Greckie banki będą otwarte od poniedziałku - taką decyzję podjął rząd w Atenach. Oddziały i instytucje finansowe były zamknięte przez trzy ostatnie tygodnie. Miało to powstrzymać masowe wypłacanie gotówki z banków.
Grecy mogli wypłacić zaledwie 60 euro dziennie. Teraz ustalono, że po otwarciu banki złagodzą restrykcje nałożone na wypłaty gotówki. Agencja Reuters pisze, że wprawdzie nadal będzie można pobrać 60 euro dziennie, ale możliwa będzie kumulacja wypłat, pod warunkiem nieprzekroczenia kwoty 420 euro tygodniowo.
Bez zmian pozostaną ograniczenia na wykonywanie przelewów zagranicznych. Grecy będą mogli jednak używać swoich kart kredytowych za granicą, co w ciągu trzech ostatnich tygodni nie było możliwe.
Otwarcie banków było oczekiwane m.in. po zwiększeniu w czwartek przez Europejski Bank Centralny finansowania ratunkowego dla banków greckich (tzw. emergency liquidity assistance - ELA). W piątek wiceprzewodniczący KE ds. euro Valdis Dombrovskis poinformował, że Grecja jutro otrzyma pilną pożyczkę pomostową w wysokości 7,16 mld euro.
Decyzję o otwarciu banków podjęto po przetasowaniach w rządzie. W piątek premier Aleksis Cipras zrobił porządki w swoim gabinecie i pozbył się ministra, który głosował przeciwko wymaganym przez międzynarodowych wierzycieli reformom.
Chodzi o Panajotisa Lafazanisa, który stracił stanowisko ministra środowiska, energetyki i zmian klimatycznych. Polityk stał na czele frakcji opozycyjnej w rządzącej Syrizie. Grupa nie zgadzała się na przyjęcie reform wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli.
Lafazanisa na stanowisku zastąpił dotychczasowy minister pracy i polityki społecznej Panos Skurletis. Nowym szefem resortu pracy został zaś Jeorjos Katrugalos, który dotąd odpowiadał za reformę administracyjną.
To nie jedyne zmiany w greckim rządzie. Nowym wiceministrem finansów został Tryfon Aleksiadis. Zastąpił na tym stanowisku Nadię Walavani, która zrezygnowała z pełnienia funkcji na początku tego tygodnia.
Był to efekt odejścia z rządu jej przełożonego, ministra finansów - Janisa Varufakisa. Od 6 lipca resortem finansów zarządza Euklid Cakalotos, który po piątkowych zmianach pozostaje na swoim stanowisku.
Warto przypomnieć, że parlament Grecji uchwalił w nocy ze środy na czwartek dużą większością głosów ustawę o reformach oszczędnościowych, od których kredytodawcy uzależniają nowy program pomocowy. Wywołało to jednak rozłam w partii rządzącej, a przyszłość rządu Ciprasa jest niepewna.
Ustawę uchwalono stosunkiem głosów 229:64, przy 6 wstrzymujących się, dzięki poparciu trzech proeuropejskich partii opozycyjnych. Wśród głosujących przeciwko reformom lub wstrzymujących się od głosu było 38 członków rządzącej Syrizy.
Wśród głosujących przeciwko reformom był m. in. były minister finansów Janis Warufakis, właśnie minister środowiska i energetyki Panajotis Lafazanis oraz przewodnicząca parlamentu Zoi Konstantopulu (wszyscy są członkami Syrizy).
Sporna ustawa wprowadza m.in. znaczne podwyżki podatków (w tym VAT), drastyczne cięcia wydatków i reformę systemu emerytalnego. W ten sposób otwarto drogę do rozpoczęcia rozmów z kredytodawcami o trzecim programie pomocowym dla Grecji na łączą sumę ok. 86 mld euro.
Ryb, PAP, ekathemerini.com, Reuters, tvn24biś
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/259725-po-trzech-tygodniach-grecja-otworzy-jutro-banki-nie-oznacza-to-jednak-zniesienia-wszystkich-ograniczen
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.