Biuro Wysokiego Komisarza NZ do spraw Praw Człowieka wyraziło w piątek głębokie zaniepokojenie wobec nieustannie pogarszającej się sytuacji humanitarnej i naruszania praw obywateli w Strefie Gazy oraz skutków kryzysu energetycznego na tym terytorium.
Izrael, Palestyna i władze Strefy Gazy nie wypełniają swego obowiązku polegającego na ochronie praw mieszkańców w Strefie
— oświadczyła na konferencji prasowej rzeczniczka tej ONZ-owskiej instytucji Ravina Shamdasani.
Od kwietnia, kiedy rozpoczął się obecny kryzys, mieszkańcy Strefy Gazy mogą korzystać z elektryczności tylko niecałe sześć godzin dziennie, a często mniej niż cztery godziny, co stwarza szczególnie ciężką sytuację obecnie, w pełni sezonu letniego - stwierdziła rzeczniczka.
Fatalnie odbija się to na funkcjonowaniu podstawowych usług sanitarnych i służby zdrowia oraz na zaopatrzeniu Strefy w wodę
— podkreśliła.
Zagraża to wręcz bezpośrednio życiu osób potrzebujących pilnie pomocy medycznej
— dodała Shamdasani.
Ostatnie posunięcia dotyczące Strefy Gazy, takie jak zmniejszenie dostaw prądu przez Izrael, obniżanie płac i odsyłanie pracowników na wcześniejsze emerytury, mają - jak podkreśliła - negatywny wpływ na ich status społeczny i ekonomiczny.
Do tego dochodzi brak przejrzystości w sposobie wykorzystywania zasobów przez Hamas i „nieustanne dławienie” wolności wypowiedzi i zgromadzeń; wszystko to budzi dodatkowy niepokój o przestrzeganie w Strefie Gazy podstawowych praw człowieka - dodała rzeczniczka.
ONZ ocenia z wielkim niepokojem sytuację w Strefie Gazy, pogrążającej się w kryzysie gospodarczym, podczas gdy jej mieszkańcom coraz bardziej ogranicza się prawo do swobodnego przemieszczania się.
Ta sytuacja - alarmuje rzeczniczka ONZ - rodzi gwałtowne reakcje, desperacja popycha ludzi do zbrodniczych czynów, do stosowania przemocy domowej, do zabójstw kobiet, prób samobójczych.
Izraelska blokada i niemożność swobodnego poruszania się uderzają niezwykle mocno w ludność cywilną i powinny zostać zniesione
— konkluduje rzeczniczka.
Po tym gdy islamiści z ruchu Hamas przejęli przed dziesięciu laty władzę nad Strefą Gazy, Izrael wprowadził ścisłą kontrolę nad przepływem towarów i ruchem osób przez jej granicę.
Izrael jako siła okupacyjna ponosi w świetle Międzynarodowego Prawa Humanitarnego odpowiedzialność za zapewnienie pomyślności mieszkańcom Strefy Gazy. Izrael, Palestyna i władze w Gazie również mają zobowiązania wobec nich, a wypływają one z obowiązków w dziedzinie przestrzegania praw człowieka
— przypomniała Shamadasani.
Zaapelowała też do wspólnoty międzynarodowej o to, aby odpowiedziała na apele humanitarne ONZ i dopomogła w rozwoju Strefy Gazy i rozwiązaniu obecnego kryzysu na tym terytorium.
ems/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/352886-onz-gleboko-zaniepokojona-kryzysem-humanitarnym-w-strefie-gazy-izrael-palestyna-i-wladze-strefy-nie-chronia-praw-mieszkancow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.