Szef bułgarskiej dyplomacji Danieł Mitow oświadczył w sobotę, że mimo porozumienia z Bułgarią Turcja nie przyjmuje z powrotem migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę bułgarsko-turecką.
Zwróciliśmy się o dodanie nadzwyczajnego punktu do porządku dziennego na najbliższym posiedzeniu unijnej Rady ds. Zagranicznych. Mamy na uwadze realizowanie przez Turcję porozumienia o readmisji z UE
— powiedział minister.
Mitow podkreślił zarazem, że nie jest to problem bułgarsko-turecki; dotyczy całokształtu problematyki migracyjnej w stosunkach między Turcją i UE.
W połowie tygodnia bułgarskie media informowały, że Turcja przestała przyjmować z powrotem nielegalnych migrantów, którzy przekraczają zieloną granicę. Premier Bojko Borysow potwierdził, że ostatnio Ankara odmówiła przyjęcia 200 osób.
Według wicepremier i szefowej MSW Rumiany Byczwarowej Turcja „unika wywiązania się z porozumienia z Bułgarią”. Byczwarowa dodała, że chodzi o podpisany na początku maja protokół między obu państwami, zobowiązujący Turcję do przyjmowania zawracanych przez Sofię nielegalnych migrantów.
Zarówno Byczwarowa, jak i Mitow podkreślili, że cały czas trwają rozmowy ze stroną turecką.
Mamy nadzieję, że presja na naszych granicach nie będzie się nasilać
— dodał Mitow.
Na początku miesiąca szefowa MSW mówiła w parlamencie o nasileniu się fali migrantów. Dane policji granicznej z ostatnich dni wskazują, że przeciętnie 100-150 osób na dobę nielegalnie przekracza granicę bułgarsko-turecką oraz bułgarsko-grecką. Obie granice są strzeżone przez oddziały policji granicznej i wojsko. Jednocześnie kilkudziesięcioosobowe grupy prawie codziennie próbują wydostać się przez granicę bułgarsko-serbską na Zachód.
W odróżnieniu od Turcji Grecja nie czyni przeszkód i przyjmuje z powrotem zawracanych przez stronę bułgarską nielegalnych migrantów. Większość migrantów przybywających z Turcji to Afgańczycy, Pakistańczycy i Irakijczycy, a z Grecji - Syryjczycy.
Na 250-kilometrowej granicy z Turcją Bułgaria od dwóch lat buduje ogrodzenie. 160 kilometrów jest gotowych, do końca lipca ma być oddane do użytku dalsze 60, w najtrudniej dostępnych okolicach granicznej góry Strandża.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/297241-turcja-lamie-ustalenia-ankara-nie-przyjmie-imigrantow-ktorzy-przekroczyli-granice-z-bulgaria
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.