Dramatyczna noc w Londynie. O godz. 23.08. czasu polskiego rozpędzona ciężarówka wjechała w tłum ludzi na Moście Londyńskim. Najpierw ciężarówka wjechała w tłum na London Bridge, następnie doszło do ataku na Borough Market. Trzecie zdarzenie miało mieć miejsce w okolicach Vauxhall Area, jednak po kilku godzinach policja zdementowała te doniesienia. 7 osób zginęło, a 48 zostało rannych. Uzbrojeni funkcjonariusze zastrzelili wszystkich trzech zamachowców w ciągu zaledwie ośmiu minut od pierwszego zgłoszenia.
Sobotni atak to trzeci poważny incydent terrorystyczny w Wielkiej Brytanii na przestrzeni kilku miesięcy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Terroryści znów uderzyli: atak w Manchesterze! W wybuchu zginęły co najmniej 22 osoby, a ponad 50 jest rannych! Wśród ofiar są dzieci!
Wcześniej w marcu br. w zamachu na Westminster Bridge w Londynie zginęło sześć osób, a 49 zostało rannych. Pod koniec maja doszło zaś do ataku w Manchesterze, gdzie po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze w pobliżu wejścia do hali. 22 osoby zginęły, a ponad 120 zostało rannych.
RELACJA NA ŻYWO:
NIEDZIELA
19:20. Londyńska policja metropolitalna poinformowała w niedzielę, że interweniujący policjanci oddali w kierunku napastników odpowiedzialnych za sobotni zamach „bezprecedensową liczbę” ponad 50 strzałów, „aby mieć absolutną pewność, że zneutralizowali zagrożenie”.
18:20. MSZ oraz Ambasada RP w Londynie pozostają w kontakcie z osobami zaniepokojonymi losem bliskich po zamachu w Londynie. Wszystkie zgłoszenia są weryfikowane we współpracy z władzami brytyjskimi - zapewniło ministerstwo w niedzielę na Twitterze.
W sobotę wieczorem zamachowcy wjechali samochodem w pieszych na moście London Bridge, a następnie zaatakowali za pomocą noży ludzi w pobliżu targu Borough Market. W wyniku zdarzenia zginęło siedem osób, a 48 trafiło do szpitali. Wszyscy trzej napastnicy zostali zastrzeleni przez policję.
17:00. Zjednoczone Królestwo uczci minutą ciszy o 11:00 we wtorek 6 czerwca ofiary ataku terrorystycznego w Londynie.
16:49. Najświeższa informacja z Londynu: Jak podaje brytyjskie ministerstwo zdrowia, 21 osób jest w stanie krytycznym po zamachu.
16:40. Premier Theresa May odwiedziła w szpitalu King’s College w Londynie rannych w wyniku zamachu.
16:16. Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że „przeciwko Europie prowadzona jest wojna”.
Albo Europa, tutaj zacytuję panią premier, wstanie z kolan i zacznie na poważnie rozważać przeciwdziałanie, ale to oznacza odrzucenie przede wszystkim poprawności politycznej, albo tego rodzaju wydarzenia będą się powtarzać i sposób życia Europejczyków będzie się zmieniał w najgorszą możliwą stronę, w najgorszym możliwym kierunku - życia w ciągłym strachu
— powiedział Jarosław Kaczyński.
CZYTAJ TAKŻE: Jarosław Kaczyński: „Przeciwko Europie prowadzona jest wojna i trzeba odpowiedzieć na nią odpowiednimi metodami”
16:15. Jeden z zastrzelonych przez policję napastników mieszkał prawdopodobnie w Barking z żoną i dwójką dzieci od trzech lat.
16:12. Mocne słowa szefa brytyjskiego MSZ Borisa Johnsonsa:
Dość! Wasz czas się skończył i kończą się pokłady naszej tolerancji. Nie pozwolimy wam zakłócić naszego życia ani naszej demokracji
— napisał na Twitterze były burmistrz Londynu.
15:48. Brytyjska policja apeluje o niepublikowanie zdjęć z miejsca zdarzenia i o nieujawnianie tożsamości sprawców, ze względu na dobro prowadzonego śledztwa.
