Po odkryciu skrajnie prawicowej komórki terrorystycznej w Bundeswehrze niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen wydała nakaz usunięcia wszystkich rzeczy nawiązujących do nazistowskiej przeszłości z obiektów i instytucji należących do Bundeswehry.
Według niemieckiego MON porucznik Bundeswehry 26-leni Franco A., który zarejestrował się jako syryjski uchodźca, jego przyjaciel, student Mathias F. oraz aresztowany w ubiegły wtorek Maximilian T., także oficer Bundeswehry, zamierzali przeprowadzić zamachy na życie „wysokiej rangi polityków i osób życia publicznego, które angażują się na rzecz chybionej z punktu widzenia podejrzanych polityki imigracyjnej i uchodźczej”.
Jak potwierdziła rzeczniczka prokuratury generalnej w Karlsruhe, na liście celów domniemanych terrorystów znajdowały się nazwiska m.in. byłego prezydenta Niemiec Joachima Gaucka i obecnego ministra sprawiedliwości Heiko Maasa.
W toku śledztwa toczonego przeciwko Franco A. w koszarach w Illkirch, gdzie stacjonował, znaleziono pamiątki po Wehrmachcie. Generalny Inspektor Bundeswehry Volker Wieker zarządził po tym przeczesanie w całym kraju wojskowych budynków w poszukiwaniu przedmiotów związanych z Wehrmachtem i neonazistowskich dewocjonaliów.
W ramach akcji w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Helmuta Schmidta w Hamburgu zdjęto ze ściany zdjęcie patrona uczelni. Czarno-białe zdjęcie od lat wisiało na ścianie w jednym z korytarzy. Widniał na nim były kanclerz i napis: „Porucznik Wehrmachtu Helmut Schmidt, rok 1940”.
Teraz wisi tam kartka z następującym napisem:
Nie chcemy dłużej ukazywać wspólnych cech między patronem tej uczelni a studiującymi tu oficerami i przyszłymi oficerami. Bardzo nam przykro
Decyzja o zdjęciu zdjęcia byłego kanclerza spotkała się z ostrą krytyką ze strony eksperta ds. obronności SPD Rainera Arnolda.
Pani minister von der Leyen straciła umiar. Helmut Schmidt krytycznie odnosił się do swojej przeszłości w Wehrmachcie, a to najlepszy sposób na walkę z neonazistowskimi tendencjami w armii
—powiedział Arnold w rozmowie z brukowcem „Bild”. Uczelnia zaś zapewniła, że „nie dystansuje się w żaden sposób od swojego patrona, tylko wypełnia nakaz MON”. Socjaldemokrata Helmut Schmidt urodził się w 1918 r. W II wojnie światowej należał do Wehrmachtu, czego nigdy nie ukrywał i walczył m.in. w dywizji pancernej na froncie wschodnim, a następnie zachodnim. Był kanclerzem Niemiec w latach 1974-1982. Zmarł w 2015 r.
Ryb, welt.de, zeit.de
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/339578-niemiecki-mon-kazal-usunac-nazistowskie-symbole-z-obiektow-bundeswehry-zniknelo-min-zdjecie-helmuta-schmidta-w-mundurze-wehrmachtu