Dyplomatyczne negocjacje z Republiką Federalną Niemiec podjęło w 2016 roku afrykańskie państwo Namibia dla otrzymania odszkodowań za ludobójstwo popełnione przez Imperium Niemieckie podczas wojny kolonialnej we wczesnym XX wieku. Ówczesne Niemcy dokonywały ludobójstwa między innymi przy pomocy zakładanych w Afryce obozów koncentracyjnych, zanim ten wynalazek europejskich imperiów kolonialnych został przeniesiony do Europy. Rząd Namibii – kraju bardzo małego na mapach ludności i gospodarki świata – zażądał reparacji o wysokości ponad 30 miliardów dolarów amerykańskich. To blisko trzykrotność rocznego nominalnego produktu krajowego brutto Namibii.
Teraz po około roku negocjacji Namibia zmienia strategię: zapowiada złożenie pozwu o przyznanie reparacji w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w holenderskiej Hadze – głównym sądzie Systemu Narodów Zjednoczonych. Do przygotowania pozwu i procesu namibijski rząd zatrudnił prawników z samej Namibii i z Anglii – Namibia należy do Wspólnoty Narodów (dawniej Wspólnoty Brytyjskiej), skupiającej części byłego Imperium Brytyjskiego. Prawdopodobnie pozew namibijski trafi do MTS przed możliwym pozwem polskim o odszkodowania od Niemiec za ludobójstwo, zniszczenia i grabież, dokonane podczas drugiej wojny światowej.
Nie jest z góry rozstrzygnięte, czy Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przyjmie pozew Namibii, dotyczący wydarzeń sprzed powstania nie tylko Karty Narodów Zjednoczonych i Organizacji Narodów Zjednoczonych, lecz także jej poprzednika – Ligi Narodów. Namibia powoła się na jeszcze starsze normy traktatowe i zwyczajowe prawa międzynarodowego publicznego, oraz na traktaty wiążące Niemcy dziś w zakresie obowiązkowej jurysdykcji MTS w dziedzinach łączących się z pozwem. Swobodę rozstrzygania o dopuszczalności pozwów ma sam MTS, którego decyzje i wyroki są ostateczne.
CZYTAJ TEŻ:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/370162-namibia-zmienia-strategie-sklada-w-miedzynarodowym-trybunale-sprawiedliwosci-pozew-przeciw-niemcom-o-reparacje-za-ludobojstwo