Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) orzekł, że francuski zakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych, m.in. muzułmańskimi chustami, jest zgodny z prawem. Odrzucono skargę Francuzki, która poskarżyła się, że po wejściu w życie prawa nie może nosić burki.
Według Trybunału francuskie władze mają prawo ustanawiać warunki współżycia społecznego i dysponują „szeroki marginesem” działania. Dlatego prawo, które obowiązuje od 2011 roku, nie łamie europejskiej konwencji praw człowieka. Wyrok ETPC jest ostateczny.
Do ETPC w dniu wejścia prawa w życie w kwietniu 2011 roku trafiła skarga młodej francuskiej muzułmanki. Nowe przepisy uniemożliwiały 24-letniej kobiecie, która zdradziła tylko swoje inicjały - S.A.S.- noszenie zakrywającej całe ciało burki oraz nikabu, który zakrywa twarz, ale pozostawia otwór na oczy.
Muzułmanka twierdziła, że zmuszanie jej do odsłaniania się w miejscach publicznych jest poniżające. Uznawała to za dyskryminację oraz atak na jej wolność myśli i słowa.
Francuskie prawo od 2011 roku zakazuje zasłaniania twarzy np. burką czy nikabem, ale też kominiarką lub kaskiem motocyklowym. Zakaz obowiązuje w miejscach publicznych - na dworcach, w parkach czy sklepach i urzędach. Francuski rząd podkreślał, że nie chodzi o prawo antyreligijne.
Według ustawy osoba łamiąca wspomniany zakaz może otrzymać grzywnę do 150 euro. W pewnych wypadkach sąd może nakazać - zamiast lub oprócz kary pieniężnej - obowiązkowy udział na własny koszt w kursie przypominającym o „wartościach republikańskich”. Natomiast grzywna do 30 tys. euro grozi osobom, które zmuszają kobiety do wkładania burek, nikabów czy innych tego rodzaju zasłon.
Choć Trybunał jest świadomy tego, że „zakaz dotyczy głównie części muzułmańskich kobiet, zwraca uwagę, że nie ma on wpływu na swobodę noszenia w miejscach publicznych ubrań lub elementów odzieży, które nie zakrywają twarzy”. ETPC dodał, że zakaz nie wynikał z „religijnych konotacji ubrań, ale jedynie z faktu, że zakrywają one twarz”.
Według strasburskiego trybunału grzywny przewidywane w ustawie „należą do najlżejszych, które może rozważać ustawodawca”.
Podczas gdy we Francji żyje ponad 5 mln muzułmanów, pod koniec 2009 roku liczbę kobiet zakrywających twarze islamskimi chustami szacowano na 1,9 tys.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/203172-etpc-francja-ma-prawo-zakazywac-zakrywania-twarzy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.