Turecka policja przeszukała w poniedziałek trzy budynki sądów w Stambule po wydaniu 173 nakazów aresztowania w ramach śledztwa w sprawie nieudanego puczu sprzed miesiąca - poinformowała prywatna agencja Dogan.
Przeszukań dokonano w głównym gmachu Pałacu Sprawiedliwości w dzielnicy Caglayan i dwóch rejonowych sądach po europejskiej stronie miasta. Zatrzymanych przewieziono na przesłuchanie na posterunki policji.
Według władz od nieudanego przewrotu w Turcji, do którego doszło 15 lipca, zatrzymano ponad 35 tysięcy osób, z czego 17 tys. formalnie aresztowano. W puczu zginęło ponad 240 osób.
Premier Binali Yildirim oznajmił w sobotę, że 81 tys. 494 osoby zostały zawieszone w obowiązkach bądź straciły pracę. Chodzi głównie o sędziów, żołnierzy i urzędników.
W sobotę telewizja CNN Turk podała, że główny prokurator Stambułu przesłał amerykańskim władzom list z wnioskiem o zatrzymanie mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, którego władze Turcji uważają za organizatora nieudanego przewrotu.
Z kolei szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu podkreślił w poniedziałkowym wydaniu niemieckiej gazety „Bild”, że Unia Europejska powinna zagwarantować Turcji zniesienie wiz dla jej obywateli, w przeciwnym wypadku porozumienie w sprawie migrantów będzie odłożone.
Pytany, czy setki tysięcy migrantów będą napływać do Europy, jeśli UE nie zagwarantuje Turkom zniesienia od października wiz, odpowiedział „Bildowi”:
Nie chcę mówić o najgorszym scenariuszu. Rozmowy z UE są kontynuowane, lecz jest jasne, że albo stosujemy obydwa porozumienia w tym samym czasie, albo je odkładamy.
Cavusoglu wyraził opinię, że UE „poniża” Turcję w sytuacji, gdy turecki naród „przeżywa wielką traumę” po puczu z 15 lipca, a Europejczycy ich „upokarzają, zamiast pomóc”.
Według tureckiego ministra Ankara pracowała „jak mało który inny kraj, aby wypełnić warunki przyjęcia do UE” i otrzymuje w zamian jedynie „pogróżki, zniewagi i totalną blokadę” ze strony Unii.
Pytam się: jaką zbrodnie popełniliśmy? Skąd ta wrogość
— zastanawiał się szef tureckiej dyplomacji.
Bezwizowy dostęp obywateli tureckich do państw UE - główna nagroda dla Ankary za współpracę w pomocy zahamowaniu nielegalnej imigracji przez Morze Egejskie do Grecji - został opóźniony z powodu reakcji tureckich władz na próbę zamachu stanu z 15 lipca.
W Turcji przeprowadzono czystki na bezprecedensową skalę, a przedstawiciele władz, w tym prezydent Recep Tayyip Erdogan, otwarcie mówią o możliwości przywrócenia kary śmierci.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/304742-turecka-policja-przeszukala-sady-w-stambule-173-osoby-scigane-w-sprawie-nieudanego-puczu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.