Trzech turystów zginęło w ataku w Muenster, a jego sprawca popełnił samobójstwo. Kierowca samochodu dostawczego wjechał w tłum ludzi, siedzących przed restauracją w centrum miasta - przekazało niemieckie MSW. Według niemieckich mediów w ataku mogło ucierpieć 50 osób, sześć znajduje się w stanie ciężkim.
00:17. MSZ podało kontakt dla osób zaniepokojonych losem bliskich.
00:11. Konsulat RP w Kolonii wydał komunikat ws. tragedii.
Placówka pozostaje w kontakcie z policją w sprawie ustalenia obywatelstwa ofiar i rannych.
00:05. Niespokojna noc w Muenster. Na miejscu cały czas działania prowadzi policja.
23:33. Czy w Wielkiej Brytanii mogła się powtórzyć sytuacji z Muenster? Na szczęście służby zachowały czujność.
55-letni mężczyzna został aresztowany bezpośrednio po przylocie z Maroka pod zarzutem popełnienia przestępstwa terrorystycznego
— podało BBC.
21:30. Znaczna część miasta nadal pozostaje zamknięta. Na miejscu działają służby.
21:00. „Składam najszczersze kondolencje na ręce Pani Kanclerz Angeli Merkel w związku z tragedią w Münster” - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Nasze myśli pozostają z poszkodowanymi oraz z rodzinami ofiar
— dodał szef polskiego rządu.
20:45. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przekazała w oświadczeniu, że jest głęboko wstrząśnięta atakiem w Muenster.
Jak poinformowała szefowa niemieckiego rządu, robione jest „wszystko co możliwe”, by wyjaśnić fakty oraz wesprzeć poszkodowanych i ich bliskich.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest oświadczenie kanclerz Niemiec po ataku w Muenster! Merkel: Jestem głęboko wstrząśnięta
20:28. Nie mamy zaufania do przekazu medialnego. To bardzo źle - zauważył dziennikarz PAP Witold Repetowicz w programie „Minęła dwudziesta”.
20:25. Prawdopodobnie istnieje fizyczne zagrożenie, dlatego policja puszcza taki komunikat - powiedział na antenie TVP Info nadkom. Dariusz Loranty, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Niemiecka policja ma taki „piękny” zwyczaj, że wprowadza w błąd
— dodał.
19:50. Jak przekazała lokalna prasa, mężczyzna wjechał furgonetką w ludzi siedzących przed popularną restauracją Kiepenkerl na starym mieście Muenster, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.
Przedstawiciel niemieckiego resortu bezpieczeństwa poinformował, że do tragedii doszło około godz. 15.30. Potwierdził, że napastnik popełnił samobójstwo. Jak dotąd nie ustalono jego tożsamości.
Niemieckie media twierdzą, że sprawcą ataku był chory psychicznie obywatel Niemiec.
Według tygodnika „Der Spiegel” sprawca wypadku zastrzelił się. Policja prosi o unikanie centrum miasta, gdzie doszło do wypadku i prowadzona jest akcja służb.
Znaczna część Muenster została zamknięta przez służby bezpieczeństwa.
Najwyraźniej śledczy szukają materiałów wybuchowych
—czytamy na portalu „Der Spiegel”.
Niemiecka policja próbuje gasić emocje.
„Prosimy o powstrzymanie się od spekulacji. Rozprzestrzenianie plotek nie pomaga nam”
— napisała niemiecka policja na Twitterze, odpowiadając na informacje niektórych mediów, że służby bezpieczeństwa poszukują drugiego podejrzanego w sprawie ataku.
Krążące nad miastem helikoptery wzmagają jednak niepokój. Według niektórych przekazów medialnych, dwóch mężczyzn uciekło z furgonetki, która stratowała ludzi.
kk/mall/gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/389269-tragedia-w-niemczech-kierowca-wjechal-samochodem-w-tlum-ludzi-media-trzy-osoby-nie-zyja-30-jest-rannych-sprawca-nie-zyje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.