Przywódca i kilku niższych rangą dowódców Dżaisz al-Islam, jednego z najbardziej wpływowych ugrupowań zbrojnej opozycji w Syrii, zginęło w nalocie na wschód od Damaszku - przekazali w sobotę rebelianci i syryjska armia rządowa.
Według finansowanej przez Arabię Saudyjską telewizji Al-Arabija 10 pocisków uderzyło w miejsce, gdzie zebrali się dowódcy Dżaisz al-Islam, a wśród zabitych jest dotychczasowy przywódca ugrupowania Zahrun Alusz oraz jego zastępca.
W telewizyjnym oświadczeniu dowództwo armii syryjskiej zakomunikowało, że to ona odpowiada za „specjalną operację”, w której zginął Alusz.
Niektórzy aktywiści syryjscy twierdzą jednak, że za atakiem stoi Rosja, której lotnictwo od września prowadzi bombardowania w Syrii. Moskwa utrzymuje, że jej ataki koncentrują się na celach Państwa Islamskiego, jednak zdaniem rebeliantów i Zachodu są one wymierzone głównie w inne grupy.
Syryjska armia podała, że operację przeprowadzono dzięki danym wywiadowczym. Zdaniem rebeliantów chodzi o informacje dostarczone przez rosyjskie samoloty szpiegowskie. Ugrupowanie zdążyło już wybrać nowego lidera - został nim Isam al-Buajdani, zwany również jako Abu Humam, pochodzący z miejscowości Duma na wschód od Damaszku.
Dżaisz al-Islam to największe w regionie wschodniego Damaszku zbrojne ugrupowanie opozycyjne, powstałe z połączenia licznych, rozproszonych brygad rebeliantów i obecnie dysponujące 15-20 tys. bojowników. Od 2013 roku kontroluje wschodnią część pasa ziem rolnych okalających Damaszek, zwanego Al-Guta.
Umiarkowane Dżaisz al-Islam pod przywództwem Alusza walczyło z Państwem Islamskim i Al-Kaidą oraz wyparło je z zajmowanych obszarów. Schwytanych islamistów Alusz trzymał w więzieniach.
Zdaniem analityków śmierć Alusza i innych dowódców Dżaisz al-Islam to poważny cios dla sił rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada oraz dla wysiłków pokojowych w Syrii. Dżaisz al-Islam było jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych reprezentowanych na niedawnej konferencji pokojowej w Rijadzie, odrzuconej przez Syrię i jej sojuszniczkę Rosję.
Przedstawiciele Dżaisz al-Islam mieli też wejść w skład delegacji na rozmowy pokojowe z rządem Asada, organizowanymi pod auspicjami ONZ.
Ryb, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/276225-walczyl-z-kalifatem-i-rezimem-w-damaszku-w-nalotach-w-syrii-zginal-dowodca-wplywowej-grupy-rebeliantow-zabili-go-rosjanie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.