„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 5 grudnia 2024 roku o zmianie ustawy o sporcie, która rozszerza katalog osób uprawnionych do tzw. emerytury olimpijskiej” - poinformowała kancelaria prezydenta. Otrzymywać ją będą również medaliści Igrzysk Dobrej Woli.
Igrzyska Dobrej Woli (Goodwill Games) były międzynarodowymi zawodami sportowymi, które odbywały się od 1986 do 2001 roku. Zostały zainicjowane przez amerykańskiego magnata medialnego Teda Turnera jako odpowiedź na polityczne napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, które doprowadziły do bojkotów igrzysk olimpijskich w 1980 roku w Moskwie i w 1984 roku w Los Angeles.
Promowanie przyjaźni
Ich celem miało być promowanie przyjaźni i zrozumienia między narodami poprzez sport w duchu dobrej woli i współpracy. Pierwsze Igrzyska odbyły się w 1986 roku w Moskwie. Kolejne edycje miały miejsce w różnych miastach na całym świecie, w tym w Seattle (1990), Petersburgu (1994), Nowym Jorku (1998) i Brisbane (2001).
Początkowo impreza cieszyła się dużą popularnością, ale po kilku latach wysokie koszty organizacji oraz zmieniająca się sytuacja polityczna na świecie spowodowały, że po edycji w Brisbane w 2001 roku zaprzestano organizacji tych zawodów.
Na Igrzyskach Dobrej Woli medale zdobyło 35 zawodniczek i zawodników z Polski, spośród nich 9 osób zdobyło także medale na igrzyskach olimpijskich, więc pobierają już świadczenie pieniężne.
26 osób uzyska prawo do świadczenia
Teraz dodatkowe 26 osób uzyska prawo do świadczenia. Są to: Joanna Burzyńska (żeglarstwo), Ewa Kasprzyk (lekkoatletyka), Andrzej Basik (judo), Wiesław Błach (judo), Piotr Krukowski (podnoszenie ciężarów), Wanda Panfil (lekkoatletyka), Grzegorz Myszkowski (żeglarstwo), Aneta Arak-Goska (judo), Elżbieta Urbańczyk-Baumann (kajakarstwo), Barbara Hajcel (kajakarstwo), Katarzyna Skorupińska (gimnastyka artystyczna), Piotr Rysiukiewicz (lekkoatletyka), Tomasz Czubak (lekkoatletyka), Piotr Haczek (lekkoatletyka), Robert Maćkowiak (lekkoatletyka), Dorota Siudek (łyżwiarstwo figurowe), Mariusz Siudek (łyżwiarstwo figurowe), Bartosz Kizierowski (pływanie), Paweł Najdek (podnoszenie ciężarów), Krystyna Zabawska-Danilczyk (lekkoatletyka), Iwona Kowalewska-Dąbrowska (pięciobój nowoczesny), Anna Bajan (pięciobój nowoczesny), Barbara Kotowska-Skrzypaszek (pięciobój nowoczesny), Wiesław Chmielewski (pięciobój nowoczesny), Paweł Olszewski (pięciobój nowoczesny) i Piotr Maciaszczyk (pięciobój nowoczesny).
Emerytura olimpijska
Emerytura olimpijska przysługuje po ukończeniu 40. roku sportowcom, którzy zdobyli medal igrzysk olimpijskich, a teraz także Igrzysk Dobrej Woli. Świadczenie w 2025 roku ma wynosić 4967,95 zł. Nie jest od niego pobierany podatek dochodowy, ani nie są potrącane składki na ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne.
Po przyznaniu świadczenia jest ono wypłacane dożywotnio, co miesiąc. Nie ma znaczenia, ile sportowiec zdobył medali olimpijskich.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2025.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/717991-beda-sportowe-emerytury-dla-medalistow-igrzysk-dobrej-woli