15:23. Jean-Claude Juncker, szef KE, napisał w niedzielę w liście do brytyjskiej premier Theresy May:
Razem będziemy nadal bronić wartości, które czynią nas pokojowymi, demokratycznymi, otwartymi i tolerancyjnymi społeczeństwami.
Złożył też kondolencje rodzinom ofiar ataku w Londynie.
Obserwowałem z przerażeniem nocne wydarzenia w Londynie. Tchórzliwi ludzie, którzy stoją za tymi atakami, nie podważą naszego oporu, naszego współczucia, naszych demokracji
— napisał.
15:13. Polityka politycznej poprawności prowadzi zamachów i większego rasizmu -powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl analityk do spraw międzynarodowych i dziennikarz Witold Repetowicz.
Jeżeli Europa nie obudzi się, nie przestanie reagować, jeżeli nie zacznie się poważna dyskusja na temat islamskiego ekstremizmu w Europie, wskazania, gdzie jest ten ekstremizm, jakie ideologie są ekstremistyczne, kto jest rzeczywiście w islamie partnerem, a kto ekstremistą, to na tej glebie będą wyrastać kolejni terroryści, którzy będą przeprowadzać zamachy na niewinnych ludzi
— mówił Repetowicz.
14:54. Korespondent BBC podał na Twitterze, że w trakcie akcji policyjnej w londyńskiej dzielnicy Barking przeprowadzono „kontrolowane eksplozje”.
14:42. BBC: Czterech funkcjonariuszy policji zostało rannych podczas ostatniej nocy, którzy podjęli interwencję i odnieśli poważne, ale niezagrażające życiu obrażenia. Wśród nich poważnie ranny jest funkcjonariusz brytyjskiej policji transportowej. Trzej pozostali to policjanci z Metropolitan Police, w tym funkcjonariusz, który zatrzymał jednego z napastników i doznał trwałego obrażenia nóg. Jego stan jest poważny.
14:33. Premier Beata Szydło podkreśliła w Skoczowie (woj. śląskie), że musimy zacząć się twardo i zdecydowanie przeciwstawić terroryzmowi. kraj jest obecnie bezpieczny.
To już jest kolejny zamach, to już są kolejne takie wydarzenia, które przede wszystkim muszą nami wszystkimi wstrząsnąć i musimy znaleźć skuteczną metodę walki z terroryzmem
— podkreśliła Szydło.
Nie ma w tej chwili - w mojej ocenie - ważniejszej sprawy w Europie niż bezpieczeństwo. To jest zadanie wszystkich polityków, wszystkich państw i musimy się w tym zjednoczyć
— dodała. Jej zdaniem, nie wystarczą wyłącznie słowa wypowiadane po każdym takim akcie terroryzmu.
Nie wystarczy tylko współczucie. My rzeczywiście musimy zacząć przeciwstawiać się zdecydowanie twardo i mocno terroryzmowi
— przekonywała szefowa rządu.
Premier powiedziała, że jest w stałym kontakcie ze służbami w kraju.
Mogę zapewnić Polaków, że w tej chwili Polska jest bezpieczna, Polacy są bezpieczni, ale to nie oznacza, że służby nie czuwają i że nie monitorujemy tej sytuacji
— zaznaczyła Szydło.
14:28. Mocne słowa szefa brytyjskiej dyplomacji i byłego burmistrza Londynu Borisa Johnsona.
Po raz kolejny terroryści zaatakowali Londyn - najwspanialsze miasto na ziemi. Chcą nas przestraszyć. Nie możemy i nie poddamy się. Wasz czas się skończył. Nie pozwolimy wam zdezorganizować naszego życia i naszej demokracji
— napisał Johnson na Facebooku.
14:23. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump skrytykował na Twitterze burmistrza Londynu za słowa o „braku powodów do alarmu” i stwierdził, że „jeżeli nie zmądrzejemy, będzie tylko gorzej”.
Musimy przestać być poprawni politycznie i zabrać się za zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom. Jeśli nie zmądrzejemy, będzie tylko gorzej
— napisał Trump.
14:20. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przekazał szefowi brytyjskiej dyplomacji Borisowi Johnsonowi kondolencje po sobotnim zamachu w Londynie.
