantów ze statku organizacji pozarządowej.
Na statku „Aquarius” należącym do organizacji pozarządowej SOS Mediterranee, na którym pływa personel z organizacji Lekarzy bez Granic, jest 629 migrantów uratowanych w czasie sześciu operacji na Morzu Śródziemnym. Wśród nich jest 123 nieletnich, 11 dzieci i siedem kobiet w ciąży.
Hiszpania jest jednym z głównych kierunków napływu migrantów z Afryki do Europy. Większość z nich dostaje się na terytorium tego kraju, docierając przez Morze Śródziemne. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że tylko w pierwszym kwartale tego roku przybyło w taki sposób do Hiszpanii 3345 nielegalnych migrantów, czyli o 38 proc. więcej w porównaniu do podobnego okresu w 2017 roku.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/399003-wlochy-i-malta-zdecydowanie-sprzeciwily-sie-przyjeciu-statku-z-migrantami-po-apelach-ze-strony-ke-gotowosc-wyrazila-hiszpania
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.