Około 8 tysięcy uchodźców przyjechało od soboty z Węgier do Niemiec po decyzji Berlina i Wiednia o przyjęciu tej grupy imigrantów. Z europejskich stolic dobiegły w ciągu weekendu głosy świadczące o utrzymujących się podziałach w obliczu kryzysu migracyjnego.
Na 8 tysięcy szacuje się liczbę uchodźców, którzy trafili do Niemiec przez Austrię po tym, gdy Berlin i Wiedeń zgodziły się przyjąć ich z Węgier bez kontroli i biurokratycznych procedur. Niemcy podkreśliły, że była to jednorazowa decyzja. Władze szacują, że liczba osób, którym pozwolono na przyjazd w trybie nadzwyczajnym, może przekroczyć 10 tysięcy.
Większość pociągów z uchodźcami dociera najpierw do Monachium, skąd rozsyłani są do ośrodków na terenie Niemiec. Władze dwóch landów: Bawarii i Nadrenii-Palatynatu skrytykowały rząd za brak konsultacji przy decyzji o przyjęciu tych imigrantów. Główna partia opozycyjna, Lewica, oświadczyła, że za kryzys migracyjny odpowiedzialne są Stany Zjednoczone, i wezwała rząd do interwencji w celu skłonienia USA do finansowego udziału w opiece nad azylantami.
Władze Austrii zaapelowały w niedzielę o zwołanie szczytu państw UE ws. imigrantów. Kanclerz Werner Faymann powiedział, że dobra wola jego kraju w tej kwestii może być jedynie czasowa i należy szybko przyjąć wspólną politykę wobec uchodźców. Zaapelował o zwołanie szczytu niezwłocznie po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych UE, zaplanowanym na 14 września.
Według mediów Komisja Europejska ma zaproponować rozdzielenie 120 tys. uchodźców pomiędzy kraje UE tak, by ponad 31 tys. ludzi przyjęły Niemcy, ponad 24 tys. Francja, a blisko 15 tys. - Hiszpania. Informacje takie podał „Welt am Sonntag”. Według gazety takie wyliczenia ma przedstawić w środę w Parlamencie Europejskim szef KE Jean-Claude Juncker.
Szef MSZ Słowacji Miroslav Lajczak w rozmowie z „WamS” wyraził opinię, że plan rozdzielenia uchodźców między kraje unijne nie rozwiąże problemu. W Czechach były prezydent Vaclav Klaus skierował do rządu petycję, w której wzywa do zapewnienia nienaruszalności czeskich granic i odrzucenia kwot imigrantów.
Z sondaży opublikowanych w sobotę w W. Brytanii wynika, że 51 proc. obywateli poparłoby obecnie wyjście kraju z Unii Europejskiej ze względu na obawy związane z kryzysem migracyjnym.
Papież Franciszek zaapelował w niedzielę do wszystkich parafii, wspólnot religijnych, klasztorów i sanktuariów w Europie o przyjęcie uchodźców.
Narastający kryzys migracyjny był tematem obrad ministrów spraw zagranicznych państw UE w sobotę w Luksemburgu. Szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini wskazała, że kryzys nie jest przejściowy i „żadne państwo nie powinno mieć iluzji”, że nie zostanie przez niego dotknięte.
Polski minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna mówił w sobotę w Luksemburgu, że „wszyscy są zgodni, że trzeba zachować solidarność całej UE”, ale też mówić otwarcie „o wielkich zagrożeniach i wyzwaniach, jakie przynosi ta sytuacja”.
W Polsce wicepremier, prezes PSL Janusz Piechociński zaapelował o spotkanie rządu, prezydenta, przywódców partii politycznych i Kościołów w sprawie uchodźców. W sobotę odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala zapewnił PAP, że Polska ma przygotowane różne warianty planów kryzysowych na wypadek ewentualnego nagłego wzrostu liczby uchodźców.
Premier Kwa Kopacz powiedziała w sobotę, że rząd nie podejmie żadnych działań, które mogłyby zdestabilizować bezpieczeństwo kraju i obywateli. Polska jest zobowiązana do solidarności z Europą, ale musi to być solidarność odpowiedzialna i odpowiadać możliwościom naszego kraju - mówiła premier. Ponownie podała liczbę 2 tys. uchodźców, których Polska może przyjąć - tyle samo Warszawa deklarowała w lipcu.
W nocy z soboty na niedzielę uratowano na morzu w pobliżu Cypru grupę 114 obywateli Syrii; są wśród nich 54 kobiety i dzieci.
KL,PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/264499-unia-wciaz-zalewana-jest-tysiacami-migrantow-czy-kryzys-rozbije-ue-raport
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.