Liczba osób zmuszonych do opuszczenia swych domów w wyniku wielu konfliktów na świecie osiągnęła w 2014 r. rekordowy poziom - 60 milionów - informuje w czwartek w swym dorocznym raporcie Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).
Agenda ONZ zwraca uwagę na „uderzające przyspieszenie” liczby ludzi zmuszonych do ucieczki z domu z powodu panującej sytuacji w kraju. W 2014 roku było ich dokładnie 59,5 miliona, a w roku poprzednim 51,2 mln. Ponad połowę populacji uchodźców stanowią dzieci; 38,2 mln to uchodźcy wewnętrzni.
Jak przypomina UNHCR, przed dziesięcioma laty było to 37,5 mln osób. Organizacja zwraca uwagę, że wzrost uchodźców zewnętrznych i wewnętrznych i proszących o azyl od 2013 r. to największy zanotowany na przestrzeni jednego roku wzrost. W 2014 roku codziennie uchodźcami zostawało 42,5 tys. ludzi.
Nie jesteśmy już w stanie się pozbierać
—powiedział dziennikarzom wysoki komisarz ds. uchodźców Antonio Guterres, zwracając uwagę na niemoc organizacji humanitarnych.
Nie mamy możliwości, ani środków dla wszystkich ofiar konfliktów
—dodał. Zaznaczył, że konflikty w Syrii, Iraku, Jemenie, Burundi i gdzie indziej nie wskazują, aby sytuacja uchodźców miała się poprawić w bieżącym roku. Według niego jeden na stu 122 mieszkańców Ziemi uciekł za granicę, jest osobą przesiedloną wewnętrznie - czyli we własnym kraju - lub prosi o azyl polityczny.
Gdyby wszyscy uchodźcy zamieszkali w jednym kraju, byłoby to 24. najliczniejsze państwo świata. Miałoby tyle samo mieszkańców, co Włochy
—przekonuje. Wzrost liczby uchodźców nastąpił w 2011 roku wraz z wybuchem konfliktu syryjskiego, który wygenerował największą kiedykolwiek zanotowaną liczbę osób zmuszonych do ucieczki - 11,6 mln ludzi. Agencja ONZ wyliczyła, że w czwartym roku wojny domowej w Syrii 3,9 mln Syryjczyków rozproszonych jest aż w 107 krajach.
Syria wysunęła się tym samym na niechlubne pierwsze miejsce pod względem liczby uchodźców, wyprzedzając Afganistan, który miał taki status przez 30 lat. Obecnie w Afganistanie odnotowano 2,6 mln uchodźców.
W ciągu ostatnich pięciu lat na świecie wybuchło lub zostało ponownie wszczętych co najmniej 14 konfliktów: osiem w Afryce (Wybrzeże Kości Słoniowej, Republika Środkowoafrykańska, Libia, Mali, Nigeria, Demokratyczna Republika Konga, Sudan Południowy, Burundi), trzy na Bliskim Wschodzie (Syria, Irak, Jemen), trzy w Azji (Kirgistan, Birma i Pakistan) oraz na Ukrainie.
W roku 2014 tylko 126 800 uchodźców mogło powrócić do swych dawnych regionów zamieszkania; jest to najniższa liczba od 31 lat - podkreśla raport UNHCR. Najwięcej powrotów dotyczy mieszkańców DRK, Mali i Afganistanu.
Najwięcej uchodźców przyjęła Turcja, północny sąsiad Syrii (1,59 mln uchodźców) oraz Pakistan (1,51 mln), który to przez ponad dziesięć lat wiódł prym w tej sferze - głosi raport UNHCR.
Ryb, PAP, UNHCR
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/256464-unhcr-rekordowe-60-mln-uchodzcow-jeden-na-122-mieszkancow-ziemi-uciekl-za-granice-jest-osoba-przesiedlona-wewnetrznie-lub-prosi-o-azyl