Kapitan chorwackiej reprezentacji piłkarskiej, Luka Modrić, nie będzie nosił tęczowej opaski na nadchodzących mistrzostwach świata w Katarze, potwierdził Chorwacki Związek Piłki Nożnej (HNS).
Jak wiadomo, część europejskich drużyn narodowych, które zagrają w tych mistrzostwach, włączyła się w akcję „Jedna miłość” (One Love), której celem jest „wspieranie inkluzywności i potępianie dyskryminacji”. Akcja polega głównie na tym, że ich kapitanowie będą nosić opaski w tęczowych kolorach i tym samym wspierać społeczność LGBT.
Tak więc opaski chcą założyć kapitanowie Anglii, Belgii, Danii, Niemiec, Francji, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Holandii i Walii. Na razie to tylko pomysł, ponieważ oficjalnie FIFA jeszcze na to nie pozwoliła.
Jak wcześniej donosiły media, Węgry, Hiszpania, Portugalia, Polska oraz obecny wicemistrz świata, Chorwacja odmówiły udziału w akcji.
Potwierdził to oficjalnie Chorwacki Związek Piłki Nożnej, odpowiadając na zapytanie chorwackich mediów. Co więcej, jego przedstawiciele zapowiedzieli, że jeśli FIFA pozwoli na noszenie takich opasek, co jest sprzeczne z obecną praktyką, to poproszą organizację, aby Modrić założył opaskę z chorwacką flagą.
Jeśli będzie to możliwe, chorwacki kapitan będzie nosił opaskę, która najlepiej symbolizuje wartości reprezentowane przez chorwacką reprezentację piłkarską, a mianowicie – chorwacką flagę. Dla nas chorwacka flaga jest symbolem patriotyzmu, dumy, pasji, miłości do ojczyzny i rodziny, co jest znakiem rozpoznawczym chorwackiej drużyny narodowej. Wierzymy, że nasza flaga symbolizuje znacznie więcej wartości niż jakakolwiek pojedyncza kampania, a inkluzywność jest z pewnością jedną z wartości naszej ojczyzny
— powiedzieli przedstawiciele HNS, dodając:
Dlatego oczekujemy, że jeśli FIFA, pozwoli na noszenie opasek kapitańskich innych niż te, które normalnie są wymagane, pozwoli i nam nosić opaskę kapitańską z chorwacką flagą.
W zeszłym roku na EURO niektóre drużyny klękały przed meczami na znak wsparcia dla Black Lives Matter. Chorwaci oficjalnie odmówili wykonania tego gestu.
Klękanie w kontekście chorwackiej kultury i tradycji nie jest symbolem walki z rasizmem czy dyskryminacją
— tłumaczyli wtedy.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/616043-chorwaci-znowu-odrzucaja-ideologizacje-sportu