Iga Świątek i Cori Gauff, które zmierzą się w sobotnim finale French Open, blisko gry ze sobą o tytuł paryskiej imprezy były już w 2018 roku. Wówczas w finale juniorskiej edycji ostatecznie wystąpiła tylko Amerykanka, bo polska tenisistka odpadła w półfinale, choć miała piłkę meczową.
Świątek na kortach imienia Rolanda Garrosa radziła sobie wówczas doskonale. Choć nie była rozstawiona, to do półfinału dotarła bez straty seta. W nim mierzyła się z Amerykanką Caty McNally. Pierwszego set Polka wygrała 6:3, a w tie-breaku drugiego prowadziła 6-5. Ostatecznie uległa jednak w nim 6-8, a w decydującej partii 4:6.
Pamiętam ten turniej. Praktycznie szykowałam się na finał z Igą, a potem ona przegrała, choć miała piłkę meczową
— wspominała 18-letnia obecnie Gauff.
Zawsze chciałam z nią zagrać w finale i od czasów juniorskich wiedziałam, że to się w końcu zdarzy, bo tak układały się nasze kariery. Nie sądziłam tylko, że to nastąpi tak szybko
— dodała Amerykanka.
W finale Gauff pokonała McNally, a Świątek paryskie niepowodzenia powetowała sobie kilka tygodni później, wygrywając juniorski Wimbledon.
Rok później obie zaznaczyły swoją obecność w seniorskim tenisie. Świątek dotarła do 1/8 finału French Open, a Gauff na tym samym etapie odpadła w Wimbledonie. Obie zostały w tych turniejach wyeliminowane przez Rumunkę Simonę Halep.
Gauff do londyńskiej imprezy przebiła się przez kwalifikacje. Mając 15 lat i trzy miesiące została najmłodszą tenisistką w głównej drabince Wimbledonu w liczonej od 1968 roku Erze Open. Na otwarcie pokonała swoją idolkę i rodaczkę, pięciokrotną mistrzynię Wimbledonu, Venus Williams. W USA okrzyknięto ją wschodzącą gwiazdą.
W październiku wygrała pierwszy turniej WTA. W finale w Linzu pokonała Łotyszkę Jelenę Ostapenko. Jednak później jej kariera przebiegała falami. Kryzys rozpoczął się wraz z wybuchem pandemii. W US Open 2020 odpadła w pierwszej rundzie, a we French Open 2020, które Świątek wygrała, oraz w Australian Open 2021 w drugiej.
Potem nastąpił lepszy okres. W maju 2021 wygrała turniej w Parmie, w Paryżu dotarła do ćwierćfinału, a Wimbledonie do 1/8 finału. Końcówkę poprzedniego sezonu znów miała słabszą, a w obecnym także brakowało jej stabilności. Półfinał w Adelajdzie i ćwierćfinał w Dausze przedzieliła porażkami w pierwszej rundzie Australian Open i w Dubaju.
W Paryżu rozstawiona jest z numerem 18. i spisuje się solidnie. W drodze do finału bez straty seta wyeliminowała: 115. w rankingu Kanadyjkę Rebeccę Marino, 60. Belgijkę Alison Van Uytvanck, 46. Estonkę Kaię Kanepi, 32. Belgijkę Elise Mertens, 64. Amerykankę Sloane Stephens oraz 59. Włoszkę Martinę Trevisan, która w drugiej rundzie pokonała Magdę Linette.
Cieszę się, że dobrze sobie radzi, bo zawsze ciążyła na niej wielka presja jako potencjalnie nowej gwieździe. Z roku na rok gra coraz lepiej, a ma dopiero 18 lat
— powiedziała o Amerykance trzy lata starsza Świątek.
Polka zmierzyła się z nią wcześniej dwukrotnie i oba mecze rozstrzygnęła na swoją korzyść - w ubiegłym roku w Rzymie i w tym sezonie w Miami.
Zdecydowaną faworytką będzie Świątek - liderka światowego rankingu, zwyciężczyni French Open z 2020 oraz pięciu turniejów w tym sezonie, a także niepokonana w 34 ostatnich meczach.
W finale w Paryżu już raz jednak zakończyła się pewna długa seria zwycięstw. W 1997 roku do decydującego meczu w stolicy Francji przystąpiła niepokonana we wcześniejszych 38 spotkaniach Martina Hingis. Szwajcarka przegrała jednak z Chorwatką Ivą Majoli 4:6, 2:6.
Finał rozpocznie się o godzinie 15. Zwyciężczyni otrzyma 2,2 mln euro, a pokonana połowę tej kwoty. Niezależnie od końcowego rozstrzygnięcia Świątek umocni się na prowadzeniu w klasyfikacji tenisistek, a Gauff awansuje bądź na najwyższą w karierze 13. lokatę, bądź do czołowej „10”.
Świątek faworytką
Według opinii w USA zdecydowaną faworytką finału French Open jest Iga Świątek. Media w Stanach Zjednoczonych uważają, że aby jej rywalka - zaledwie 18-letnia mieszkanka Atlanty Cori „Coco” Gauff - mogła sprawić sensację, musi zagrać perfekcyjny tenis.
