Mały Alfie Evans, wbrew temu, co zapowiadali lekarze, wciąż dzielnie walczy o życie. Okazuje się jednak, że szpital, w którym przebywa maluch - Alder Hey w Liverpoolu, był bohaterem skandalu, który kilka lat temu wstrząsnął Wielką Brytanią.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ojciec Alfiego Evansa: Polska jest niesamowita! Nie ma słów podziękowania za poparcie, jakiego udzielił nam polski prezydent. WIDEO
W szpitalu w Liverpoolu w latach 1988-1995 pobierano, przechowywano i dysponowano organami 850 martwych niemowląt. Wszystko to odbywało się bez zgody rodzin.
Co więcej, również bez zgody rodzin w szpitalu Alder Hey przechowywano również szczątki 1500 dzieci poronionych, wyabortowanych i martwo urodzonych. Podobne praktyki miały miejsce w innych brytyjskich szpitalach.
Skandal wybuchł po tym, gdy w 1992 roku podczas operacji przeprowadzanej na otwartym sercu w szpitalu Bristol Royal Infirmary zmarła 11-miesięczna Samantha Rickard.
Kiedy cztery lata później matka dziewczynki dowiedziała się, że szpitalowi stawia się zarzuty, że podczas operacji serca umiera zbyt wiele dzieci, zażądała od placówki kopii dokumentacji medycznej. Okazało się, że znajdował się tam dokument, w którym zapisano, że lekarz dokonujący sekcji zwłok dziecka bez zgody rodziny zachował jego serce.
Świadek zeznający w tej sprawie w 1999 roku powiedział, że duża liczba serc przechowywana jest w Szpitalu Dziecięcym Alder Hey w Liverpoolu.
Co więcej, w opublikowanym w 2001 roku raporcie ujawniono, że pracujący w Alder Hey od 1988 roku holenderski patolog Dick van Velzen systematycznie zlecał nieetyczne i nielegalne pobieranie organów od wszystkich zmarłych tam dzieci, nawet tych, których rodzice wyraźnie odmówili zgody na sekcję zwłok.
Zwrócono uwagę, że Alder Hey oraz Szpital Dziecięcy w Birmingham sprzedawały grasice usunięte żywym dzieciom podczas operacji serca, firmom farmaceutycznym.
Dr van Velzen uniknął odpowiedzialności karnej za swoje działania, ale na zawsze stracił prawo do wykonywania zawodu. Szczątki dzieci zostały pochowane, a sprawa przyczyniła się do ustanowienia nowego prawa ws. pobierania ludzkich tkanek.
Jednak to nie tylko ta sprawa kładzie się cieniem na szpital, w którym przebywa Alfie Evans. Nagłówki gazet mówiły również o śmierci 15-latki z powodu wielu błędów, o trzyletnim dziecku, które również zmarło na skutek błędów podczas operacji czy o śmierci noworodków.
wkt/twitter
-
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/391976-skandal-z-organami-i-niewyjasnione-przypadki-smierci-dzieci-nikczemna-przeszlosc-szpitala-alder-hey-w-ktorym-przebywa-alfie-evans
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.