Symbole są w dyplomacji i wojsku dużo ważniejsze, niż w codziennym życiu społecznym i politycznym, gdzie wszystko pochłania wieczny płomień walki międzypartyjnej. Dwa wielkie symbole, wpisywane właśnie na trwałe do kulturowego kodu genetycznego sojuszu militarnego cywilizacji zachodniej, przedstawiam niżej w ramach bliskiej obserwacji szczytu NATO, zwołanego na 24-25 maja 2017 roku do Brukseli.
Podczas szczytu zostanie oficjalnie otwarty nowy i nowoczesny gmach Kwatery Głównej, czyli Rady Północnoatlantyckiej i pozostałych najwyższych władz – ale nie dowództw wojskowych – sojuszu północnoatlantyckiego. Poprzedni budynek z 1967 roku stał się wielokrotnie za ciasny, technicznie przestarzały i niebezpieczny. Nowy wzniesiono za ponad miliard euro. Za monumentalnym wejściem ze szkła – po dwóch stronach głównego holu – NATO umieściło dwa symboliczne obiekty. Będą osłonięte w obecności między innymi prezydentów i premierów państw członkowskich, dowódców wojskowych, oraz gości i mediów ze świata.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel odsłoni długi odcinek Muru Berlińskiego, który obalono w 1989 roku. Wystawiony jak – w języku dawnych wieków – zdobycz wojenna, mur będzie symbolizować stanowczość, odwagę, wytrwałość i zwycięstwo NATO w zimnej wojnie. Skuteczna obrona cywilizacji zachodniej przed Związkiem Sowieckim i Układem Warszawskim to najważniejszy element dorobku sojuszu północnoatlantyckiego z epoki zimnej wojny.
Prezydent USA Donald Trump odsłoni – tak brzmi oficjalna nazwa – Pomnik 9/11 i Artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Pomnikiem są fragmenty ruin Światowego Centrum Handlowego w Nowym Jorku, przeniesione z Manhattanu jako przestroga, że wyzwania dla bezpieczeństwa Zachodu i świata trwają i wracają. Po ataku Al-Kaidy na Manhattan i Pentagon (wraz z udaremnioną próbą ataku na Biały Dom lub Kapitol w Waszyngtonie) z 11 września 2001 roku, NATO po raz pierwszy i dotąd jedyny uruchomiło centralny artykuł Traktatu Północnoatlantyckiego, ustanawiający zbiorową obronę. Sojusznicy udzielili pomocy wojskowej i innej zaatakowanym Stanom Zjednoczonym. Najpierw strategiczne samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS, należące do NATO, przejęły patrolowanie przestrzeni powietrznej wokół Ameryki Północnej, pozwalając przenieść podobne samoloty amerykańskie do Azji Środkowej i nad Ocean Indyjski. Potem NATO prowadziło długą – jeszcze nie zakończoną – wojnę w Afganistanie, aby usunąć źródła ataku terrorystycznego z 2001 roku i późniejszych. Uruchomienie, więc uwiarygodnienie artykułu 5 to najważniejszy – obok rozszerzenia na wschód, w tym o Polskę – element dorobku sojuszu północnoatlantyckiego w epoce po zimnej wojnie.
Mimo że złożony z ruin, Pomnik 9/11 i Artykułu 5 jest pomnikiem wiarygodności i energii. Oby nigdy żaden polityk nie zmienił go w pomnik nagrobny.
CZYTAJ TEŻ:
Cisza przed szczytem NATO z udziałem nowych prezydentów USA i Francji w nowej Kwaterze Głównej
Amerykańskie siły lądowe, powietrzne i morskie w Polsce – krajobraz w dniu zmiany władzy w USA
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/340619-odcinek-muru-berlinskiego-oraz-pomnik-911-i-artykulu-5-beda-odsloniete-w-nowej-kwaterze-glownej-nato