Polska zawsze była zdecydowanym zwolennikiem rozszerzenia UE o Bałkany Zachodnie - powiedział w poniedziałek w Skopje szef MSZ Jacek Czaputowicz. Apelował o działania na rzecz pojednania między krajami tego regionu.
Szef polskiej dyplomacji, który wraz ze swoim macedońskim odpowiednikiem Nikołą Dimitrowem otworzył przed południem obrady siódmej edycji Konferencji Skopijskiej, zapewnił o „stałym poparciu” Polski dla unijnych aspiracji Macedonii.
Polska zawsze była zdecydowanym zwolennikiem polityki rozszerzenia i dzieliła się swoim doświadczeniem z partnerami z Bałkanów Zachodnich*
— zaznaczył Czaputowicz. Zachęcał w tym kontekście m.in. do czerpania z dorobku polsko-niemieckiego pojednania na rzecz budowania dobrosąsiedzkich relacji w regionie.
Zmierzenie się z dziedzictwem przeszłości jest konieczne, w innym przypadku może ono zostać wykorzystane przez podmioty zewnętrzne do generowania niestabilności i konfliktów w regionie, co utrudniłoby proces jego integracji euroatlantyckiej
— argumentował.
Jesteśmy przekonani, że Republika Macedonii dzięki swojej bogatej kulturze i historii, a także zmotywowanym obywatelom będzie cennym członkiem UE. W naszym przekonaniu akcesja Macedonii do NATO i UE może przyczynić się do zwiększenia stabilności i dobrobytu Bałkanów Zachodnich
— dodał Czaputowicz.
Minister pozytywnie odniósł się też do strategii na rzecz perspektywy rozszerzenia UE na kraje Bałkanów Zachodnich, ogłoszonej w lutym przez Komisję Europejską. KE wyraziła w niej gotowość do przygotowania rekomendacji na rzecz rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Macedonią.
Z kolei szef MSZ Macedonii wyraził zadowolenie, że - jak ocenił - Unia „powoli dojrzewa do pomysłu rozszerzenia o kraje Bałkanów Zachodnich”, a polityka rozszerzenia jest dziś znów uznawana za istotną.
Apelujemy do polskich przyjaciół o utrzymanie aktywnego, stanowczego i głośnego poparcia dla otwarcia rozmów akcesyjnych z Macedonią
— podkreślił Dimitrow. Z zadowoleniem odnotował w tym kontekście decyzję o przyjęciu przez Polskę w 2019 roku roli gospodarza tzw. procesu berlińskiego, którego celem jest przygotowanie państw Bałkanów Zachodnich do członkostwa w UE.
Macedoński minister wyraził też nadzieję na dalsze praktyczne wsparcie ze strony Polski w zakresie dzielenia się doświadczeniami z procesu akcesyjnego.
Szefowie dyplomacji spotkali się też z przedstawicielami think tanków z obu krajów. Ze strony polskiej w tegorocznej konferencji biorą udział m.in. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Ośrodek Studiów Wschodnich.
Wśród tematów siódmej edycji Konferencji Skopijskiej mają znaleźć się m.in. przyszłość UE, rozwój gospodarczy, polityka przemysłowa, praworządność, walka z przemytem ludzi i nielegalną imigracją, a także współpraca regionalna na podstawie doświadczeń Grupy Wyszehradzkiej.
ak/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/385507-unijne-aspiracje-macedonii-minister-czaputowicz-zapewnia-polska-zawsze-byla-zwolennikiem-polityki-rozszerzenia-ue-o-balkany-zachodnie