Niemieckie media odnotowują rekonstrukcję polskiego rządu, dość zgodnie wyrażając pogląd, że premier Mateusz Morawiecki zabiega o poprawę relacji z Unią Europejską, o czym ma świadczyć odwołanie ministrów spraw zagranicznych, obrony narodowej i środowiska.
Deutsche Welle pisze na swym portalu, że w przypadku rekonstrukcji polskiego rządu „najwidoczniej chodzi także o poprawę relacji z UE”. DW, podobnie jak wiele innych niemieckich mediów, zwraca uwagę na uruchomienie przez Komisję Europejską wobec Polski artykułu 7 traktatu unijnego i nawiązuje do zaplanowanego na wtorek wieczorem spotkania premiera Morawieckiego z szefem KE Jean-Claude’em Junckerem w Brukseli.
Agencja dpa, pisząc o rekonstrukcji polskiego rządu, eksponuje odwołanie szefa dyplomacji Witolda Waszczykowskiego i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, dodając że byli to „kontrowersyjni ministrowie”.
W ocenie politologów - pisze dpa - Waszczykowski i Macierewicz „wielokrotnie irytowali międzynarodowych partnerów Polski swymi sprzecznymi i nieobliczalnymi wypowiedziami”.
Agencja odnotowuje krótko pozostałe zmiany w rządzie, zwracając uwagę, że odwołany minister środowiska Jan Szyszko „był krytykowany z powodu sporu z Komisją Europejską o wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej”.
Dpa odnotowuje, powołując się na politologów, że prezydent Andrzej Duda opowiadał się za zmianą szefa MON i zwraca uwagę, że między Kancelarią Prezydenta a resortem obrony dochodziło do konfliktów.
Agencja pisze na zakończenie, że za tego, który w istocie „pociąga za sznurki” nadal uważany jest „kontrowersyjny szef partii rządzącej PiS Jarosław Kaczyński”.
Telewizja NTV podkreśla na swoim portalu, że premier Morawiecki „robi krok w kierunku UE”. Według NTV, odwołani szefowie resortów spraw zagranicznych, obrony narodowej i środowiska „byli uważani za szczególnie krytycznych wobec UE”. „Bezpośrednio przed swoją pierwszą wizytą w Brukseli (jako premier - PAP)” Mateusz Morawiecki „wysłał sygnał zbliżenia”, przebudowując swój gabinet - twierdzi NTV i dodaje, że odwołani zostali ministrowie, którzy w wielu dziedzinach toczyli spory z UE.
Według NTV rekonstrukcja polskiego rządu najwyraźniej służy także „wylaniu oliwy na fale” w sporze z UE. NTV uważa, że Waszczykowski „w wielu przypadkach ostro atakował UE i Niemcy”, a Macierewicz „był uważany w instytucjach unijnych i w innych krajach członkowskich za trudnego partnera”. W materiale na temat rekonstrukcji polskiego rządu podkreślono, że Morawiecki zabiega o poprawę relacji z UE.
Także „Handelsblatt” pisze, że zmiany w składzie polskiego rządu są - zdaniem obserwatorów - oznaką, że „Morawiecki szuka porozumienia z partnerami w UE”.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/375677-niemieckie-media-o-rekonstrukcji-polskiego-rzadu-najwidoczniej-chodzi-o-poprawe-relacji-z-ue