Łączę się w bólu z rodzinami ofiar i rannymi, ale również w sprzeciwie wobec terroru i radykalizmu dla których nie ma usprawiedliwienia
— napisał Waszczykowski w kondolencjach, których treść przekazały PAP służby prasowe polskiego MSZ.
14:17. Do tej pory zatrzymano 12 osób w związku z nocnym zamachem w Londynie - poinformowała brytyjska policja. Operacja wciąż trwa, przeszukiwane są inne mieszkania.
13:45. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak w rozmowie z TVP Info stwierdził stanowczo, że zagrożenie terrorystyczne i ataki muzułmańskich terrorystów są „faktem”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister Błaszczak: „Malowanie chodników to nie jest rozwiązanie problemu. Trzeba podjąć stanowcze działania, które wyplenią terroryzm”
To nie są żadne incydenty. W Wielkiej Brytanii mamy trzy zamachy terrorystyczne w przeciągu kilkunastu tygodni. Wiele wskazuje na to, że sprawcami są islamscy terroryści
— powiedział minister.
Brakuje woli na zachodzie Europy. Europa Zachodnia przechodzi kryzys tożsamości, to odejście od korzeni chrześcijańskich, uleganie poprawności politycznej – to przynosi tragiczne żniwo. Czy nastąpi zmiana? Trudno odpowiedzieć, na pewno mogę zapewnić, że Polska się nie ugnie
— podkreślił.
Trzeba zmienić politykę migracyjną, postawić na wartości europejskie wynikające z chrześcijańskich korzeni. Malowanie chodników czy też tatuowanie pszczoły to nie jest rozwiązanie problemu. Tu muszą być podjęte stanowcze działania, które wyplenią terroryzm. Jednym z tych działań jest zaprzestanie otwierania drzwi na napływ muzułmańskich emigrantów z północnej Afryki i Bliskiego Wschodu
— zaznaczył Mariusz Błaszczak.
13:09. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, komentując w TVN24 sprawę ataku w Londynie, zdecydowanie podkreślił, że priorytetem dla polskiego rządu jest ochrona własnych obywateli.
Naszym zadaniem jest ochrona obywateli i my to robimy dzisiaj. Rząd robi to, co do niego należy i tyle w tym temacie
— powiedział Wójcik.
O tym, że jesteśmy dobrze przygotowani, świadczy fakt, że w Polsce nie było żadnych zamachów
— uzupełnił Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
12:55. W związku z wczorajszym atakiem w Londynie premier Beata Szydło przesłała premier Wielkiej Brytanii depeszę kondolencyjną - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Rafał Bochenek.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Szydło do Theresy May: „Łączę się myślami i sercem, wyrażając sprzeciw wobec przemocy”
Głęboko wstrząsnęła mną informacja o kolejnych atakach, do których doszło w Londynie. Łączę się myślami i sercem z rodzinami ofiar i wszystkimi poszkodowanymi, wyrażając jednocześnie jednoznaczny sprzeciw wobec przemocy i okrucieństwa
— napisała premier Beata Szydło.
W tych ciężkich chwilach pragnę zapewnić o pełnej solidarności Polski z brytyjskim społeczeństwem
— zapewniła szefowa polskiego rządu.
12:52. Dlaczego wciąż dochodzi do takich zamachów i co zrobić, aby ten problem rozwiązać? Atak w Londynie w programie „Woronicza 17” skomentował szef Gabinetu Prezydenta RP, Krzysztof Szczerski.
To należy nazywać powoli po prost działania partyzancko-terrorystycznymi, dlatego że teraz mamy do czynienia z pojedynczymi partyzantami-terrorystami, którzy regularnie napadają na wolny świat i to jest całkowicie nowa sytuacja
— mówił.
Krzysztof Szczerski przestrzegł jednak przed traktowaniem wszystkich muzułmanów jako terrorystów, ponieważ na przykład wspólnota tatarska w Polsce udowadnia, iż nie wszyscy wyznawcy islamu są groźni.
Chcę wziąć w obronę polskich Tatarów, którzy mieszkają tu od wieków, żebyśmy nie atakowali wszystkich wyznawców tej religii. Trzeba oddać tutaj ich gościnność i miejce w naszym społeczeństwie. Mamy przykład środowisk muzułmańskich, które są patriotyczne
— zaznaczył szef prezydenckiego gabinetu.
