O zwrócenie katolikom zespołu budynków kościoła św. Piotra i Pawła na moskiewskiej Łubiance zaapelował do władz stolicy przewodniczący Komitetu Dumy Państwowej Rosji ds. Kultury Stanisław Goworuchin.
Istniejące wiarygodne dokumenty świadczą jednoznacznie o tym, że wszystkie budynki [tego] kompleksu wzniesiono ponad sto lat temu ze środków Kościoła rzymskokatolickiego w Moskwie i jego parafian
— stwierdza interpelacja poselska skierowana na ręce wiceburmistrza miasta Anastasii Rakowej.
Deputowany zaznaczył, że już wcześniej z prośbą o poparcie tej prośby zwrócił się do niego sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Rosji ks. Igor Kowalewski.
Dziś, gdy przekazywanie byłych budynków kościelnych różnych wyznań w ręce Kościoła stało się pozytywną tradycją, gdy w czasie osobistego spotkania prezydenta z papieżem potwierdzono politykę szerokiego współdziałania, niechęć miejskiego wydziału spraw majątkowych rządu Moskwy do rozpatrzenia sposobów rozwiązania tego problemu budzi uzasadnione zaniepokojenie
— głosi dokument Goworuchina.
Za co najmniej dziwne uznał on stanowisko wspomnianego wydziału, „uważającego, że budynki wspomnianego zespołu Kościoła rzymskokatolickiego nie mają przeznaczenia religijnego i nie można ich zaliczyć do mienia religijnego”. Godnym ubolewania deputowany nazwał fakt, iż „wskutek wielokrotnych i nieuzasadnionych odmów przekazania czterech budynków, będących własnością miasta, archidiecezja musiała zwrócić się do sądu z pozwem przeciw rządowi Moskwy”.
Zdaniem Goworuchina ten sprowokowany proces sądowy wywoła negatywną reakcję zarówno w kraju, jak i w całym świecie katolickim „i nie tylko zaszkodzi wzmagającym się działaniom parlamentarzystów Włoch, Francji i innych krajów UE na rzecz zniesienia sankcji antyrosyjskich, ale będzie też sprzeczny z rosyjską polityką państwową dążącą do zjednoczenia pokojowych wysiłków Kościołów prawosławnego i katolickiego oraz w obronie wartości chrześcijańskich”.
Deputowany poparł propozycję ks. Kowalewskiego, aby zamknąć sprawę sądową przez zawarcie porozumienia polubownego.
W lipcu br. rzymskokatolicka archidiecezja Matki Bożej w Moskwie złożyła pozew do sądu arbitrażowego przeciw rządowi Moskwy z powodu wielokrotnych odmów, począwszy od 2013 r., zwrotu wspólnocie katolickiej budynków tworzących zespół kościoła św. Piotra i Pawła w Zaułku Milutińskim na stołecznej Łubiance.
ak/KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/306155-deputowany-dumy-upomina-sie-o-zwrot-katolikom-bylego-kosciola-na-lubiance
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.