Uchodźcy w Szwecji spowodowali problem prawny dla państwa. Chodzi o wielożeństwo, które formalnie jest nielegalne i grozi za nie kara grzywny lub dwa lata więzienia. Szwedzkie urzędy skarbowe zarejestrowały jednak już 300 par żyjących w związkach bigamicznych lub poligamicznych, informuje „Rzeczpospolita”.
Związki poligamiczne są w prawie szwedzkim akceptowane pod warunkiem, że zostały zawarte w kraju, gdzie są one legalne. Dodatkowo żaden z partnerów nie może mieć powiązań ze Szwecją np. poprzez miejsce urodzenia lub obywatelstwo.
Uchodźcy, którzy przybywają do Szwecji boją się przyznawać do wielożeństwa. Podczas rejestracji udają więc, że ich druga żona, jest ich siostrą.
Akceptowanie poligamii nie budzi zachwytu w państwie, którego rząd sam określa się jako feministyczny. Profesor prawa Goran Lind ostrzega, że może to prowadzić do pełnej likwidacji instytucji małżeństwa. Apeluje on do władz o nieakceptowanie związków poligamicznych, nawet jeśli zostały zawarte w krajach, w których jest to dozwolone.
Tolerowanie wielożeństwa może wywołać spore problemy prawne. Jeżeli np. Irakijczyk posiadający trzy żony umrze, to czy wszystkie trzy mają równy udział w małżeńskiej wspólnocie majątkowej, czy też należy rozdysponować masę spadkową w inny sposób?
—pyta Goran Lind, którego wypowiedź przytacza „Rzeczpospolita”. Podobne problemy mogą wystąpić w przypadku dzieci. Czy należy traktować je jako wspólne? Jeszcze bardziej zawikłana sytuacja może wystąpić w przypadku rozwodu mężczyzny z tylko jedną żoną, gdyż szwedzkie prawo w żaden sposób nie reguluje takich kwestii.
Szwecja zaaprobowała setki związków poligamicznych. To jest sprzeczne na przykład z zasadą prawną równości płci
—uważa Lind. Relokacja uchodźców przebywających we Włoszech i Grecji do innych państw UE ciągle przebiega bardzo powoli – wynika z opublikowanych w środę informacji Komisji Europejskiej. Zdaniem KE może to mieć poważne konsekwencje humanitarne, szczególnie w Grecji.
Według raportu od jesieni ub. roku do połowy mają jedynie 1500 uchodźców przeniesiono z Grecji i Włoch do innych państw unijnych w ramach przyjętego we wrześniu 2015 r. kryzysowego programu relokacji 160 tysięcy osób przez dwa lata.
Komisja kilkakrotnie apelowała do państw UE, by przyśpieszyły realizację tego programu i co miesiąc przejmowały co najmniej 20 tysięcy uchodźców. Tymczasem w ciągu ostatniego miesiąca (od połowy kwietnia do połowy maja) relokowano jedynie 355 osób.
Ryb, rp.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/294437-fala-imigrantow-przyniosla-szwecji-problem-wielozenstwa-wladze-zaczely-je-akceptowac-moze-to-prowadzic-do-pelnej-likwidacji-instytucji-malzenstwa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.