W 2014 r. oczy Europy, a szczególnie Europy centralnej, były zwrócone ku Ukrainie. To był rok, który wywrócił losy tego kraju do góry nogami i od nowa zaczął tworzyć jego historię.
Wszystko rozpoczęło się jeszcze w 2013 r., gdy na przełomie listopada i grudnia tysiące ludzi wyszły z domów na pl. Niepodległości w Kijowie protestować przeciwko niepodpisaniu przez Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Postulaty protestujących zostały szybko rozszerzone i wkrótce ludzie zaczęli domagać się odcięcia od Kremla, reform i integracji Ukrainy z Zachodem. Protestującym przyświecała idea Pomarańczowej Rewolucji z 2005 r.
Przez dłuższy okres protesty w Kijowie były bezkrwawe. Jednym z pierwszych aktów agresji było dotkliwe pobicie w Boże Narodzenie Tetiany Czornowił - dziennikarki zaangażowanej w ruch na Majdanie. Natomiast już w styczniu, a dokładnie 22 stycznia po raz pierwszy w Kijowie polała się krew - zginęło wówczas 5 osób. Najbardziej dramatyczny dla protestujących na Majdanie okazał się luty, gdzie w dniach 18-20 lutego na skutek walk ze specjalnymi oddziałami policji - Berkutem zginęło ok. 70 osób.
Cała rewolucja na Majdanie pochłonęła ok. 100 ofiar, a ok. 3000 os. zostało rannych.
Potem wydarzenia potoczyły się bardzo szybko. Jeszcze w lutym została uwolniona z więzienia była premier Julia Tymoszenko, a Wiktor Janukowycz opuścił w tajemnicy Ukrainę i uciekł do Rosji. Po jego ucieczce nastąpił szturm na jego posiadłość pod Kijowem, gdzie znaleziono wiele dokumentów świadczących o tym, że to władza stała za wieloma aktami agresji wobec opozycjonistów.
Natomiast już po olimpiadzie w Soczi pod wpływem rosyjskich służb na wschodzie Ukrainy zaczął narastać separatyzm i chęć odłączenia się wschodu od zachodu. W marcu Ukraina utraciła Krym zaanektowany przez Rosję po referendum. Głosowanie uznała tylko Rosja, zarówno Ukraina jak i państwa Unii nie zaakceptowały legalności krymskiego referendum.
Jednym z najtragiczniejszych wydarzeń kryzysu ukraińskiego było zestrzelenie 19 lipca samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych nad Ukrainą. W katastrofie zginęło ok. 300 osób. Ze wstępnych ustaleń wynika, że samolot został zestrzelony rakietą przeciwlotniczą przez prorosyjskich terrorystów.
Do dnia dzisiejszego trwają walki na terenach Donbasu, gdzie rosyjscy terroryści, podający się za „separatystów” próbują wyrwać wschód Ukrainy z rąk Kijowa.
ZOBACZ NIEZWYKŁE ZDJĘCIA Z UKRAINY Z 2014 r. :
mc
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/227563-rewolucja-na-majdanie-aneksja-krymu-zestrzelenie-boeinga-i-wojna-na-wschodzie-tak-tworzyla-sie-historia-zobacz-niezwykle-zdjecia-z-2014-r
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.