Rzecznik brytyjskiego rządu powiedział w czwartek, że Wielka Brytania „jest głęboko zawiedziona” decyzją USA o wprowadzeniu ceł na import stali i aluminium z państw UE, oceniając, że kraje Wspólnoty powinny być „na stałe i w pełni” wyłączone z nowych środków.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: KE idzie na wojnę handlową z USA! Juncker zapowiada nałożenie przez Unię ceł odwetowych na towary zza oceanu
Jasno przedstawiliśmy rządowi Stanów Zjednoczonych na najwyższym poziomie (dyplomatycznym) znaczenie brytyjskiej stali i aluminium dla (amerykańskich) przedsiębiorstw i projektów obronnych. Nadal będziemy blisko współpracowali z Unią Europejską i amerykańską administracją, aby doprowadzić do stałego zwolnienia z ceł i zabezpieczenia interesów brytyjskich pracowników
— podkreślił w przekazanym PAP oświadczeniu.
Według danych statystycznych pochodzących z analizy Izby Gmin, w Wielkiej Brytanii działa ok. 600 firm trudniących się produkcją lub obróbką stali, które łącznie zatrudniają ponad 32 tys. osób. W 2016 roku wartość branży wyniosła 1,6 miliarda funtów, ok. 0,1 proc. brytyjskiej gospodarki, i wyprodukowano ok. 8 milionów ton stali. Dla porównania Chiny wyprodukowały w tym samym roku ok. 808 milionów ton stali.
Minister handlu USA Wilbur Ross oświadczył w czwartek, że jego kraj nakłada 25-proc. cła na stal i 10-proc. cła na aluminium z Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku. Taryfy będą obowiązywać od północy w piątek czasu w USA (6 rano w Polsce).
Podczas briefingu telefonicznego Ross cytowany przez agencję Reutera oznajmił, że gdy któraś ze stron podejmie kroki odwetowe, nie oznacza to, że nie będzie dalszych negocjacji. Minister dodał, że w czasie rozmów z europejskimi przywódcami osiągnięto w tej sprawie postęp, jednak niewystarczający, by UE nadal była wyłączona z wprowadzonych w marcu ceł.
Rząd Niemiec oświadczył w czwartek, że wprowadzenie przez USA karnych ceł na import stali i aluminium z Unii Europejskiej jest bezprawne i grozi eskalacją transatlantyckiego konfliktu handlowego.
Rząd Niemiec sprzeciwia się wprowadzonym przez USA cłom na stal i aluminium. Uważamy to jednostronne posunięcie za bezprawne, jego deklarowane powody odwołujące się do bezpieczeństwa narodowego w rzeczywistości nie istnieją. Posunięcie to zwiększa raczej groźbę spiral eskalacji (konfliktu handlowego), które w efekcie przyniosą szkodę wszystkim
— powiedział w Berlinie rzecznik rządu Steffen Seibert.
Przypomniał, że na niedawnym szczycie w Sofii przywódcy państw UE potwierdzili swe wspólne dążenie do uzyskania trwałego zwolnienia krajów unijnych z amerykańskich ceł importowych na stal i aluminium.
Pod tym warunkiem UE ogłosiła swą gotowość do podjęcia z USA rozmów w czterech uzgodnionych w Sofii istotnych kwestiach
— zaznaczył.
Według Seiberta decyzja prezydenta Donalda Trumpa, by nie udzielać żadnego trwałego zwolnienia, będzie teraz w UE dokładnie przeanalizowana.
UE dokonała niezbędnych przygotowań, by móc zareagować odpowiednimi kontrposunięciami
— ostrzegł rzecznik.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/396736-usa-w-ogniu-krytyki-za-decyzje-ws-cel-wielka-brytania-gleboko-zawiedziona-niemcy-wskazuja-na-bezprawne-posuniecie