Ma niespełna czternaście lat, a już zdobywa nagrody na międzynarodowej arenie sportu wyścigowego. W grudniu 2021 roku w Paryżu Maciej Gładysz odebrał puchar dla mistrza cyklu FIA Karting Academy Trophy. Tą samą drogą kroczyły obecne gwiazdy Formuły 1!
Miał trzy i pół roku, gdy posadziliśmy go w gokarcie. Złapał takiego bakcyla, że nie było już żadnej możliwości, żeby nie jeździł
— śmieje się ojciec Maćka, wielokrotny wyścigowy mistrz Polski Adam Gładysz.
Ledwo pamiętam, jak zaczynałem jeździć
— wspomina Maciek.
Bardziej pamiętam jeszcze te przejazdy dla najmłodszych, w pokazówkach. Wtedy było… wolno. Jak szybko jeździł mój pierwszy wózek? 60 kilometrów na godzinę. Teraz jeździmy 130 km/h… To duża różnica!
Z takimi właśnie prędkościami jeździ nasz junior w kartingu na najwyższym międzynarodowym poziomie. Pędzi i… odnosi sukcesy. Jak niegdyś George Russell - obecnie nowy kierowca, który będzie startował u boku samego Lewisa Hamiltona w zespole mistrzów świata Formuły 1. Jak jeżdżący z Fernando Alonso młody kierowca ekipy Alpine, zwycięzca zeszłorocznego Grand Prix Węgier Esteban Ocon czy w końcu lider Ferrari Charles Leclerc. Oni także zdobyli to trofeum. Także oni wygrywali FIA Karting Academy Trophy!
To niesamowite przeżycie, wejść na tę scenę
— mówi nastolatek z Polski, który trofeum odbierał w Paryżu, nieopodal Place de la Concorde, czyli tam, gdzie mieści się siedziba Międzynarodowej Federacji Samochodowej.
Na początku sezonu nie spodziewałem się, że to osiągnę, ale udało się! Fajnie jest stanąć obok innych zawodników, którzy wygrywali i jeszcze spotkać się z Felipe Massą, czyli byłym kierowcą F1, który ściągał się w Ferrari i Williamsie. Fajne przeżycie!
Miałem 51 rywali z 50 krajów
— kontynuuje Maciek.
Z trzech zawodów, w drugiej rundzie wygrałem, a w trzeciej byłem drugi, co dało mi tytuł mistrza. Bardzo się z tego cieszę! Pragnę podziękować całej mojej rodzinie, moim wszystkim sponsorom – w szczególności PKN ORLEN – mojemu mechanikowi oraz trenerowi!
— dodaje nasz junior
Młody Gładysz wie, że idzie śladem najlepszych:
George Russell, Charles Leclerc… Mam nadzieję, że pójdę tą samą drogą, bo przecież oni też ścigali się w Akademii FIA. Może za dziesięć lat i ja będę jeździł tam, gdzie oni teraz…
— dodaje Maciek. Sukcesy sukcesami, ale w tym sporcie trzeba twardo stąpać po ziemi. Nawet, jeśli nie był to jego pierwszy sukces, lecz jeden z wielu. Na koncie ma m. in. cztery tytuły mistrza Polski w różnych kategoriach oraz liczne, mocne występy za granicą.
Co dalej? Zaczął się już sezon 2022 w międzynarodowym kartingu.
Mam nadzieję, że wygram więcej niż w zeszłym roku. Będą mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata i mam nadzieję, że się uda, ale wiem, że będzie to ciężka droga
— zastrzega młody Gładysz. Ściga się od dziesięciu lat, ale to jeszcze nie koniec drogi, której cel może być tylko jeden.
Na pewno chciałbym wejść do F1, ale to z pewnością będzie ciężka droga. Inni zawodnicy w kartingu, czy ścigający się w formułach , F3 czy F3, marzą o tym samym. Do tego dochodzi się ciężką pracą i trzeba być naprawdę dobrym zawodnikiem, spokojnym. Także poza torem
— mówi polski junior. I dodaje, że to długa droga, z której nie dał się zawrócić.
Kilka lat temu, w rozmowach ojciec-syn próbowałem z nim porozmawiać, zniechęcając do tego sportu
— przyznaje Adam Gładysz.
Mówiłem, że to ciężki kawałek chleba. Jeździliśmy i dziadek i ja i wujek i twoja siostra Natalka. To naprawdę nie jest łatwe, choć wiem, że to kochasz. Starałem się go wypróbować. Może powiedziałby: tato, masz rację. Ale nie. Nie było takiej odpowiedzi. Wręcz w oczach pojawiły się łzy. Powiedział: tato, ja to kocham! Wszystko zrobię, żeby tylko jeździć, być na torze i będę się przy tym dobrze uczył w szkole
— przyznaje, nie bez dumy ojciec sukcesu.
Jak obiecał, tak zrobił!
Michał Pietruszak
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/585433-sladami-najwiekszych-polski-junior-na-gali-fia