Wysłannik Stanów Zjednoczonych na Ukrainę Kurt Volker poinformował na konferencji prasowej, że USA zastanawiają się nad sankcjami na międzynarodowe koncerny, uczestniczące w projekcie Nord Stream2.
Zwrócił także uwagę na sformułowanie, jakiego użyła ostatnio publicznie kanclerz Niemiec w odniesieniu do tego gazociągu „Nord Stream 2 jest projektem komercyjnym z zastosowaniem politycznym”.
Stwierdził:
w USA nie ma decyzji, ale trwa dyskusja czy nie wprowadzić sankcji, które dotykałyby również europejskie koncerny, które współpracując z Rosjanami, wzmacniają zależność energetyczną Europy od tego kraju.
I dodał:
myślę, że to powinno dać sygnał władzom w Niemczech, żeby rozwiązały ten problem, zanim USA zaczną decydować o sankcjach.
Przypomnijmy, że już pod koniec marca tego roku Departament Stanu USA ustami rzecznik Heather Nauert oświadczył, „że rząd Stanów Zjednoczonych uważa, że projekt Nord Stream 2 osłabiłby stan bezpieczeństwa energetycznego i stabilności energetycznej Europy”.
Rzecznik dodała także, „że ta inwestycja dałaby Rosji kolejne narzędzie nacisku na państwa europejskie, w szczególności takie jak Ukraina”.
I podkreśliła bardzo mocno „jasno deklarujemy, że firmy pracujące w rosyjskim sektorze rurociągów energetycznych mogłyby - jeżeli angażują się w ten rodzaj działalności - zostać objęte sankcjami zgodne z ustawą CAATSA”.
Przypomnijmy także, że na początku sierpnia poprzedniego roku prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę, wcześniej uchwaloną przez Izbę Reprezentantów i Senat, wprowadzającą dodatkowe sankcje na Koreę Północną, Iran i Rosję (ustawa CAATSA).
Zgodnie z tą ustawą między innymi „USA mają nadal przeciwstawiać się Nord Stream 2 ze względu na jego szkodliwe konsekwencje dla bezpieczeństwa energetycznego UE, rozwoju rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej oraz reform gazowych na Ukrainie”.
Ponadto według tej ustawy USA „mają pomagać Ukrainie i sojusznikom Stanów Zjednoczonych w Europie w zmniejszeniu swojej zależności od zasobów energetycznych Rosji, zwłaszcza gazu, które rząd Federacji Rosyjskiej używa, jako broni do zastraszania innych państw i wpływania na nie”.
Ustawa pozwala także prezydentowi USA na nałożenie sankcji na firmy, które zainwestują, co najmniej 1 mln USD w budowę eksportowych rurociągów z Rosji lub będą świadczyć usługi (także transferu technologii), na rzecz takich inwestycji o wartości ponad 5 mln USD rocznie.
Uderza ona w 5 koncernów energetycznych z Europy Zachodniej (ENGIE, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper, Wintershall), które zgodnie ze swoimi zapowiedziami chcą sfinansować połowę kosztów budowy Nord Stream 2.
Te właśnie koncerny postanowiły do końca 2020 roku pożyczyć Gazpromowi po 950 mln USD na budowę Nord Stream 2, a ostatnio zdecydowały się przedłużyć okres spłaty tych pożyczek do roku 2035.
Z oświadczeń rzeczniczki Departamentu Stanu, a teraz także przedstawiciela USA na Ukrainę wynika, że USA tak zdecydowanie poszerzając dotychczasowe sankcje na Rosję, chcą nimi objąć także firmy zagraniczne, które uczestniczą w rozbudowie rosyjskiej infrastruktury gazowej i być może będzie to wystarczające ostrzeżenie, aby w tym politycznym przedsięwzięciu nie uczestniczyły.
Wszystko, więc wskazuje na to, że to nie Unia Europejska obroni kraje Europy Środkowo-Wschodniej przed rosyjską dominacją gazową, a właśnie USA pod przewodnictwem prezydenta Donalda Trumpa (niestety okazuje Niemcy współdziałając z Rosją w sprawie budowy Nord Stream 2, wręcz ostentacyjnie łamią europejską solidarność).
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/395186-wyslannik-usa-na-ukraine-stany-zjednoczone-zastanawiaja-sie-nad-sankcjami-w-sprawie-nord-stream2