Rozmowa z premier Beatą Szydło nt. kwestii bilateralnych polegała na „omówieniu delikatnej kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce”. Zachęcamy Polskę do kontynuowania konstruktywnego dialogu z Komisją Wenecką - powiedział w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Beata Szydło po spotkaniu z Macronem: „Bez Francji i Polski reforma Unii Europejskiej się nie powiedzie”
Macron poinformował na konferencji prasowej po spotkaniu z premier, że rozmowa z premier polskiego rządu nt. kwestii bilateralnych polegała na „omówieniu delikatnej kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce”.
Powiedziałem pani premier, że Francja oczywiście nie będzie oceniać sposobu postępowania innych krajów, ale że debata dzisiaj dotyczy kompatybilności tej reformy z wartościami Unii Europejskiej, Karty Praw w ramach Europejskiej Karty Praw Człowieka
— powiedział francuski prezydent w czwartek w Paryżu.
Zachęcamy Polskę do kontynuowania konstruktywnego dialogu z Komisją Wenecką
— oświadczył Macron.
Prezydent Francji miał wypowiedzieć również słowa, które skrajnie różnią się od jego licznych przekazów, w których atakował Polskę.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Żaden z krajów UE nie ma prawa osądzać reform, które przeprowadza inny kraj. Są wartości fundamentalne UE, które trzeba przestrzegać. PL jest w dialogu z KE. Ja nie jestem sędzią ani aktorem w tej sprawie
— relacjonuje na Twitterze słowa Emmanuela Macrona Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli.
I jak podkreśla dziennikarka, są to słowa prawdziwe.
Byłam na tej konferencji, zatem to nie jest fake news.
Skąd taka nagła zmiana w narracji? Jakub Kowalski, szef Kancelarii Senatu, postawił pytanie: Czy jest to „polityczna schizofrenia czy zmiana strategii w reakcji na kryzys w Niemczech”? Dominika Ćosić oceniła:
Pragmatyzm i dyplomacja.
ak/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/368464-nagly-zwrot-macrona-prezydent-francji-zaden-z-krajow-ue-nie-ma-prawa-osadzac-reform-ktore-przeprowadza-inny-kraj