NIK przeszkoli członków ukraińskiego Centrum Informacji „Majdan Monitoring”, jak skutecznie kontrolować władzę. Izba podpisała w tej sprawie porozumienie z ukraińską organizacją pozarządową. To pierwsza tego typu umowa zawarta przez NIK.
NIK będzie uczyć członków „Majdan Monitoring” - od 2000 r. działającego na rzecz przestrzegania praw człowieka i praw politycznych na Ukrainie. Jak poinformowała Izba w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej „Ukraińcy z tego ruchu obywatelskiego chcą budować państwo oparte na europejskich wartościach i wolne od korupcji”.
Jest dla nas zaszczytem, że organizacja +Majdan Monitoring+ zwróciła się do NIK, by przejść szkolenia, staże, podpatrzeć i nauczyć się, jak się kontroluje władze
— ocenił prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski w filmie, zamieszczonym na stronie internetowej Izby.
Organizacje obywatelskie tak naprawdę robią to samo - są oczami i uszami opinii publicznej. To one również patrzą władzy na ręce i to one muszą mieć tę wiedzę, jak robić to najlepiej
— podkreślił.
Przedstawiciele obu organizacji spotkali się w warszawskiej siedzibie Izby, by podpisać umowę o współpracy. Centrum Informacji „Majdan Monitoring” reprezentowane było przez jego przewodniczącą Nataliyę Zubar.
Na mocy porozumienia, Izba wyraziła gotowość do przeprowadzenia w Polsce szkoleń dla przedstawicieli ukraińskiej organizacji. W jej ramach członkowie „Majdan Monitoring” uczyliby się m.in. kontroli finansów publicznych - w tym środków z Unii Europejskiej; transparentnego tworzenia prawa, a także metod skutecznej komunikacji ze społeczeństwem i mediami.
Największe problemy mamy z kontrolą państwowych pieniędzy, z kontrolą działań władzy na Ukrainie
— powiedziała Zubar.
Przykład historii NIK jest dla nas wzorem do tego, jak odbudować taką instytucję kontroli na Ukrainie. Chcemy odbudować wolne państwo, od zera, i chcemy zrobić to jak najszybciej i najlepiej
— dodała.
Podpisanie umowy o współpracy poparło także Stowarzyszenie 4 Czerwca, polska organizacja pozarządowa. Stowarzyszenie współpracuje z Ukraińcami, działającymi na rzecz przeprowadzania demokratycznych reform. W imieniu Stowarzyszenia swój podpis na porozumieniu złożył także jego prezes Mirosław Kopik.
W spotkaniu udział wziął także Zbigniew Bujak, polski polityk, działacz opozycji w czasach PRL.
Nie można sobie wyobrazić reform, transformacji systemowej bez aktywności obywateli. A obywatele to organizacje pozarządowe. W krajach post-totalitarnych, post-autorytarnych, w administracji tym szefom, dyrektorom, także ministrom, bardzo trudno jest sobie wyobrazić, że w procesie tych zmian mają współpracować z organizacjami pozarządowymi. To trzeba przełamywać
— skomentował w filmie.
Prezes Kwiatkowski przedstawił także dotychczasowe projekty Izby na rzecz wspierania ukraińskiej administracji publicznej - współpracę przy tworzeniu regulaminu ukraińskiej kancelarii prezesa rady ministrów, pomoc w przygotowaniu reform samorządowych czy konsultacje przy nowej ustawie o służbie cywilnej.
NIK prowadzi także program staży dla absolwentów ukraińskiej Krajowej Akademii Administracji Publicznej. Współpracuje także z tamtejszą Izbą Obrachunkową.
PAP/Wuj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/218418-nik-przeszkoli-czlonkow-ukrainskiego-centrum-informacji-majdan-monitoring
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.