Obradująca we wtorek Komisja Europejska zdecydowała, że wprowadzi zmiany w kodeksie postępowania komisarzy. Propozycję w tej sprawie szef KE Jean-Claude Juncker ma przedstawić przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Martinowi Schulzowi.
Dyskutowaliśmy o kodeksie postępowania (…). Przewodniczący (Juncker) chce wysłać pismo do Parlamentu Europejskiego, by przedstawić planowane działania
—powiedział po wtorkowym posiedzeniu Komisji w Strasburgu jej wiceszef Jyrki Katainen. Nie chciał zdradzić szczegółów, ale podkreślił, że „z wielu punktów widzenia mamy do czynienia z pozytywnym rozwojem sytuacji”. Wyraził nadzieję, że propozycja zmian spotka się z pozytywnym przyjęciem.
Zmiany w kodeksie postępowania komisarzy, które utrudnią im podejmowanie pracy w sektorze prywatnym po zakończeniu kadencji, Juncker zapowiedział na początku listopada w wywiadzie dla belgijskiego dziennika „Le Soir”. Ma to być odpowiedź na kontrowersje, które wywołało podjęcie przez poprzedniego szefa KE, Portugalczyka Jose Barroso, pracy w banku Goldman Sachs.
Juncker zapowiedział, że zaproponuje wydłużenie z 18 miesięcy do 3 lat okresu przejściowego, w którym były szef KE nie może podjąć nowej pracy bez postępowania sprawdzającego, czy nie zachodzi konflikt interesów.
Zmiany w kodeksie mogą być też odpowiedzią na postępowanie obecnego niemieckiego komisarza Guenthera Oettingera. Niedawno media ujawniły dwa skandale z jego udziałem. Pierwszy dotyczył obraźliwych wypowiedzi pod adresem Chińczyków, osób homoseksualnych i kobiet.
Ujawniono też, że Oettinger skorzystał w maju z prywatnego samolotu powiązanego z Kremlem niemieckiego biznesmena, by dotrzeć na spotkanie z premierem Węgier, choć zasady etyki Komisji Europejskiej zakazują przyjmowania drogich prezentów. KE tłumaczyła, że skorzystanie z zaproszenia było jedyną możliwością, by Oettinger mógł dotrzeć na czas na spotkanie w Budapeszcie.
Ryb, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/316474-juncker-chce-zmian-w-kodeksie-dla-komisarzy-maja-utrudnic-im-podejmowanie-pracy-w-sektorze-prywatnym-po-zakonczeniu-kadencji