Londyńska policja metropolitalna poinformowała w niedzielę o aresztowaniu 30-letniego mężczyzny powiązanego z piątkowym atakiem nożownika pod Pałacem Buckingham w centrum miasta. Zatrzymania dokonała jednostka antyterrorystyczna.
Jak zaznaczono, mężczyzna został zatrzymany w zachodnim Londynie w związku z podejrzeniami o „zlecanie, przygotowanie lub wspieranie terroryzmu”.
W piątek ok. godz. 20.30 czasu lokalnego (ok. 21.30 w Polsce) 26-letni mężczyzna próbował w pobliżu Pałacu Buckingham zaatakować policjantów za pomocą miecza o długości ok. 120 cm. Według relacji policji w trakcie zdarzenia miał krzyczeć „Allahu Akbar”.
Napastnik, którego tożsamości nie ujawniono, rozmyślnie skierował samochód prosto w policyjny radiowóz na reprezentacyjnej alei the Mall nieopodal Pałacu Buckingham, po czym zatrzymał się i sięgnął po znajdujący się w pojeździe długi miecz.
Mężczyzna został aresztowany pod zarzutem napaści z intencją spowodowania poważnego uszczerbku na zdrowiu i ataku na funkcjonariuszy policji.
Pałac Buckingham jest londyńską rezydencją królowej Elżbiety II. Monarchini nie było w niej w trakcie wydarzenia, gdyż przebywa na wakacjach na zamku Balmoral, w Szkocji.
Wielka Brytania była w tym roku celem czterech ataków terrorystycznych – trzech dokonanych przez radykalnych islamistów i jednego o charakterze antymuzułmańskim. Łącznie zginęło w nich 36 osób.
W kraju obowiązuje czwarty, „poważny” poziom zagrożenia terrorystycznego w pięciostopniowej skali, co oznacza, że potencjalny atak jest uważany za „bardzo możliwy”.
W Londynie rozpoczął się w niedzielę największy festyn uliczny w Europie, Notting Hill Carnival. W obawie przed atakiem terrorystycznym policjanci podnieśli poziom zabezpieczenia wydarzenia.
Festyn, w tym słynna parada uliczna, odbywają się zwyczajowo w długi weekend sierpniowy. Ostatni poniedziałek sierpnia jest tradycyjnie w Wielkiej Brytanii dniem wolnym od pracy.
Brytyjska policja metropolitalna poinformowała, że w związku z większą liczbą ataków kwasem w Londynie w ostatnich miesiącach oraz zamachami terrorystycznymi w Europie podniesiono poziom zabezpieczenia wydarzenia. Wzdłuż trasy przemarszu pojawiły się m.in. metalowe barierki, a także betonowe bloki, które mają zapobiec próbie wjazdu samochodem w ludzi. Podczas imprezy zostanie także użyta innowacyjna technologia rozpoznawania twarzy, która pozwoli za pomocą kamer identyfikować i śledzić w tłumie wybrane osoby.
Jednocześnie zaznaczono, że „nie ma żadnej konkretnej informacji dotyczącej planowanego zamachu” i nie ma powodów do niepokoju.
Pierwszy dzień festynu - niedziela - jest tradycyjnie kierowany do rodzin z dziećmi, które w przebraniach maszerują ulicami londyńskiej dzielnicy Notting Hill.
Punktem centralnym obchodów jest drugi dzień, gdy celebruje się wielokulturowość brytyjskiej stolicy. Główna parada gromadzi kilkaset grup etnicznych mieszkających w mieście.
Ze względu na czerwcowy tragiczny pożar położonego w dzielnicy Kensington apartamentowca Grenfell Tower, w którym zginęło co najmniej 80 osób, wydzielono specjalną strefę wokół wieży, odgradzając ją od terenu festynu. Przejeżdżające w pobliżu platformy mają na znak żałoby wyłączać muzykę, a wielu uczestników wydarzenia zapowiedziało, że przyjdzie złożyć hołd ofiarom.
W niedzielę karnawał rozpoczął się od wielowyznaniowego nabożeństwa za poszkodowanych. O godz. 15 czasu lokalnego w oba dni zaplanowana jest także minuta ciszy.
Festynowi towarzyszą dziesiątki koncertów, spotkań kulturalnych i specjalna strefa gastronomiczna z kuchnią z całego świata.
Pierwszy Notting Hill Carnival został zorganizowany w 1966 roku przez społeczność karaibskich imigrantów mieszkających w Londynie.
Z Londynu Jakub Krupa
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/354972-drugi-zamachowiec-w-rekach-angielskiej-policji-sluzby-podnosza-poziom-zabezpieczenia-festynu-ulicznego-w-londynie