MSZ Rosji oświadczyło w środę, że odpowie działaniami na zasadzie wzajemności na ogłoszenie przez Litwę tzw. listy Magnitskiego, czyli spisu niepożądanych w kraju 49 osób bezpośrednio związanych ze śmiercią rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego.
Jak zawsze w podobnych sytuacjach będziemy działać, opierając się na zasadzie wzajemności. Nie będzie problemów z wyborem kandydatów do zakazania wjazdu do Rosji. Dziś jest ich na Litwie aż nadto
— głosi oświadczenie MSZ.
Resort zarzucił władzom Litwy „jawnie rusofobiczne działania” i oskarżył ten kraj o to, iż zajął „najbardziej naganne miejsce w rozpętanej na Zachodzie histerii antyrosyjskiej”. Opublikowanie listy Magnitskiego na Litwie jest „kolejnym potwierdzeniem, że Wilno stara się za wszelką cenę dowieść swojej wrogości wobec Rosji” - oświadczyło ministerstwo w Moskwie.
Wykaz przedstawicieli Rosji objętych zakazem wjazdu w związku ze sprawą śmierci Magnitskiego litewski departament migracji opublikował w poniedziałek. Na liście są głównie nazwiska rosyjskich urzędników, m.in. szefa Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandra Bastrykina i Olega Łogunowa, który kierował śledztwem w sprawie Magnitskiego. Jest też nazwisko przywódcy Republiki Czeczeńskiej Ramzana Kadyrowa.
Listę zatwierdziło ministerstwo spraw wewnętrznych Litwy na mocy przyjętej w listopadzie przez Sejm ustawy Magnitskiego. Litwa jest piątym krajem - po USA, Estonii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii - który przyjął taki akt prawny.
Magnitski, prawnik funduszu Hermitage Capital Management (HCM), zmarł 16 listopada 2009 roku w wieku 37 lat w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie. Wcześniej przez prawie rok był przetrzymywany w innym moskiewskim więzieniu - Butyrki. Jego pracodawcy i obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został ciężko pobity przez strażników więziennych.
Mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/377067-litwa-oglasza-spis-osob-niepozadanych-kreml-zapowiada-odpowiedz-na-zasadzie-wzajemnosci