Polski Komitet Olimpijski zaprezentował stroje, w których reprezentanci Polski wystąpią podczas igrzysk w Paryżu. Zaprojektowała je niemiecka firma Adidas (a nie jak dotychczas Polska firma 4F), ale nie tylko ten fakt zelektryzował internautów. Kontrowersje wzbudziła również… estetyka strojów.
Piątkowa uroczystość rozpoczęła się od wręczenia złotych medali za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego wnukom pierwszych polskich medalistów olimpijskich. Otrzymali je Danuta Horbowska-Martynowicz, wnuczka Józefa Langego, który wraz z Janem Łazarskim, Tomaszem Stankiewiczem i Franciszkiem Szymczykiem zdobył srebro w wyścigu torowym na cztery kilometry, a także Cezary Harasimowicz, wnuk Adama Królikiewicza, brązowego medalisty w jeździectwie.
Premierowy pokaz strojów
W piątek odbył się nie tylko premierowy pokaz strojów biało-czerwonych na ceremonię otwarcia, ale także strojów sportowych, w który Polacy będą rywalizować i w które nosić będą na co dzień podczas igrzysk w Paryżu. Ubrania firmy adidas miały oficjalną premierę dzień wcześniej w stolicy Francji, gdzie obecni byli polscy olimpijczycy, m.in. młociarka Anita Włodarczyk czy siatkarze Aleksander Śliwka i Łukasz Kaczmarek.
Mam nadzieję, że wszyscy będziemy dumni z tego, jak będą wyglądali nasi zawodnicy i nasze zawodniczki. Na pewno na igrzyskach w Paryżu zdobędziemy 300. medal dla Polski. Mam też nadzieję, że tych krążków będzie dużo. Pamiętajmy, że każdy medal to jest ciężka praca naszych sportowców, by najpierw zakwalifikować się na tę imprezę, a następnie by stanąć na podium. Liczę, że Mazurek Dąbrowskiego będzie wielokrotnie grany
— podkreślił prezes PKOl Radosław Piesiewicz.
Jesteśmy jedną drużyną. Jestem dumny z tego, jak będą się prezentowali nasi zawodnicy
— dodał.
W Paryżu w stroje marek Bizuu oraz adidas będą ubrani zarówno polscy olimpijczycy, jak i paralimpijczycy.
Kiedy mówimy o sporcie i ruchu olimpijskim oraz paralimpijskim, to pojawiają się dwa słowa - synergia i włączanie społeczne. Organizatorzy igrzysk w Paryżu podkreślają, że nie ma różnic między imprezą olimpijską, a paralimpijską. Kibicujcie państwo paralimpijczykom
— zaapelował sekretarz generalny Polskiego Komitetu Paralimpijskiego Romuald Schmidt.
Podczas wydarzenia w siedzibie PKOl zaprezentowano również nowe logo olimpijskiej reprezentacji Polski TeamPL oraz wirtualny spacer po Domu Polskim, który po raz pierwszy w historii zostanie otworzony podczas igrzysk.
Rywalizacja olimpijska w Paryżu rozpocznie się 26 lipca, a zakończy 11 sierpnia. Igrzyska paralimpijskie potrwają od 28 sierpnia do 15 września.
„Wewnętrzny ogień pasji”
Co to była za premiera! 🔥 Polska Kolekcja Olimpijska przygotowana przez naszego Sponsora markę Adidas to stroje dla naszych olimpijczyków, w których wystąpią podczas dekoracji medalowej, a także w trakcie treningów oraz pobytu w wiosce olimpijskiej podczas igrzysk Paryż2024
— informuje na platformie X Polski Komitet Olimpijski.
W kolekcji przygotowanej dla polskich sportowców dominują dwa kolory narodowej flagi. Nieodłącznym elementem jest, nawiązujący do godła Polski, orzeł. Na odzieży wyróżniać się będzie także unikalny nadruk - zakrzywione linie imitujące tańczące ruchy ognia, symbolizujące wewnętrzny ogień pasji. Jest to element łączący projekty wszystkich komitetów olimpijskich oraz paralimpijskich występujących w kolekcji marki adidas
— czytamy dalej.
🆙 Mamy też świetną informację dla polskich kibiców ❤️Produkty z kolekcji będą dostępne w sprzedaży od 1 czerwca br. na http://adidas.pl oraz w wybranych sklepach adidas i punktach partnerskich!
— zachęca PKOl.
Również sportowe kanały TVP i Polsatu zapytały swoich widzów o opinię na temat strojów olimpijczyków.