13:46. Strach jest silniejszy niż bomby. Panika w Turynie pokazuje, że terroryści chyba niestety osiągnęli swój cel… - pisze na łamach portalu wPolityce.pl Marcin Wikło.
Wniosek jest straszny. Oni osiągnęli swój cel. Żyjemy w napięciu, nie czujemy się bezpieczni, nie ma bezpiecznych stref. Nie da się cieszyć sportem, muzyką, wakacjami. Strefa kibica we Włoszech, festiwal rockowy w Niemczech to miejsca, które jeszcze przyciągają tysiące ludzi, ale za chwile mogą być opustoszałe
— stwierdza publicysta.
Ciekawe, gdzie jest granica, jakiś próg, ten moment, gdy stanie się jasne, że taka Europa nie ma sensu. Skoro nie dziś, to kiedy?
— komentuje dziennikarz tygodnika „wSieci” i portalu wPolityce.pl
12:32. Papież Franciszek modlił się w niedzielę za ofiary ataku terrorystycznego w stolicy Wielkie Brytanii. O zamachu mówił na zakończenie mszy w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
Przed południową modlitwą maryjną Regina coeli papież powiedział:
Niech Duch Święty obdarzy pokojem cały świat, niech uleczy rany wojny i terroryzmu, który także tej nocy w Londynie ugodził w niewinnych cywilów”
— powiedział papież przed południową modlitwą maryjną Regina coeli.
Módlmy się za ofiary i ich rodziny
— dodał Franciszek na zakończenie mszy na placu Świętego Piotra.
CZYTAJ TAKŻE: Papież Franciszek: „Niech Duch Święty obdarzy pokojem cały świat, niech uleczy rany wojny i terroryzmu”
12:18. Fotograf, który uwiecznił na zdjęciu zamachowca z atrapą samobójczej kamizelki, opowiedział w rozmowie z BBC o tej scenie.
12:12. Premier Włoch Paolo Gentiloni i minister spraw zagranicznych Angelino Alfano wyrazili w niedzielę solidarność z rządem i narodem Wielkiej Brytanii po sobotnim ataku terrorystycznym w Londynie.
Szef włoskiego rządu napisał w niedzielę na Twitterze:
Londyn znów zaatakowany. Solidarność z rządem brytyjskim i wspólne zaangażowanie przeciwko terroryzmowi. Zjednoczmy się we wspomnieniu ofiar
Minister Alfano również za pośrednictwem Twittera oświadczył:
Jesteśmy zjednoczeni w bólu z rodzinami ofiar i rannymi w wyniku tych straszliwych aktów przemocy w Londynie. Nie jesteście sami
— zapewnił szef MSZ
12:05. Miriam Shaded w rozmowie z portalem wPolityce.pl, komentując atak w Londynie, zwróciła uwagę, że nienawiść jaka płynie z ideologii islamu.
Mamy przepisy prawa, które powinniśmy zastosować i wyeliminować ideologie, która szerzy nienawiść, która kształtuje ludzi od dziecka, żeby nienawidzili Europejczyków, nienawidzili niewiernych i wszystkich, którzy myślą inaczej niż oni. Powinno się zakazać nauczania i propagowania islamu.Teksty islamskie mówią wprost, że należy atakować niewiernych. Konsekwencje tego widzimy w zamachach terrorystycznych
— mówiła.
Myślę, że cierpliwość obywateli Unii Europejskiej się kończy. Wraz z kolejnymi zamachami ich cierpliwość będzie się jeszcze bardziej zmniejszać. Jeżeli jakikolwiek polityk będzie chciał zachować swoją funkcję, powinien zacząć słuchać swoich obywateli. A jeżeli tak się nie stanie, będzie dochodziło do masowych protestów
— dodała.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Miriam Shaded po atakach w Londynie: „Im mniej muzułmanów w Polsce, tym bardziej bezpiecznie możemy się czuć”
Czytaj dalej na następnej stronie ===>
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
Dramatyczna noc w Londynie. O godz. 23.08. czasu polskiego rozpędzona ciężarówka wjechała w tłum ludzi na Moście Londyńskim. Najpierw ciężarówka wjechała w tłum na London Bridge, następnie doszło do ataku na Borough Market. Trzecie zdarzenie miało mieć miejsce w okolicach Vauxhall Area, jednak po kilku godzinach policja zdementowała te doniesienia. 7 osób zginęło, a 48 zostało rannych. Uzbrojeni funkcjonariusze zastrzelili wszystkich trzech zamachowców w ciągu zaledwie ośmiu minut od pierwszego zgłoszenia.
