Przedstawiciele Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) i Międzynarodowej Agencji Kontroli Antydopingowej (ITA) zaczęli już pracę podczas Igrzysk Europejskich. Pierwsze próbki, z planowanych 1200, zostały pobrane i wysłane do warszawskiego laboratorium.
Do obsługi kontroli antydopingowej w czasie imprezy zatrudniono 60 kontrolerów z ponad 20 krajów, ponad 30 pracowników medycznych i 120 wolontariuszy.
Jednym z głównych filarów działań antydopingowych są kontrole. Szacuje się, że podczas III Igrzysk Europejskich zostanie pobranych 1200 próbek moczu, krwi lub suchej kropli krwi (DBS).
Program antydopingowy
Międzynarodowa Agencja Kontroli Antydopingowej (ITA), w imieniu stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), odpowiada za cały program antydopingowy Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Program jest realizowany w ścisłej współpracy z POLADA jako partnerem wykonawczym oraz przy wsparciu Komitetu Organizacyjnego Kraków-Małopolska 2023.
Igrzyska odbywają się w Polsce, dlatego praca przy nich ma dla nas znaczenie wyjątkowe. Bycie odpowiedzialnym za kontrolowanie sportowców w naszym kraju, podczas tak ważnej imprezy sportowej, to dla nas podwójne wyróżnienie i dodatkowa motywacja. Każdy kontroler antydopingowy, każdy wolontariusz i wszyscy pracownicy POLADA zostali odpowiednio przeszkoleni. Wszyscy znają swoje zadania oraz obowiązki i już od 18 czerwca intensywnie pracują, realizując program kontroli antydopingowej
— powiedział dyrektor POLADA Michał Rynkowski, cytowany z komunikacie organizacji.
W ramach programu antydopingowego utworzono ponad 30 stacji kontroli antydopingowej rozmieszczonych na 25 obiektach w 13 miastach i w wiosce zawodniczej w Krakowie. Próbki będą przewożone i analizowane w akredytowanym przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) laboratorium w Warszawie.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/651418-igrzyska-europejskie-wykonano-juz-kontrole-antydopingowe