Niderlandzka para królewska król Wilhelm Aleksander i królowa Maxima rozpoczną we wtorek dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Odwiedzą Warszawę i Poznań. Spotkają się z parą prezydencką, a także wezmą udział w otwarciu polsko-holenderskiego forum gospodarczego.
Prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski podkreślił w rozmowie z PAP, że wizyta będzie okazją do dania nowego impulsu w stosunkach polsko-holenderskich i „wskazania kierunków współpracy na przyszłość zarówno w formacie dwustronnym, jak i na forum UE”.
Głównymi tematami rozmów Komorowskiego i króla Wilhelma Aleksandra - zapowiedział Sokołowski - będzie m.in. kryzys na Ukrainie, polityka europejska, polityka energetyczna, w kontekście bezpieczeństwa energetycznego i kryzysu ukraińskiego, współpraca gospodarcza i wrześniowy szczyt NATO.
Wizyta króla Holandii i jego małżonki rozpocznie się we wtorek rano od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie zaplanowane jest spotkanie pary prezydenckiej i pary królewskiej. Król Wilhelm Aleksander i królowa Maxima złożą też kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Po południu Anna i Bronisław Komorowscy wydadzą w Belwederze lunch na cześć pary królewskiej Holandii. Przed godz. 14 król Wilhelm Aleksander i prezydent Komorowski spotkają się z mediami.
Para królewska Holandii spotka się także z marszałek Sejmu Ewą Kopacz i odwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego. Komorowski i król Holandii wezmą też udział w uroczystości przed Pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka na warszawskim Żoliborzu. Ma to przypomnieć
— podkreślił Sokołowski - wkład polskich żołnierzy w wyzwolenie Holandii.
We wtorek wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczysta kolacja na cześć króla Wilhelma Aleksandra i królowej Maximy wydana przez polską parę prezydencką.
W środę prezydent Komorowski oraz niderlandzka para królewska wezmą udział w otwarciu polsko-holenderskiego forum gospodarczego na Stadionie Narodowym. Współpraca gospodarcza mogłaby dotyczyć m.in. takich dziedzin jak energia odnawialna, IT, badania i rozwój oraz technologia żywności.
Po południu w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich zaplanowany jest lunch wydawany przez króla i królową Holandii na cześć Anny i Bronisława Komorowskich.
Król i królowa Holandii odwiedzą też w środę Poznań.
Jest to pierwsza oficjalna wizyta holenderskiej pary królewskiej w Polsce. W 1997 roku wizytę w Polsce złożyła królowa Beatrycze, a w 2004 roku z wizytą w Holandii był prezydent Aleksander Kawaśniewski.
Obejmując tron po swojej matce, królowej Beatrycze, 30 kwietnia 2013 roku, Wilhelm Aleksander zapowiadał, że będzie „monarchą XXI wieku”, łączącym tradycję z nowoczesnością i nie zamierza być „fetyszystą protokołu”. Jako symbol nowego, bardziej otwartego podejścia można potraktować decyzję o przyjęciu przez króla przed wizytą, po raz pierwszy w historii monarchii, grupy dziennikarzy z Polski. Wilhelm Aleksander tłumaczył, że na podobne spotkania z przedstawicielami mediów zdecydował się wcześniej król Szwecji.
Mówiąc o celu wizyty, Wilhelm Aleksander podkreślił rolę Polski w wyzwoleniu Holandii i Europy w czasie II wojny światowej. Zaznaczał, że oba kraje łączy wspólna przeszłość, teraźniejszość, a także plany na przyszłość i z uznaniem mówił o imponującym dynamizmie Polaków w różnych dziedzinach po przemianach ustrojowych 1989 roku.
W Królestwie Niderlandów monarcha odgrywa rolę głównie ceremonialną i pełni funkcje reprezentacyjne. Od 1848 roku odpowiedzialność polityczną ponoszą wyłącznie ministrowie. Rolą monarchy jest zapewnienie kontynuacji, stabilności i konsolidacji społeczeństwa mimo podziałów politycznych i ideologicznych.
Król co tydzień rozmawia z premierem, regularnie też spotyka się z ministrami. Zasadą jest, że kwestie poruszane w czasie zamkniętych spotkań z królem nie są omawiane publicznie.
W czasie dwudniowej wizyty w Polsce parze królewskiej towarzyszyć będzie minister spraw zagranicznych Frans Timmermans oraz minister ds. handlu zagranicznego i współpracy na rzecz rozwoju Lilianne Ploumen, która będzie przewodniczyć misji handlowej.
Wilhelm Aleksander od początku był postrzegany jako bardziej nowoczesny, postępowy i bliższy zwykłym ludziom niż jego abdykująca po 33 latach panowania matka, królowa Beatrycze. Na początku czerwca media pisały o spotkaniu króla z kierowcami ciężarówek i przewoźnikami, z którymi rozmawiał o warunkach pracy i liberalizacji europejskiej polityki transportowej. Media chętnie publikują fotografie królewskiej pary, w pomarańczowych szalikach, kibicującej holenderskiej reprezentacji w czasie piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii.
Następca tronu w lutym 2002 r. poślubił Maximę Zorreguietę Cerruti, córkę ministra rolnictwa Argentyny za rządów dyktatora Jorge Videli. Mimo kontrowersji Maxima podbiła serca większości Holendrów urodą, bezpośredniością i zapałem, z jakim w krótkim czasie nauczyła się mówić po niderlandzku. Pobierała też kursy historii i prawa drugiej ojczyzny, której obywatelstwo uzyskała na 30. urodziny 17 maja 2001 roku.
Wilhelm Aleksander Orański jest pierwszym od ponad 120 lat królem Holandii - po królowych Beatrycze, Julianie i Wilhelminie. Imię Wilhelma, częste w dynastii Oranje-Nassau, nosi m.in. po namiestnikach Zjednoczonych Prowincji, w tym Wilhelmie I Orańskim, który w XVI wieku stanął na czele powstania przeciwko Hiszpanii i uzyskał niepodległość Niderlandów.
ansa/PAP
——————————————————————————————————
TYLKO MY TO MAMY! Zestaw toreb zakupowych wzbogaconych rysunkami znakomitego artysty Andrzeja Krauzego. Torby wykonane są z bardzo wytrzymałego materiału, mają szerokie i poręczne ucho, można je nosić także przez ramię, mieszczą format A4.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/202009-koronowane-glowy-w-warszawie-polske-odwiedzi-niderlandzka-para-krolewska
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.