Dla trwałej wiarygodności, Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego potrzebuje poparcia obywateli, wyborców i podatników państw członkowskich. W ramach bliskiej obserwacji szczytu NATO, którego uczestnicy będą obradować 24-25 maja 2017 roku – po raz pierwszy w nowym i nowoczesnym, a kosztującym ponad miliard euro gmachu Kwatery Głównej w Brukseli – przedstawiam tym razem kluczowe wyniki najnowszych badań opinii publicznej.
Badania zostały przeprowadzone od lutego do kwietnia 2017 roku przez Pew Research Center (Centrum Badawcze Fundacji Pew) z Waszyngtonu w ośmiu dużych krajach członkowskich NATO. W kolejności potencjału obronnego były to USA, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Kanada, Hiszpania, Polska i Holandia. Nie zbadano opinii publicznej Italii, zajmującej w rankingu potencjałów obronnych miejsce bezpośrednio za Niemcami, ani Turcji – bezpośrednio za Hiszpanią. Dodatkowo badaniami objęto Szwecję, która jest najbardziej prawdopodobnym przyszłym członkiem sojuszu północnoatlantyckiego spośród wszystkich państw Europy.
Zapytano między innymi o ogólną ocenę NATO. Opinia społeczeństwa Polski okazuje się najbardziej proatlantycka: pozytywna w 79 procentach, negatywna w 7 procentach – tylko trochę ponad progiem wyborczym do Sejmu. Podobne są wyniki z Holandii, ale z większym składnikiem negatywnym: 79 do 15 procent. Bilans jest pozytywny wszędzie, włącznie z Francją, dawniej uważaną za antyatlantycką, a teraz oceniającą NATO pozytywnie stosunkiem 60 do 34 procent. Jeszcze ostrzejszy wizerunek antyatlantycki miała kiedyś Szwecja, dziś proatlantycka bardziej od Francji: 65 do 27 procent. Dane ze Stanów Zjednoczonych – założyciela i lidera sojuszu północnoatlantyckiego – wynoszą 62 do 23 procent. Zaskakująco wielu Amerykanów nie ma zdania, prawdopodobnie wskutek haseł wyborczych Donalda Trumpa, mocno krytycznych wobec NATO i ogólnie sojuszy i sojuszników Ameryki w świecie, z wyjątkiem Izraela.
Drugie istotne pytanie dotyczyło zbiorowej obrony i solidarności: jeśli Rosja znajdzie się w poważnym konflikcie militarnym z krajem członkowskim NATO, czy dla obrony tego kraju twój kraj powinien – lub nie powinien – użyć siły zbrojnej? Społeczeństwo Holandii okazuje się najbardziej gotowe do pomocy: 72 do 23 procent. Na miejscach drugim i trzecim są Polska i USA. W obu krajach jednakowa część społeczeństwa – 62 procent – opowiada się za pomocą zbrojną, a część o przeciwnym zdaniu jest w Polsce mniejsza, niż w Ameryce: 26 procent w porównaniu do 31 procent. Społeczeństwo Francji – państwa o największym potencjale militarnym w NATO poza USA – wyraźnie uznaje konieczność pomocy stosunkiem 53 do 43 procent. Ale praktycznie równo dzieli się opinia publiczna kolejnego mocarstwa północnoatlantyckiego – Wielkiej Brytanii: 45 do 43 procent. Niepokojące są wyniki z Niemiec, jedyne o negatywnym bilansie: tylko 40 procent opinii publicznej za pomocą, aż 53 procent przeciw.
Trzecie pytanie było uzupełnieniem drugiego z innej perspektywy. Nie zadano go w USA. Brzmiało: czy przewidujesz, że Stany Zjednoczone użyją siły zbrojnej dla obrony sojusznika z NATO, który znajdzie się w poważnym konflikcie militarnym z Rosją? Tu społeczeństwo Polski wyróżnia się najniższym zaufaniem do Ameryki i pośrednio całego sojuszu północnoatlantyckiego. Lecz również w Polsce zaufanie przeważa, wynosząc 57 procent. W pozostałych zbadanych krajach – między 60 a 70 procent. Doświadczenie zdrad sojuszniczych z epoki II wojny światowej trwa w polskiej świadomości zbiorowej, a członkostwo NATO jest wciąż nowe i nie w pełni doceniane.
Szwedzka opinia publiczna popiera wyraźnie – stosunkiem 47 do 39 procent – wstąpienie kraju do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Nadchodzi czas na wstępne negocjacje o warunkach możliwego wstąpienia, aby Szwecja uzyskała pełne podstawy do strategicznej decyzji.
Więcej o sojuszu północnoatlantyckim, w związku ze szczytem w Brukseli, piszę pod tytułem „Nowy plan dla NATO” w bieżącym numerze tygodnika „wSieci” z 22-28 maja 2017 roku. Pierwszy punkt planu dotyczy zaproszenia Szwecji – oraz Finlandii – do wstąpienia do NATO. Rozszerzenie na północ jest możliwe przed dalszym rozszerzeniem na wschód o Ukrainę i Gruzję. Plan ma także liczne punkty o Polsce.
CZYTAJ TEŻ:
Cisza przed szczytem NATO z udziałem nowych prezydentów USA i Francji w nowej Kwaterze Głównej
Większość Szwedów po raz pierwszy w historii za wejściem do NATO
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/341100-polacy-sa-gotowi-pomagac-sojusznikom-w-nato-mniej-ufaja-w-ich-pomoc-dobre-dane-z-usa-i-francji-zle-z-niemiec