Przyszłość Unii Europejskiej i współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej to niektóre z tematów poruszanych podczas spotkań marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przedstawicielami władz Węgier. W piątek marszałek rozmawiał z prezydentem Węgier Janosem Aderem.
Kuchciński powiedział PAP, że podczas rozmów z przedstawicielami władz węgierskich rozmawiał m.in. „o sytuacji i o wspólnych działaniach w polityce europejskiej, o przyszłości Unii Europejskiej i o głównych problemach, przed jakimi Europa obecnie stanęła, a to są kwestie migracji i uchodźców, kwestie nierównomiernego traktowania wszystkich państw europejskich”.
Wśród głównych wątków swoich spotkań wymienił propozycję federalnej Europy, wysuniętą przez przewodniczących parlamentów Włoch, Niemiec, Francji i Luksemburga.
My, Polacy, mamy inne zdanie. Konstytucja nas niejako zobowiązuje do tego, żebyśmy patrzyli na Europę jako wspólnotę, organizację międzynarodową zrzeszającą suwerenne, niepodległe państwa. Podobne zdanie mają Węgrzy, o czym mówiliśmy, i w gruncie rzeczy podobne zdanie ma cała Grupa Wyszehradzka
— oświadczył.
Innym wątkiem jego wizyty było - jak powiedział - bliższe poznanie problemu imigracji i uchodźców z perspektywy węgierskiej.
Solidaryzujemy się w ramach całej Grupy Wyszehradzkiej jednym głosem, w którym stanowczo stwierdzamy, popierając nasze rządy, że nie możemy zgodzić się na narzucanie jakichkolwiek rozwiązań sztywnych, czy to kwot, czy to jeszcze godzić się na groźbę kar
– oznajmił, odnosząc się do propozycji Komisji Europejskiej, by kraje członkowskie UE mogły odmówić przyjęcia uchodźców, jeśli zapłacą za każdego z nich 250 tys. euro.
Kuchciński powiedział, że wysłał do przewodniczących parlamentów UE projekt deklaracji pod nazwą „Europa solidarnych państw”, gdzie wyłożył polskie racje w polityce zagranicznej, sformułowane z perspektywy parlamentarnej.
Spotkałem się z jednoznacznym poparciem i zrozumieniem ze strony przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) Węgier Laszlo Koevera. Rzeczywiście otrzymujemy informacje od wielu państw europejskich z dużym dystansem odnoszących się do propozycji federalizacji Europy. Chcemy o tym rozmawiać w maju, 24 maja na spotkaniu wszystkich przewodniczących parlamentów europejskich w Luksemburgu
— powiedział.
Umocnienie współpracy państw V4 nazwał przy tym „perspektywą strategiczną”.
Jak podkreślił marszałek, jego wizyta na Węgrzech ma związek z faktem, że bieżący rok został ogłoszony przez parlamenty Polski i Węgier Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej wobec przypadającej w tym roku 60. rocznicy powstania węgierskiego (październik-listopad 1956 roku) oraz 60. rocznicy antykomunistycznego buntu w Poznaniu (czerwiec 1956 roku).
Kuchciński wraz z Koeverem odsłonili w czwartek w Budapeszcie tablicę poświęconą 13-letniemu Romanowi Strzałkowskiemu, który zginął podczas poznańskiego czerwca. Została ona umieszczona obok tablicy upamiętniającej Petera Mansfelda - najmłodszą ofiarę represji po upadku powstania węgierskiego - na murze szkoły, do której chodził Węgier, stracony w 1959 roku w wieku 18 lat.
W pierwszym dniu wizyty marszałek spotkał się m.in. z premierem Viktorem Orbanem i szefem dyplomacji Peterem Szijjarto.
Mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/291976-marek-kuchcinski-z-wizyta-w-budapeszcie-marszalek-sejmu-spotkal-sie-min-z-prezydentem-wegier