W naszym kraju trwa właśnie spektakularny festiwal lekkoatletyczny oparty na dwóch filarach – 69. ORLEN Memoriale Janusza Kusocińskiego, który w niedzielę 4 czerwca odbył się na Stadionie Śląskim w Chorzowie oraz piątej edycji Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy, który odbędzie się jutro, czyli we wtorek 6 czerwca.
Zorganizowanie niemal dzień po dniu dwóch tak głośnych lekkoatletycznych mityngów przyciągnęło do Polski wielu wybitnych zawodników ze światowej czołówki. Już wiele dni przed 69. ORLEN Memoriałem Janusza Kusocińskiego jego dyrektor Sebastian Chmara zapowiadał, że będzie to z pewnością najważniejsze lekkoatletyczne wydarzenie tej wiosny w Polsce. Impreza cieszy się na całym świecie zasłużoną renomą i wspaniałą historią, Memoriał Kusocińskiego jest bowiem organizowany od 1954 roku. Jego patron – polski bohater, mistrz olimpijski w biegu na 10 kilometrów z igrzysk w Los Angeles, zamordowany przez Niemców w Palmirach w 1940 roku jest wzorem sportowca i człowieka dla każdego z kolejnych pokoleń.
Dlaczego Bydgoszcz
Swoją historię od pięciu lat buduje także inna ważna impreza, czyli Memoriał Ireny Szewińskiej. Na wymienienie wszystkich medali i sukcesów najlepszej polskiej lekkoatletki w historii zabrakłoby tutaj miejsca. Trzykrotna mistrzyni olimpijska i multimedalistka w biegach sprinterskich i w skoku w dal cieszyła się szacunkiem i uznaniem całego sportowego świata, a jednocześnie ujmowała każdego swoją naturalną skromnością i klasą. Zorganizowany po raz pierwszy w rok po śmierci pani Ireny memoriał jej imienia odbywa się na stadionie w Bydgoszczy nie bez przyczyny. To właśnie tam w 1976 roku, podczas Grand Prix Brdy Irena Szewińska ustanowiła rekord świata w biegu na 400 metrów. To wydarzenie stało się przyczynkiem do umieszczenia na bydgoskim stadionie specjalnej tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez Międzynarodową Federację Lekkoatletyczną, która w ten sposób postanowiła upamiętnić 12 najwybitniejszych postaci w historii lekkiej atletyki. Irena Szewińska znalazła się wśród takich legend, jak Emil Zatopek, Paavo Nurmi czy Jesse Owens.
We wtorek pamięć o najwybitniejszej polskiej sportmence XX wieku uczczą swoimi zmaganiami wielkie gwiazdy. Przede wszystkim zobaczymy wreszcie w akcji inną polską legendę – Anitę Włodarczyk.
Takiej obsady w historii memoriału jeszcze nie było i na pewno bardzo godnie uczcimy pamięć pani Ireny. Po kontuzji wraca Anita Włodarczyk i mam nadzieję, że będzie to wielki powrót Anity. Ona już pokazywała, że potrafi rzucać na bydgoskim stadionie
— mówi Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor Memoriału.
Kosmiczna obsada
Impreza ta już trzeci rok z rzędu znajduje się w gronie imprez World Athletics Continental Tour Gold. Do Bydgoszczy przyjadą m.in. trzy najlepsze młociarki ostatnich mistrzostw świata i dwie najlepsze z ostatnich igrzysk! U panów w rzucie młotem wystąpi cała trójka zawodników, którzy stali na podium ostatnich igrzysk w Tokio.
A zatem będą to m.in. Anita Włodarczyk, Malwina Kopron, Brooke Andersen, Camryn Rogers, Wojciech Nowicki, Paweł Fajdek czy Eivind Henriksen, czyli cały światowy top. Obsada jest absolutnie kosmiczna i jestem pewien, że taki sam będzie poziom tych zawodów — dodaje Wolsztyński.
Bardzo mocno obsadzony będzie także konkurs skoku o tyczce. W Bydgoszczy bowiem wystartują m.in. Piotr Lisek oraz znakomici Amerykanie, medaliści olimpijscy z Tokio i Rio de Janeiro - Chris Nilsen i Sam Kendricks. Impreza jest jedną z najważniejszych w roku dla Bydgoszczy i całego województwa kujawsko-pomorskiego. Jej głównym sponsorem jest Anwil, wchodzący w skład Grupy Orlen. Z kolei dla polskich lekkoatletów obydwa Memoriały są wielkim sprawdzianem formy przed odbywającymi się w tym sezonie dwiema ważnymi imprezami: Drużynowymi Mistrzostwami Europy, które w dniach 20-25 czerwca odbędą się w Chorzowie oraz Mistrzostwami Świata, które pod koniec sierpnia organizuje Budapeszt.
Rywalizacja w Bydgoszczy toczyć się będzie w czternastu konkurencjach – kobiety startować będą w biegach na 100, 200 i 800 metrów, w biegu na jedną milę oraz w biegu na 100 metrów przez płotki i w rzucie młotem, a z kolei mężczyźni pobiegną na 200, 800 i 1500 metrów oraz 110 metrów przez płotki, będą także rywalizować w skoku wzwyż, skoku o tyczce, pchnięciu kulą i rzucie młotem. Organizatorzy przygotowali wejściówki w atrakcyjnych cenach, które kosztować będą 10, 15 i 20 złotych. Dzieci poniżej piątego roku życia wchodzą bezpłatnie, młodzież ucząca się i studenci oraz emeryci i renciści mogą korzystać z biletów ulgowych, podobnie jak osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami. Przygotowano także bezpłatne bilety dla grup, tzw. klubów kibica. Impreza rozpocznie się o godz. 17:30.
PARTNER
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/648965-orlen-memorial-kusocinskiego-i-memorial-szewinskiej