Fińska federacja hokeja na lodzie, która jest gospodarzem mistrzostw świata (13-29 maja) wywołała już pierwszego dnia konflikt łamiąc prawo poprzez wywieszenie w swojej szatni na suficie ogromnej flagi Finlandii, lecz w wersji zarezerwowanej dla armii.
Fińscy działacze pochwalili się tym w piątek w mediach społecznościowych, co natychmiast zostało zauważone przez krajowe ministerstwo spraw wewnętrznych.
Fińska flaga narodowa to niebieski krzyż na białym tle, ale w wersji dla armii i marynarki wojennej w jego środku widnieje czerwony emblemat z uzbrojonym w miecz walczącym złotym lwem, który od XVI wieku jest herbem Finalndii.
Od 1905 roku „lwia flaga”, czerwona ze złotym lwem używana była oficjalnie przez walczący o niepodległość ruch oporu i po jej odzyskaniu od Rosji w 1917 roku otrzymała status flagi narodowej. Dopiero w maju 1918 roku zdecydowano, że będzie to obecna biało-niebieska ze skandynawskim krzyżem.
Hokejowa reprezentacja Finlandii nazywana jest od lat jako „Lejoinat” czyli „Lwy” i na strojach zawodników na piersiach widnieje emblemat z flagi wojskowej, lecz na białym tle pod napisem „Suomi”. Podczas zimowych igrzysk olimpijskich w 2010 i 2014 lew był na czerwonym tle tak jak w wywieszonej w piątek fladze.
Dlaczego wywieszono „flagę wojenną”?
Działacze tłumaczą, że wywieszając „flagę wojenną” w szatni chcieli zmotywować do walki swoich zawodników.
Hokejowe lwy zasługują na swojego walecznego przodka
— podkreślili.
Inne zdanie ma fińskie MSW i jego rzecznik Janne Juujaervi wyjaśnił gazecie „Ilta Sanomat”, że federacja złamała prawo i może spodziewać się surowej grzywny, ale jak podkreślił - tylko wtedy kiedy ktoś zgłosi ten fakt na policję jako popełnienie przestępstwa.
Na razie nie doszło jeszcze do takiego zawiadomienia i według skandynawskich mediów raczej nie dojdzie w przeddzień wstąpienia Finlandii do NATO i podczas wojny w Ukrainie, ponieważ - „Finowie graniczący z Rosją i mający z nią trudną historię są dumni ze swojego wojennego lwa, a każdy kto by to zrobił zostanie potraktowany jak zdrajca narodu”.
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/598473-kontrowersje-na-ms-w-hokeju-wszystko-za-sprawa-flagi