W 1960 roku Polska miała 29,8 milionów mieszkańców, podczas gdy Turcja 27,8 milionów, a więc dwa miliony mniej od nas. Dziś Rzeczpospolita liczy około 38 milionów, natomiast Turcja – około 80 milionów, czyli ponad dwa razy więcej niż my.
Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego z 2015 roku, Polska jest 25. gospodarką świata z PKB w wysokości 474 miliardów dolarów, podczas gdy Turcja zajmuje 18. miejsce z PKB znacznie wyższym od naszego – 733 miliardów dolarów.
Zdaniem jednego z najwybitniejszych w historii teoretyków zarządzania Petera Druckera (zm. 2005), kluczem do odniesienia sukcesu gospodarczego w XXI wieku nie będzie technologia, lecz demografia. Bez stałego przyrostu naturalnego nie da się bowiem zbudować potęgi ekonomicznej. Dzieje się tak choćby z tego powodu, że starzenie się społeczeństw nie pozwala zaspokoić w pełni potrzeb odnowy i rozwoju technologicznego. Bez wzrostu demograficznego niemożliwe jest też zachowanie systemów socjalnych i świadczeń emerytalnych na obecnym poziomie.
Także zmiany polityczne w Unii Europejskiej pokazują, że potencjał demograficzny wcale nie jest kategorią z zamierzchłej przeszłości, lecz odgrywa na naszym kontynencie coraz większą rolę. Widać to choćby na przykładzie traktatu lizbońskiego, który określił nowy sposób głosowania w Radzie Unii Europejskiej, oparty całkowicie na dyktacie demografii. O ile w poprzednim systemie, ustalonym w Nicei, 82-milionowe Niemcy dysponowały 29 głosami, a 38-milionowa Polska miała ich niewiele mniej, bo aż 27, o tyle schemat przyjęty w Lizbonie uzależnia liczbę głosów danego kraju od jego potencjału ludnościowego. Zgodnie z nim Polacy posiadają w porównaniu z Niemcami zaledwie 48 proc. głosów. Ostatecznie decyduje bowiem demografia.
Współczynnik dzietności gwarantujący zastępowalność pokoleń to 2,1 dziecka na 1 kobietę. Kraje, które sytuują się poniżej tego wskaźnika, starzeją się i kurczą ludnościowo. Według danych z 2014 roku Polska ze współczynnikiem 1,33 została sklasyfikowana wśród 224 państw i terytoriów zależnych na całym świecie na miejscu… 212.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/329760-w-1960-mielismy-o-2-mln-mieszkancow-wiecej-niz-turcja-ktora-dzis-liczy-80-mln
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.