Sobotni atak to trzeci poważny incydent terrorystyczny w Wielkiej Brytanii na przestrzeni kilku miesięcy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Terroryści znów uderzyli: atak w Manchesterze! W wybuchu zginęły co najmniej 22 osoby, a ponad 50 jest rannych! Wśród ofiar są dzieci!
Wcześniej w marcu br. w zamachu na Westminster Bridge w Londynie zginęło sześć osób, a 49 zostało rannych. Pod koniec maja doszło zaś do ataku w Manchesterze, gdzie po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze w pobliżu wejścia do hali. 22 osoby zginęły, a ponad 120 zostało rannych.
RELACJA NA ŻYWO:
NIEDZIELA
19:20. Londyńska policja metropolitalna poinformowała w niedzielę, że interweniujący policjanci oddali w kierunku napastników odpowiedzialnych za sobotni zamach „bezprecedensową liczbę” ponad 50 strzałów, „aby mieć absolutną pewność, że zneutralizowali zagrożenie”.
18:20. MSZ oraz Ambasada RP w Londynie pozostają w kontakcie z osobami zaniepokojonymi losem bliskich po zamachu w Londynie. Wszystkie zgłoszenia są weryfikowane we współpracy z władzami brytyjskimi - zapewniło ministerstwo w niedzielę na Twitterze.
W sobotę wieczorem zamachowcy wjechali samochodem w pieszych na moście London Bridge, a następnie zaatakowali za pomocą noży ludzi w pobliżu targu Borough Market. W wyniku zdarzenia zginęło siedem osób, a 48 trafiło do szpitali. Wszyscy trzej napastnicy zostali zastrzeleni przez policję.
17:00. Zjednoczone Królestwo uczci minutą ciszy o 11:00 we wtorek 6 czerwca ofiary ataku terrorystycznego w Londynie.
16:49. Najświeższa informacja z Londynu: Jak podaje brytyjskie ministerstwo zdrowia, 21 osób jest w stanie krytycznym po zamachu.
16:40. Premier Theresa May odwiedziła w szpitalu King’s College w Londynie rannych w wyniku zamachu.
16:16. Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że „przeciwko Europie prowadzona jest wojna”.
Albo Europa, tutaj zacytuję panią premier, wstanie z kolan i zacznie na poważnie rozważać przeciwdziałanie, ale to oznacza odrzucenie przede wszystkim poprawności politycznej, albo tego rodzaju wydarzenia będą się powtarzać i sposób życia Europejczyków będzie się zmieniał w najgorszą możliwą stronę, w najgorszym możliwym kierunku - życia w ciągłym strachu
— powiedział Jarosław Kaczyński.
CZYTAJ TAKŻE: Jarosław Kaczyński: „Przeciwko Europie prowadzona jest wojna i trzeba odpowiedzieć na nią odpowiednimi metodami”
16:15. Jeden z zastrzelonych przez policję napastników mieszkał prawdopodobnie w Barking z żoną i dwójką dzieci od trzech lat.
16:12. Mocne słowa szefa brytyjskiego MSZ Borisa Johnsonsa:
Dość! Wasz czas się skończył i kończą się pokłady naszej tolerancji. Nie pozwolimy wam zakłócić naszego życia ani naszej demokracji
— napisał na Twitterze były burmistrz Londynu.
15:48. Brytyjska policja apeluje o niepublikowanie zdjęć z miejsca zdarzenia i o nieujawnianie tożsamości sprawców, ze względu na dobro prowadzonego śledztwa.
15:23. Jean-Claude Juncker, szef KE, napisał w niedzielę w liście do brytyjskiej premier Theresy May:
Razem będziemy nadal bronić wartości, które czynią nas pokojowymi, demokratycznymi, otwartymi i tolerancyjnymi społeczeństwami.
