Brytyjscy lekkoatleci otrzymali wczoraj przy okazji mityngu Diamentowej Ligi w Londynie złote medale za triumf w sztafecie 4x400 m w mistrzostwach świata w… 1997 roku, czyli 28 lat po zawodach. Na mecie w Atenach przegrali z Amerykanami, ale ci zostali zdyskwalifikowani.
Skorzystali też na tym Polacy
Sztafeta USA została pozbawiona tytułu mistrzowskiego, gdyż w 2008 roku Antonio Pettigrew przyznał się do stosowania dopingu w latach 1997-2003. Ten fakt kosztował też Amerykanów utratę olimpijskiego złota z Sydney (2000).
Później miał miejsce długi i żmudny proces odwołań i zmiany wyników, na czym skorzystali też Polacy (Tomasz Czubak, Piotr Rysiukiewicz, Piotr Haczek i Robert Maćkowiak), którym przypadł brąz, gdyż w Atenach finiszowali na czwartej pozycji.
„Tak długo na niego czekali”
Wreszcie po 28 latach od imprezy w stolicy Grecji szef światowej federacji (World Athletics) Sebatian Coe wręczył swoim rodakom złote medale. Otrzymali je Roger Black, Iwan Thomas, Jamie Baulch, Mark Richardson i biegający w eliminacjach Mark Hylton. Cała piątka została entuzjastycznie powitana przez 60-tysięczną publiczność, która następnie wstała, by odśpiewać hymn narodowy.
Jesteśmy dumni, że możemy dać tym sportowcom chwilę chwały przed własną publicznością. To szansa, by docenić nie tylko ich talent, ale także wartości, które reprezentowali. Ten medal znaczy dla nas jeszcze więcej, ponieważ tak długo na niego czekali
— powiedział Cherry Alexander, dyrektor brytyjskiej federacji (UK Athletics) ds. dużych imprez.
Pettigrew zmarł w wieku 42 lat. Został znaleziony martwy w sierpniu 2010 roku w zamkniętym samochodzie w miejscowości Chatham County w Karolinie Północnej. Raport z sekcji zwłok wykazał, że popełnił samobójstwo wskutek przedawkowania lekarstw zawierających difenhydraminę, która wykorzystywana jest głównie jako środek ułatwiający zasypianie, ale może być też stosowana w przypadku nieżytu nosa o podłożu alergicznym, pokrzywki oraz po użądleniach i ukąszeniach owadów.
Mistrzowa w Londynie?
Także w sobotę brytyjski rząd potwierdził poparcie dla kandydatury Londynu do organizacji lekkoatletycznych mistrzostw świata w 2029 roku na Stadionie Olimpijskim. Ostatnio brytyjska stolica gościła tę imprezę w 2017 roku.
Sprowadzenie mistrzostw świata do Wielkiej Brytanii byłoby momentem wielkiej dumy narodowej, budującym naszą globalną reputację jako organizatora niezapomnianych wydarzeń sportowych
— przyznał cytowany w oświadczeniu premier Keir Starmer.
Organizacja tych zawodów nie tylko otworzyłaby nowe możliwości brytyjskim sportowcom, ale także zainspirowałaby kolejne pokolenie do zaangażowania się i realizacji swoich ambicji
— dodał szef brytyjskiego rządu.
Tegoroczne MŚ w lekkiej atletyce odbędą się we wrześniu w Tokio.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/735507-brytyjscy-lekkoatleci-otrzymali-zlote-medale-po-28-latach
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.