Podczas gdy w Kairze ministrowie spraw zagranicznych państw Ligi Arabskiej naradzają się nad sposobami powstrzymania Izraela przed kontynuowaniem ofensywy wojskowej w Strefie Gazy, do stolicy Egiptu przybywa w poniedziałek szef dyplomacji USA John Kerry.
Do wysiłków na rzecz powstrzymania eskalacji przemocy włączył się również szef dyplomacji niemieckiej Frank-Walter Steinmeier, który wylądował w poniedziałek w stolicy Jordanii, Ammanie, skąd udaje się we wtorek na rozmowy do Tel Awiwu i na Zachodni Brzeg Jordanu.
Przed Ligą Arabska, której ministrowie spraw zagranicznych zebrali się w poniedziałek wieczorem w Kairze, aby przeanalizować sytuację w Strefie Gazy, presję na Tel Awiw starały się wywierać dotąd rządy Egiptu, Turcji i Kataru oraz szefowie dyplomacji amerykańskiej, niemieckiej, francuskiej i kwartet bliskowschodni (ONZ, USA, Rosja i UE), ale nie zdołała ona skłonić Izraela do przerwania operacji wojskowej w Strefie Gazy.
ONZ oraz izraelska organizacja obrony praw człowieka Betselem przypomniały rządowi izraelskiemu, że ostrzeliwanie i bombardowanie domów mieszkalnych i budynków cywilnych jest naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego.
Raport o sytuacji w Strefie Gazy, który będzie stanowił punkt wyjścia do debaty arabskich ministrów spraw zagranicznych zapowiedzianej na poniedziałek, ostrzega przed „ryzykiem”, że Izrael może przyjąć działania wspólnoty międzynarodowej w celu położenia kresu gwałtownemu pogarszaniu się sytuacji w Strefie Gazy i na palestyńskich terytoriach okupowanych jako „mało poważne”.
John Kerry telefonował przed przybyciem do Kairu do izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, aby potwierdzić, że Stany Zjednoczone są gotowe dopomóc w doprowadzeniu do zawieszenia broni. Tymczasem Izrael zapowiada intensyfikację swej ofensywy w Strefie Gazy. Jej ofiarą padło w ciągu tygodnia 177 Palestyńczyków. Ogromna większość zabitych - od 70 do 80 proc. - to osoby cywilne. 1 280 osób odniosło rany.
Steinmeier wezwał w poniedziałek Hamas do „niezwłocznego zaprzestania” rakietowego ostrzału terytorium Izraela.
Jeśli chcecie położenia kresu przemocy, ataki powinny ustać natychmiast
- oświadczył.
Dla Izraelczyków i Palestyńczyków nie istnieje alternatywa pokoju, choć wydają się oni bardzo dalecy od uznania tej prawdy
— dodał szef niemieckiej dyplomacji.
Izrael nie wydaje się gotowy do jakichkolwiek pojednawczych gestów - napisała w depeszy z Jerozolimy agencja AFP. Premier Netanjahu zapowiedział „coraz bardziej i bardziej intensywne” uderzenia i oskarżył Hamas o wykorzystywanie „ludności jako tarcz ludzkich”. O to samo Hamas oskarżał żołnierzy izraelskich podczas operacji Płynny Ołów w Strefie Gazy na przełomie lat 2008-09.
Jeśli nasza operacja (w Strefie Gazy) zakończy się teraz, to będzie to w sposób oczywisty jedynie pauza przed czwartą operacją, więc szkoda zachodu
— sprecyzował szef izraelskiego MSZ Awigdor Lieberman swe stanowisko wobec zabiegów Ligi Arabskiej i wspólnoty międzynarodowej o doprowadzenie do przerwania ofensywy izraelskiej w Strefie Gazy.
Przedstawiciele palestyńskiego ruchu islamistycznego Hamas przedstawili w poniedziałek listę warunków, bez których spełnienia nie zamierzają przerwać nieskutecznego, ale nękającego ostrzału rakietowego terytorium Izraela.
Zastępca rzecznika Hamasu w Strefie Gazy Muszir al-Masri powiedział korespondetowi AFP w Strefie: „Wszelkie przerwanie ognia zależne jest od spełnienia warunków, które przedstawiamy. Hamas domaga się zaprzestania bombardowań i ostrzału, zaniechania blokady Gazy trwającej od 2006 roku, otwarcia przejścia granicznego w Rafah (na granicy z Egiptem) oraz uwolnienia więźniów politycznych aresztowanych na nowo po tym, jak zostali zwolnieni i wymienieni na uprowadzonego izraelskiego żołnierza Gilada Szalita w 2011 roku”.
Do Kairu udaje się w ciągu najbliższych godzin na spotkanie z egipskim prezydentem Abd el-Fatahem es-Sisim, również prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, aby rozmawiać z nim o szansach skłonienia Izraela do przerwania operacji wojskowej w Strefie Gazy.
Projekt uchwały, którą zgromadzeni w Kairze szefowie dyplomacji krajów Ligi Arabskiej mają ogłosić po sobotnich obradach podkreśla, że „nie można przemilczać bombardowań Strefy Gazy, a sprawa wymaga interwencji wspólnoty międzynarodowej za pośrednictwem instytucji humanitarnych oraz instrumentów prawnych”.
Dokument podejmuje również kwestię kontynuowania przez rząd izraelski polityki faktów dokonanych, to jest tworzenia coraz to nowych osiedli żydowskich na palestyńskich terytoriach okupowanych oraz innych „przeszkód stwarzanych przez Izrael w celu uniemożliwienia władzom Autonomii Palestyńskiej kontrolowania części okupowanych ziem palestyńskich”.
PAP, mt
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/205001-co-dalej-z-bliskim-wschodem-msz-usa-i-niemiec-wchodza-do-gry