Złożył też kondolencje rodzinom ofiar ataku w Londynie.
Obserwowałem z przerażeniem nocne wydarzenia w Londynie. Tchórzliwi ludzie, którzy stoją za tymi atakami, nie podważą naszego oporu, naszego współczucia, naszych demokracji
— napisał.
15:13. Polityka politycznej poprawności prowadzi zamachów i większego rasizmu -powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl analityk do spraw międzynarodowych i dziennikarz Witold Repetowicz.
Jeżeli Europa nie obudzi się, nie przestanie reagować, jeżeli nie zacznie się poważna dyskusja na temat islamskiego ekstremizmu w Europie, wskazania, gdzie jest ten ekstremizm, jakie ideologie są ekstremistyczne, kto jest rzeczywiście w islamie partnerem, a kto ekstremistą, to na tej glebie będą wyrastać kolejni terroryści, którzy będą przeprowadzać zamachy na niewinnych ludzi
— mówił Repetowicz.
14:54. Korespondent BBC podał na Twitterze, że w trakcie akcji policyjnej w londyńskiej dzielnicy Barking przeprowadzono „kontrolowane eksplozje”.
14:42. BBC: Czterech funkcjonariuszy policji zostało rannych podczas ostatniej nocy, którzy podjęli interwencję i odnieśli poważne, ale niezagrażające życiu obrażenia. Wśród nich poważnie ranny jest funkcjonariusz brytyjskiej policji transportowej. Trzej pozostali to policjanci z Metropolitan Police, w tym funkcjonariusz, który zatrzymał jednego z napastników i doznał trwałego obrażenia nóg. Jego stan jest poważny.
14:33. Premier Beata Szydło podkreśliła w Skoczowie (woj. śląskie), że musimy zacząć się twardo i zdecydowanie przeciwstawić terroryzmowi. kraj jest obecnie bezpieczny.
To już jest kolejny zamach, to już są kolejne takie wydarzenia, które przede wszystkim muszą nami wszystkimi wstrząsnąć i musimy znaleźć skuteczną metodę walki z terroryzmem
— podkreśliła Szydło.
Nie ma w tej chwili - w mojej ocenie - ważniejszej sprawy w Europie niż bezpieczeństwo. To jest zadanie wszystkich polityków, wszystkich państw i musimy się w tym zjednoczyć
— dodała. Jej zdaniem, nie wystarczą wyłącznie słowa wypowiadane po każdym takim akcie terroryzmu.
Nie wystarczy tylko współczucie. My rzeczywiście musimy zacząć przeciwstawiać się zdecydowanie twardo i mocno terroryzmowi
— przekonywała szefowa rządu.
Premier powiedziała, że jest w stałym kontakcie ze służbami w kraju.
Mogę zapewnić Polaków, że w tej chwili Polska jest bezpieczna, Polacy są bezpieczni, ale to nie oznacza, że służby nie czuwają i że nie monitorujemy tej sytuacji
— zaznaczyła Szydło.
14:28. Mocne słowa szefa brytyjskiej dyplomacji i byłego burmistrza Londynu Borisa Johnsona.
Po raz kolejny terroryści zaatakowali Londyn - najwspanialsze miasto na ziemi. Chcą nas przestraszyć. Nie możemy i nie poddamy się. Wasz czas się skończył. Nie pozwolimy wam zdezorganizować naszego życia i naszej demokracji
— napisał Johnson na Facebooku.
14:23. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump skrytykował na Twitterze burmistrza Londynu za słowa o „braku powodów do alarmu” i stwierdził, że „jeżeli nie zmądrzejemy, będzie tylko gorzej”.
Musimy przestać być poprawni politycznie i zabrać się za zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom. Jeśli nie zmądrzejemy, będzie tylko gorzej
— napisał Trump.
14:20. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przekazał szefowi brytyjskiej dyplomacji Borisowi Johnsonowi kondolencje po sobotnim zamachu w Londynie.
