Produkcja wódek spadła w ub.r. w Rosji aż o 22,3 proc. - poinformowała w sobotę gazeta „Kommiersant”, powołując się na urząd statystyczny. Jedną z przyczyn tego rekordowego spadku jest to, że legalną wódkę, obłożoną wysoką akcyzą, stopniowo wypiera samogon.
W 2014 r. wyprodukowano w Rosji 666 milionów litrów wódek, z czego ponad 3 mln w ogóle nie trafiły do handlu z powodu słabnącego popytu.
Władze dostrzegają problem samogonu. Żeby ograniczyć jego spożycie, od 1 lutego obniżają minimalną, ustalaną przez państwo cenę detaliczną wódki z 220 rubli do 185 rubli (ok. 2,5 euro) za pół litra.
Ogólna tendencja cenowa jest w pogrążonej w kryzysie gospodarczym Rosji odwrotna - w ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosły zwłaszcza ceny artykułów spożywczych. Inflacja wyniosła w zeszłym roku w Rosji 11 proc.
PAP/Wuj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/231083-swiat-sie-konczy-rekordowy-spadek-produkcji-wodek-w-rosji
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.