Złożeniem kwiatów pod pomnikiem generała Józefa Bema w Budapeszcie, w obecności polskich dyplomatów, uczciła w środę węgierska Polonia 224. rocznicę urodzin bohatera narodowego Polski i Węgier.
W przeddzień rocznicy wybuchu rewolucji 1848 roku świętujemy urodziny generała Bema i przyjaźń polsko-węgierską. Co roku jest to dla naszego stowarzyszenia bardzo ważna rocznica, gdyż Bem jest naszym patronem
— powiedział PAP wiceszef Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J. Bema, Jozsef Nyitrai. Stowarzyszenie jest najstarszą organizacją polonijną na Węgrzech; w tym roku będzie świętować 60-lecie powstania.
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania polskiego i węgierskiego hymnu, a następnie szefowa Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Ewa Ronay wygłosiła przemówienie, w którym przypomniała postać Bema i jego dokonania.
Kwiaty i wieńce złożyli konsul Marcin Sokołowski i attache wojskowy płk Tomasz Trzciński, a także przedstawiciele samorządów polskich na Węgrzech i organizacji polonijnych, w tym Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum oraz Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pod wezwaniem św. Wojciecha.
W uroczystości uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Legionu Wysockiego w mundurach legionistów polskich z czasu rewolucji węgierskiej z lat 1848-1849, a także Tradycyjnego Oddziału Artylerii Fortecznej nr 2 im. Edwarda von Beschi z Krakowa w mundurach artylerii konnej Legionów Polskich z okresu I wojny światowej.
Uroczystość zakończyła się oddaniem salwy honorowej.
Powstanie węgierskie z lat 1848-1849 było wymierzone w absolutne rządy Habsburgów. Węgrzy domagali się m.in. wolności prasy i zniesienia cenzury, swobód obywatelskich i równouprawnienia wyznań religijnych, niezależnego od Wiednia rządu oraz wycofania z kraju obcych wojsk.
Powstanie wybuchło 15 marca 1848 roku i było częścią Wiosny Ludów, która przeszła do historii jako seria ruchów rewolucyjnych o charakterze liberalnym, narodowościowym i republikańskim, jakie w latach 1848-1849 ogarnęły liczne kraje Europy, w tym pozostającą pod zaborami Polskę i Węgry. W walkach po stronie węgierskiej brali udział Polacy, m.in. generał Bem, który dowodził wojskami węgierskimi w Siedmiogrodzie i Banacie, i generał Henryk Dembiński, dowodzący armią północną. Po stronie Węgrów walczył także Legion Polski pod dowództwem generała Józefa Wysockiego.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/385908-wegierska-polonia-uczcila-rocznice-urodzin-jozefa-bema-general-jest-polskim-i-wegierskim-bohaterem-narodowym