Oczywiście, że Kreml mógł to zrobić. Widzieliśmy w ostatnich latach, do czego są zdolni. Pamiętamy zestrzelenie MH-17, wiemy o bombardowaniach ludności cywilnej w Aleppo, o zamordowaniu Litwinienki dużą dawką niezwykle rzadkiego i drogiego izotopu polonu 210, czyli środkiem, który zdobyć może tylko państwo. Dziś, po tym wszystkim, jeśli ktoś wierzy w deklaracje i słowa Putina, to już nie można mu pomóc. Taki człowiek jest stracony -
— tak Jürgen Roth, niemiecki dziennikarz śledczy, autor książki pt. „Smoleńsk 2010. Spisek, który zmienił świat”, odpowiada na pytanie, czy władze na Kremlu są zdolne do wszystkiego, tak jak mafia, także w kontekście 10 kwietnia 2010 r.
Prezentujemy fragment rozmowy niemieckiego dziennikarza z Jackiem i Michałem Karnowskimi z najnowszego wydania tygodnika „wSieci”:
Co ciekawe, zarówno w przypadku MH-17, jak i Smoleńska, ludzie na miejscu byli w stałej łączności z centralą w Moskwie. Kluczowe polecenia zawsze przychodzą bezpośrednio z Kremla, z FSB.
Warto, by polska opinia publiczna zrozumiała, że Smoleńska nie można traktować jako osobnego, wyizolowanego zdarzenia. Trzeba patrzeć na Smoleńsk jako część polityki kłamstw Putina. W Polsce podnoszono też tezę, że Smoleńsk mógł być działaniem „pedagogicznym” w stosunku do Europy Środkowo-Wschodniej. Miał pokazać regionalnym liderom, że próba samodzielnej gry na obszarze dawnego imperium zawsze skończy się źle. To jest teza, która może być prawdziwa, to jest wyobrażalne. Dla tej tezy trzeba jednak zbudować fundament. Moim zdaniem Putin jest zdolny do takich działań.
Teza o blokowaniu potężnych interesów przez Lecha Kaczyńskiego spotyka się z uwagą, że w kwietniu 2010 r. do wyborów prezydenckich było tylko pół roku. Czyli, że lepiej było postawić na rozgrywkę wyborczą.
Nie można zapominać, że w Smoleńsku wyeliminowano naprawdę potężną część elity politycznej. I że zgodnie z listą z 1 kwietnia w samolocie miał się też znajdować Jarosław Kaczyński. A właśnie około 1 kwietnia Desinow miał nawiązać kontakt ze stacjonującą w Połtawie grupą operacyjną Dmytra Stelanowego.
Cała rozmowa w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”. O potędze Gazpromu i tajnej notatce BND w sprawie Smoleńska. Polecamy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/317688-jurgen-roth-o-smolensku-oczywiscie-ze-kreml-mogl-to-zrobic-widzielismy-w-ostatnich-latach-do-czego-sa-zdolni?strona=1
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.