Ponad 70 krajów biorących udział w konferencji w Brukseli obiecało na pomoc Syrii w br. 6 miliardów dolarów - ogłosił w środę na zakończenie spotkania komisarz UE ds. pomocy humanitarnej Christos Stylianides. Zebranie kwoty tej wysokości było celem spotkania.
Potrzeby Syrii są ogromne. Nasza konferencja wysłała w świat mocne przesłanie. Nie pozwalamy na to, by zawieść syryjski naród. To namacalny znak naszej solidarności
— oświadczył Stylianides.
Ta liczba robi wrażenie, zobowiązania są znaczące
— powiedział o zebranej kwocie. Ma ona pokryć koszty pomocy dla Syryjczyków w ich kraju, jak również potrzeby syryjskich uchodźców, którzy są za granicą.
W międzynarodowej konferencji na rzecz pomocy pogrążonej w wojnie Syrii wzięli udział ministrowie i przedstawiciele ponad 70 krajów świata. Polskę reprezentował szef MSZ Witold Waszczykowski, który zapowiedział, że nasz kraj wkrótce zamierza przeznaczyć kolejne kilkanaście milionów euro na pomoc Syrii; dotąd wydaliśmy na ten cel 5 mln euro.
Ze strony Polski przypomniałem nasze działania w ubiegłym roku, przypomniałem, że w pierwszym kwartale (br. - PAP) Polska przeznaczyła ok. 5 mln euro na pomoc dla Syrii, i poinformowałem, że jeszcze w kwietniu będę w Libanie, gdzie zapowiem naszą dalszą pomoc na ten rok. Chcemy, żeby było to kilkadziesiąt milionów złotych, czyli kilkanaście milionów euro. Dopóki jednak nie ma decyzji rządu, a ta będzie lada dzień, to nie chciałbym zdradzać konkretnej sumy
— powiedział Waszczykowski na spotkaniu w dziennikarzami.
W skali globalnej największym darczyńcą dla Syrii jest Unia Europejska, która w br. zobowiązała się do przekazania na pomoc humanitarną 1,3 mld dol.
ONZ szacuje tegoroczne potrzeby humanitarne w Syrii na 8,1 mld dol., z czego 4,7 mld ma kosztować pomoc uchodźcom.
Na poprzedniej międzynarodowej konferencji darczyńców dla Syrii, w lutym ub. roku w Londynie, kraje zadeklarowały pomoc w wysokości 12 mld dol. rozłożoną na wiele lat, z czego ok. 6 mld dol. w roku 2016.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/334549-w-brukseli-zebrano-miliardy-na-pomoc-syrii-nie-pozwalamy-na-to-by-zawiesc-syryjski-narod
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.