Przed meczem Gauff - Świątek w USA panują umiarkowane nastroje. Docenia się fakt dojścia do finału ich zawodniczki, ale nikt nie skłania się ku buńczucznym zapowiedziom, że 18-latkę stać na pokonanie kapitalnie grającej Polki.
Witryna Tennis.com cieszy się, że po tym, jak we wcześniejszych rundach faworytki padały jak muchy - aż dziewięć z zawodniczek rozstawionych jako Top 10 pożegnało się z turniejem jeszcze przed drugim tygodniem - skład finału jest zarówno „logiczny jak i obiecujący, a siła i jakość obu gwiazd jest wyrównana”.
Świątek ma być w tej konfiguracji wyborem logicznym, za to jej rywalka optymistycznym powiewem na przyszłość. Zauważa się, że obie zawodniczki znają siebie od czasów juniorskich i już w 2018 mogły spotkać się ze sobą w finale French Open - Polka przegrała jednak w półfinale, a Gauff zgarnęła całą pulę.
W dorosłym tenisie Świątek odskoczyła Amerykance, bo ma najwyższy ranking w WTA (Gauff jest 23.) i Szlema na koncie. Świątek wygrała także dwa bezpośrednie mecze, w tym ostatni 6:3 6:1.
Takimi wynikami kończyła zresztą niemal wszystkie swoje spotkania na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, bez względu kto stał po drugiej stronie siatki
— wyjaśnia Tennis.com.
Jeśli Gauff ma wygrać to musi zagrać to, co ma najlepsze: uderzać mocno i szybko, być agresywna zarówno w obronie, jak i ataku. W wywalczeniu pierwszego Szlema nastolatce mogą także pomóc nerwy u Świątek, ale jak zauważa witryna - „Świątek nawet jak nie ma najlepszego dnia to i tak wygrywa 6:2 6:1”.
Również ESPN pisze o „najlepszym z możliwych finale kobiet”, w którym zmierzy się „mistrzyni z 2020 roku, która szuka 35. wygranej z rzędu i drugiego tytułu wielkoszlemowego, co scementuje jej pozycję bezapelacyjnej jedynki na świecie” oraz nastolatka, która kontynuuje swoją „wymarzoną drogę do wywalczenia pierwszego Szlema w karierze, pokazując przy tym klasę i dojrzałość zarówno na korcie jak i poza nim”.
Więcej szans redakcja daje Polce, która jest „najlepsza na całej planecie”, oraz która jest „dużo lepsza niż wówczas, gdy wygrywała w Paryżu w 2020 roku”.
Zauważa się, że zakończenie kariery Australijki Ashleigh Barty mogło wpłynąć na Świątek negatywnie i sprawić, że nie będzie miała chęci ani motywacji (porównuje się tu odczucia Johna McEnroe po zejściu ze sceny jego wielkiego rywala Bjoerna Borga), ale w przypadku Polki samo bycie numerem jeden jest największą motywacją.
Na papierze faworytką jest Świątek, ale wynik może być bliski - nawet trzysetowy. Jeśli Gauff będzie dobrze serwować, będzie miała szansę
— przepowiada ESPN.
CBS News skupia się na młodym wieku Gauff, która dwa tygodnie temu pozowała z dyplomem ukończenia liceum przed Wieżą Eiffla. Teraz jest najmłodszą finalistką Szlema od Marii Szarapowej, która w 2004 wygrała Wimbledon. Redakcja zauważa także, że choć nie straciła po drodze do finału seta, to część pracy wykonały za nią rywalki, które eliminowały wyżej rozstawione zawodniczki.
Podczas całej tegorocznej edycji French Open jej jedyną przeciwniczką z rozstawieniem była Elise Mertens (nr 31.). Aby pokonać Świątek, którą - ze względu na formę jaką prezentuje ostatnio - witryna nazywa „dużo cięższym testem” Gauff musi sięgnąć po arsenał złożony z „potężnego serwisu, wspaniałego bekhendu i coraz lepszego forhendu”.
New York Times również pisze o większej dojrzałości zarówno fizycznej jak i psychicznej Gauff, która zaledwie rok temu w ćwierćfinale French Open rzucała rakietą po swoich nieudanych zagraniach w starciu z późniejszą mistrzynią Czeszką Barborą Krejcikovą.
Wtedy chciałam wygrać aż za bardzo. Teraz też chcę, ale jeśli to nie nastąpi, świat się nie zawali
— mówi 18-latka, która wg NYT ma przed sobą „najcięższe z zadań w kobiecym tenisie” - rywalizację z „mocną i coraz bardziej gruntującą swoją pozycję Świątek”.
Redakcja przyznaje, że szanse na wygraną Amerykanki nie są wielkie i uważa, że jeśli Gauff uda się doprowadzać do długich wymian, to może to zmusić Polkę do „popełnienia większej ilości błędów niż zazwyczaj”.
Jeśli Gauff wygra nie tylko awansuje na 8. miejsce w rankingu WTA, ale sprawi także urodzinowy prezent swojemu bratu Cameronowi, który w niedzielę skończy 9 lat.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/601326-swiatek-zagra-w-finale-french-open