Prezydent Francji François Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel przedstawią w Kijowie i w Moskwie nową propozycję uregulowania konfliktu na Ukrainie. Podstawą tej propozycji będzie integralność terytorialna Ukrainy - poinformował dziś Hollande.
Obaj politycy jeszcze dziś polecą do Kijowa, by spotkać się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, a jutro udadzą się do Moskwy, gdzie będą rozmawiać z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Z powodu eskalacji sytuacji na wschodzie Ukrainy w ostatnim czasie Merkel i Hollande intensyfikują działania na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu.
Przez kilka dni z Angelą Merkel pracowaliśmy nad tekstem porozumienia, tekstem, który może być zaakceptowany przez wszystkich
—powiedział Hollande na konferencji prasowej. Ostrzegł przed dalszą eskalacją na Ukrainie.
Opcja dyplomatyczna w sprawie konfliktu na Ukrainie nie może być przedłużana w nieskończoność
—oświadczył prezydent Francji. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow potwierdził, że Hollande i Merkel będą gościli jutro na Kremlu.
Zaplanowane są rozmowy z prezydentem Putinem. Chodzi o to, by znaleźć sposób na zakończenie wojny domowej na Ukrainie, która się stale pogarsza
—zaznaczył Pieskow. Tymczasem do Kijowa przybył dziś z oficjalną wizytą sekretarz stanu USA John Kerry. Celem jego wizyty jest zapewnienie Kijowa o poparciu Waszyngtonu w konflikcie z prorosyjskimi dywersantami. Ma też obiecać 16,4 mln dolarów na pomoc humanitarną dla cywilów na wschodzie Ukrainy.
Kerry spotka się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem, szefem MSZ Pawłem Klimkinem, a także z członkami ukraińskiego parlamentu. Bezpośrednio z Kijowa szef dyplomacji USA udaje się do Monachium na konferencję w sprawie bezpieczeństwa, gdzie spotka się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.
Poroszenko zaapelował dziś na łamach dziennika „Die Welt” do NATO o dostawy nowoczesnej broni potrzebnej do odparcia rosyjskiej agresji. Dodał, że chce udziału UE i USA w negocjacjach z Rosją.
Z kolei wiceprezydent USA Joe Biden powiedział w wywiadzie dla „Süddeutsche Zeitung”, że jest przeciwko dostawom broni na Ukrainę; ostro skrytykował Rosję i zagroził jej kolejnymi sankcjami. Poparła go niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen.
Ryb, Le Figaro, PAP
—————————————————————————————————-
Zachęcamy do kupna aktualnego numeru tygodnika „wSieci” w wersji elektronicznej!
E - wydanie tygodnika „wSieci”- to wygodna forma czytania bez wychodzenia z domu, na monitorze własnego komputera. Dostępne są zarówno wydania aktualne jak i archiwalne.
Wejdź na: http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html i wybierz jedną z trzech wygodnych opcji zakupu.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/232620-kryzysowa-dyplomacja-hollande-i-merkel-jada-do-kijowa-i-moskwy-z-nowa-propozycja-rozwiazania-konfliktu-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.