Stroje reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Paryżu oficjalnie zaprezentowane! 🇵🇱 Jak Wam się podobają❓
Stroje reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Paryżu oficjalnie zaprezentowane 🇵🇱Co sądzicie? 🤔
„Okropnie brzydkie”
Widać, że projekt strojów nie przypadł internautom do gustu. Niektórym przywodzą na myśl odzież używaną, innym - kreszowe dresy z bazarków z przełomu wieku XX i XXI. Co więcej, dość słabo widoczny jest napis „Polska”.
Polska firma ubierała polskich sportowców, polscy sportowcy reklamowali na świecie polską firmę, która daje prace Polakom i odprowadza podatki do polskiego budżetu państwa…ale to już było..teraz będzie ubierała polskich sportowców niemiecka firma co do reszty wiadomo ⬇️
Te stroje dla naszej reprezentacji, to za karę? Do nabazgrania „Polska” mogli wziąć chociaż mniej zużytego mazaka… Komuś się podobają?
Te stroje dla kadry olimpijskiej nie wyglądają za dobrze…
No trochę takie jak z lumpa
Dlaczego to wygląda jak z lumpeksu?
Okropnie brzydkie. Dlaczego nie 4F? To naturalne, że dla polskiej reprezentacji projektuje ubrania polska firma. Czy już nie?
O! Nawet stroje olimpijczyków się uśmiechają. Tym razem nie ubierze ich polskie 4F, tylko niemiecki Adidas. Widać, że się przyłożyli bo stroje wyglądają, jak wysłane z lumpeksu pod Berlinem. A znacie historię Adidasa? To niemieckie przedsiębiorstwo produkujące obuwie i odzież sportową, założone w 1924 przez braci Adolfa i Rudolfa Dasslerów. Nazwa pochodzi od zdrobnienia imienia Adolfa („Adi”) i trzech pierwszych liter nazwiska („Das”). W 1933 roku Adolf Hitler przejął władzę w Niemczech. W machinie propagandowej Führera sport odgrywał ważną rolę. Świadomi nowej sytuacji sprytni Dasslerowie jeszcze w tym samym roku postanowili wstąpić do NSDAP. Zabieg ten miał pozwolić im dotrzeć ze swoim sprzętem do wielkich sław. I w ich strojach ubiorą się teraz polscy olimpijczycy. Jest uśmiech?
Między innymi na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio naszych olimpijczyków ubierała POLSKA firma 4F. Na tegorocznych IO w Paryżu naszą kadrę ubierze niemiecki Adidas. Było pięknie, biało - czerwono i po naszemu. A jest szwabski lumpeks. Cóż…
To nie wiosenna kolekcja z kontenerów PCK. To nowe stroje polskich olimpijczyków 🫤
Pytam serio. Stroje reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Paryżu - dlaczego Adidas, a nie 🇵🇱4F? Bez żadnych „Dojczlandów”. Po prostu uważam, że nasza firma robi naprawdę dobre produkty, jak wspierać - to swój kapitał.
Nowe stroje na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Nawet to potrafią zepsuć. Co sądzicie? Wykonawcą Adidas niemiecki. L. J. 😁👍😜
Umowa PKOl z Adidasem
Przez ostatnich 15 lat za projektowanie strojów dla polskich olimpijczyków odpowiadała krajowa firma 4F. Pod koniec października 2023 r. PKOl zakończył jednak współpracę z 4F i począwszy od tegorocznych igrzysk w Paryżu naszych sportowców ubierać będzie niemiecka firma Adidas.
Umowa ma zacząć obowiązywać od igrzysk olimpijskich w Paryżu, które odbędą się w 2024 roku, a potrwa aż do końca 2028 roku. Oznacza to, że poza letnimi igrzyskami w Paryżu, sportowy będą wyposażeniu w sprzęt adidasa również na zimowych igrzyskach Mediolan-Cortina w 2026 r. i letnich w Los Angeles w 2028 roku
— informowano na portalu biznes.wprost.pl.
Kilka dni temu w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” prezes 4F Igor Klaja przyznał, że przyczyny decyzji PKOl nie są do końca znane polskiej firmie, jednak 4F podchodzi do niej „z pokorą”.
Stanowisko Ministerstwa Sportu
Na profilu Ministerstwa Sportu i Turystyki na platformie X pojawił się komentarz w sprawie umowy na stroje dla polskich sportowców.
Odpowiadając na liczne pytania, informujemy, że decyzję o tym, kto ubierze polskich sportowców na Igrzyska Olimpijskie podjął w 2023 niezależnie Polski Komitet Olimpijski, a MSiT nie miało na nią wpływu. MSiT dokłada i będzie dokładać wszelkich starań, aby współpracować z polskimi firmami
aja/PAP, rp.pl, biznes.wprost.pl, X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/689065-adidas-ubierze-polskich-olimpijczykow-burza-w-sieci