Prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził w poniedziałek zaniepokojenie doniesieniami o przemocy w Strefie Gazy. Podobne stanowisko zajął MSZ Niemiec. Władze obu tych krajów wezwały Izrael do zachowania umiaru w reakcjach na zamieszki.
Macron potępił przemoc do jakiej doszło w Strefie Gazy i zapowiedział, że w najbliższych dniach podejmie rozmowy ze wszystkimi stronami konfliktu.
Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian wezwał władze Izraela do zachowania umiaru, aby „uniknąć dalszej eskalacji” konfliktu.
Francja ponownie apeluje do władz Izraela, by używając siły zachowały się roztropnie i powściągliwie
— napisał w oświadczeniu Le Drian.
Dodał, że decyzja USA o przeniesieniu ambasady w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy „stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego, a w szczególności rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ”.
W sytuacji, w której w regionie utrzymują się silne napięcia (…) Francja wzywa strony do wykazania się odpowiedzialnością, aby zapobiec nowemu konfliktowi
— głosi oświadczenie Le Driana.
Prawo do pokojowych protestów musi również obowiązywać w Strefie Gazy. Izrael ma prawo do samoobrony i zabezpieczenia ogrodzenia (na swej granicy ze Strefą Gazy) przeciw próbom wtargnięcia z użyciem przemocy, ale powinna być stosowana zasada proporcjonalnej reakcji
— oświadczyło MSZ Niemiec. Według niego ostra amunicja może być użyta tylko wtedy, gdy zawiodły inne środki, a zagrożenie jest oczywiste.
Co najmniej 52 Palestyńczyków zginęło w poniedziałek w starciach z izraelskimi siłami w Strefie Gazy na granicy z Izraelem, gdzie od rana trwały protesty przeciwko przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.
Palestyński rząd oskarżył Izrael o dokonanie masakry w Strefie Gazy. Rzecznik rządu Jusuf al-Mahmud zażądał w oficjalnym oświadczeniu „natychmiastowej interwencji międzynarodowej w celu powstrzymania straszliwej masakry dokonanej w Gazie przez izraelskie siły okupacyjne przeciwko naszemu bohaterskiemu narodowi”.
W związku z otwarciem amerykańskiej ambasady Jerozolimę patrolowały w poniedziałek tysiące izraelskich policjantów, funkcjonariuszy służb granicznych i żołnierzy jednostek specjalnych.
Swoją decyzję o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego prezydent USA Donald Trump ogłosił 6 grudnia 2017 roku.
Z kolei rząd Turcji wezwał w poniedziałek swych ambasadorów w USA i Izraelu na konsultacje w związku z sytuacją w Strefie Gazy, gdzie doszło do starć palestyńsko-izraelskich po tym jak Stany Zjednoczone przeniosły swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył Izrael o „państwowy terroryzm” i nazwał przemoc wobec Palestyńczyków „ludobójstwem”.
Wcześniej w poniedziałek Erdogan komentując przeniesienie amerykańskiej ambasady w Izraelu powiedział, że „USA wybrały bycie częścią problemu, a nie rozwiązania” konfliktu na Bliskim Wschodzie.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/394298-francja-i-niemcy-wzywaja-izrael-do-zachowania-umiaru-ws-strefy-gazy-turcja-wzywa-swoich-ambasadorow-na-konsultacje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.