Łączę się w bólu z rodzinami ofiar i rannymi, ale również w sprzeciwie wobec terroru i radykalizmu dla których nie ma usprawiedliwienia
— napisał Waszczykowski w kondolencjach, których treść przekazały PAP służby prasowe polskiego MSZ.
14:17. Do tej pory zatrzymano 12 osób w związku z nocnym zamachem w Londynie - poinformowała brytyjska policja. Operacja wciąż trwa, przeszukiwane są inne mieszkania.
13:45. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak w rozmowie z TVP Info stwierdził stanowczo, że zagrożenie terrorystyczne i ataki muzułmańskich terrorystów są „faktem”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister Błaszczak: „Malowanie chodników to nie jest rozwiązanie problemu. Trzeba podjąć stanowcze działania, które wyplenią terroryzm”
To nie są żadne incydenty. W Wielkiej Brytanii mamy trzy zamachy terrorystyczne w przeciągu kilkunastu tygodni. Wiele wskazuje na to, że sprawcami są islamscy terroryści
— powiedział minister.
Brakuje woli na zachodzie Europy. Europa Zachodnia przechodzi kryzys tożsamości, to odejście od korzeni chrześcijańskich, uleganie poprawności politycznej – to przynosi tragiczne żniwo. Czy nastąpi zmiana? Trudno odpowiedzieć, na pewno mogę zapewnić, że Polska się nie ugnie
— podkreślił.
Trzeba zmienić politykę migracyjną, postawić na wartości europejskie wynikające z chrześcijańskich korzeni. Malowanie chodników czy też tatuowanie pszczoły to nie jest rozwiązanie problemu. Tu muszą być podjęte stanowcze działania, które wyplenią terroryzm. Jednym z tych działań jest zaprzestanie otwierania drzwi na napływ muzułmańskich emigrantów z północnej Afryki i Bliskiego Wschodu
— zaznaczył Mariusz Błaszczak.
13:09. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, komentując w TVN24 sprawę ataku w Londynie, zdecydowanie podkreślił, że priorytetem dla polskiego rządu jest ochrona własnych obywateli.
Naszym zadaniem jest ochrona obywateli i my to robimy dzisiaj. Rząd robi to, co do niego należy i tyle w tym temacie
— powiedział Wójcik.
O tym, że jesteśmy dobrze przygotowani, świadczy fakt, że w Polsce nie było żadnych zamachów
— uzupełnił Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
12:55. W związku z wczorajszym atakiem w Londynie premier Beata Szydło przesłała premier Wielkiej Brytanii depeszę kondolencyjną - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Rafał Bochenek.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Szydło do Theresy May: „Łączę się myślami i sercem, wyrażając sprzeciw wobec przemocy”
Głęboko wstrząsnęła mną informacja o kolejnych atakach, do których doszło w Londynie. Łączę się myślami i sercem z rodzinami ofiar i wszystkimi poszkodowanymi, wyrażając jednocześnie jednoznaczny sprzeciw wobec przemocy i okrucieństwa
— napisała premier Beata Szydło.
W tych ciężkich chwilach pragnę zapewnić o pełnej solidarności Polski z brytyjskim społeczeństwem
— zapewniła szefowa polskiego rządu.
12:52. Dlaczego wciąż dochodzi do takich zamachów i co zrobić, aby ten problem rozwiązać? Atak w Londynie w programie „Woronicza 17” skomentował szef Gabinetu Prezydenta RP, Krzysztof Szczerski.
To należy nazywać powoli po prost działania partyzancko-terrorystycznymi, dlatego że teraz mamy do czynienia z pojedynczymi partyzantami-terrorystami, którzy regularnie napadają na wolny świat i to jest całkowicie nowa sytuacja
— mówił.
Krzysztof Szczerski przestrzegł jednak przed traktowaniem wszystkich muzułmanów jako terrorystów, ponieważ na przykład wspólnota tatarska w Polsce udowadnia, iż nie wszyscy wyznawcy islamu są groźni.
Chcę wziąć w obronę polskich Tatarów, którzy mieszkają tu od wieków, żebyśmy nie atakowali wszystkich wyznawców tej religii. Trzeba oddać tutaj ich gościnność i miejce w naszym społeczeństwie. Mamy przykład środowisk muzułmańskich, które są patriotyczne
— zaznaczył szef prezydenckiego gabinetu.
