Imigranci rozbijają strefę Schengen
— pod takim tytułem francuski dziennik „Le Figaro” pisze we wtorek o posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych UE, którym nie udało się osiągnąć jednomyślności w sprawie dyslokacji uchodźców. Włoskie media piszą o porażce.
Flara sygnalizacyjna wystrzelona przez Niemcy nie zmobilizowała załogi europejskiej, ale zmusza statek do zmiany kursu. Wczoraj UE postanowiła zająć się problemem uchodźców: przeprowadzać systematyczną selekcję imigrantów i osób ubiegających się o azyl, gdy tylko postawią stopę na Starym Kontynencie, szczególnie w Grecji, zamiast spierać się w sprawie rozdziału między poszczególne kraje pewnej liczby uchodźców, która z każdą chwilą staje się coraz bardziej oderwana od rzeczywistości
— zauważa francuska gazeta.
Dziennik wskazuje, że sześć dni po tym, jak szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zwrócił się do 25 z 28 krajów UE o rozdzielenie między siebie 160 tys. uchodźców, „ministrowie spraw wewnętrznych zmienili priorytet”.
Zanim zainteresujemy się, dokąd ostatecznie uchodźcy mają trafić, trzeba przefiltrować tych, którzy przyjeżdżają dzisiaj i rozstrzygnąć losy tych, którzy już błąkają się w przestrzeni Schengen
— pisze „Le Figaro”.
Gazeta przytacza fragment omawianego w poniedziałek w Brukseli tekstu porozumienia: „Skuteczna kontrola graniczna (na zewnątrz UE) to konieczność zarządzania migracją”. I zauważa, że „po wspólnej walucie Unia Europejska widzi zagrożenie dla swej innej wielkiej zdobyczy integracji”.
„New York Times” odnotowuje, że:
chociaż trzy kolejne kraje za przykładem Niemiec wprowadziły kontrole graniczne, żeby sprawdzać przepływ imigrantów, Unii Europejskiej nie udało się w poniedziałek uzgodnić skromnego planu, który zmuszałby poszczególne kraje do przyjęcia części z setek tysięcy osób ubiegających się teraz o azyl w Europie
— czytamy.
Zgromadzeni w Brukseli na nadzwyczajnym posiedzeniu ministrowie spraw wewnętrznych UE zgodzili się na relokację 40 tys. imigrantów, którzy dotarli do Grecji i Włoch, ale tylko na zasadzie dobrowolność
— pisze nowojorska gazeta. I ocenia, że „jest to rozwodniona wersja planu ogłoszonego w maju”.
Włoski dziennik „Il Sole-24 Ore” odnotowuje, że państwa Europy Wschodniej zablokowały końcowe porozumienie w sprawie rozmieszczenia 120 tysięcy imigrantów. Wśród przeciwników tego rozwiązania gazeta wymienia Węgry, Rumunię, Słowację i Czechy, a następnie dodaje, że „Polska jest bardziej neutralna”.
„La Repubblica” pisze, że państwa UE znów „kłócą się” o kwoty imigrantów i ocenia, że podziały na tym tle są tak głębokie, że po poniedziałkowych obradach szefów MSW odstąpiono od podpisania wspólnej deklaracji. Odłożenie decyzji w sprawie rozmieszczenia imigrantów na październik
ma posmak porażki
— ocenia rzymski dziennik. Tak oto powtarza się „brzydki scenariusz” tego lata, gdyż wcześniej doszło do konfliktu na tle rozdziału 40 tysięcy uchodźców przebywających we Włoszech i Grecji - dodaje gazeta.
Uczestnik poniedziałkowych obrad, szef włoskiego MSW Angelino Alfano, oświadczył w wywiadzie radiowym, że:
ze strony niektórych państw Wschodu, które otrzymały pomoc od Unii, nie dostrzegł wielkości wizji.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/265391-zagraniczne-media-o-unijnym-posiedzeniu-ws-uchodzcow-imigranci-rozbijaja-strefe-schengen
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.