13:46. Strach jest silniejszy niż bomby. Panika w Turynie pokazuje, że terroryści chyba niestety osiągnęli swój cel… - pisze na łamach portalu wPolityce.pl Marcin Wikło.
Wniosek jest straszny. Oni osiągnęli swój cel. Żyjemy w napięciu, nie czujemy się bezpieczni, nie ma bezpiecznych stref. Nie da się cieszyć sportem, muzyką, wakacjami. Strefa kibica we Włoszech, festiwal rockowy w Niemczech to miejsca, które jeszcze przyciągają tysiące ludzi, ale za chwile mogą być opustoszałe
— stwierdza publicysta.
Ciekawe, gdzie jest granica, jakiś próg, ten moment, gdy stanie się jasne, że taka Europa nie ma sensu. Skoro nie dziś, to kiedy?
— komentuje dziennikarz tygodnika „wSieci” i portalu wPolityce.pl
12:32. Papież Franciszek modlił się w niedzielę za ofiary ataku terrorystycznego w stolicy Wielkie Brytanii. O zamachu mówił na zakończenie mszy w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
Przed południową modlitwą maryjną Regina coeli papież powiedział:
Niech Duch Święty obdarzy pokojem cały świat, niech uleczy rany wojny i terroryzmu, który także tej nocy w Londynie ugodził w niewinnych cywilów”
— powiedział papież przed południową modlitwą maryjną Regina coeli.
Módlmy się za ofiary i ich rodziny
— dodał Franciszek na zakończenie mszy na placu Świętego Piotra.
CZYTAJ TAKŻE: Papież Franciszek: „Niech Duch Święty obdarzy pokojem cały świat, niech uleczy rany wojny i terroryzmu”
12:18. Fotograf, który uwiecznił na zdjęciu zamachowca z atrapą samobójczej kamizelki, opowiedział w rozmowie z BBC o tej scenie.
12:12. Premier Włoch Paolo Gentiloni i minister spraw zagranicznych Angelino Alfano wyrazili w niedzielę solidarność z rządem i narodem Wielkiej Brytanii po sobotnim ataku terrorystycznym w Londynie.
Szef włoskiego rządu napisał w niedzielę na Twitterze:
Londyn znów zaatakowany. Solidarność z rządem brytyjskim i wspólne zaangażowanie przeciwko terroryzmowi. Zjednoczmy się we wspomnieniu ofiar
Minister Alfano również za pośrednictwem Twittera oświadczył:
Jesteśmy zjednoczeni w bólu z rodzinami ofiar i rannymi w wyniku tych straszliwych aktów przemocy w Londynie. Nie jesteście sami
— zapewnił szef MSZ
12:05. Miriam Shaded w rozmowie z portalem wPolityce.pl, komentując atak w Londynie, zwróciła uwagę, że nienawiść jaka płynie z ideologii islamu.
Mamy przepisy prawa, które powinniśmy zastosować i wyeliminować ideologie, która szerzy nienawiść, która kształtuje ludzi od dziecka, żeby nienawidzili Europejczyków, nienawidzili niewiernych i wszystkich, którzy myślą inaczej niż oni. Powinno się zakazać nauczania i propagowania islamu.Teksty islamskie mówią wprost, że należy atakować niewiernych. Konsekwencje tego widzimy w zamachach terrorystycznych
— mówiła.
Myślę, że cierpliwość obywateli Unii Europejskiej się kończy. Wraz z kolejnymi zamachami ich cierpliwość będzie się jeszcze bardziej zmniejszać. Jeżeli jakikolwiek polityk będzie chciał zachować swoją funkcję, powinien zacząć słuchać swoich obywateli. A jeżeli tak się nie stanie, będzie dochodziło do masowych protestów
— dodała.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Miriam Shaded po atakach w Londynie: „Im mniej muzułmanów w Polsce, tym bardziej bezpiecznie możemy się czuć”
Czytaj dalej na następnej stronie ===>
Strona 1 z 3
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/342739-seria-atakow-w-londynie-samochod-wjechal-w-tlum-ludzi-na-london-bridge-zamachowcy-uderzyli-tez-na-borough-market-sa-ofiary-wideo