Przełom lat 2000 i 2001 zapisał się w historii polskiego sportu złotymi zgłoskami. To właśnie wówczas, podczas rozpoczętego w listopadzie kolejnego sezonu zimowego w skokach narciarskich eksplodował talent Adama Małysza. Notujący wcześniej przeciętne wyniki zawodnik, który był już nawet bliski porzucenia swojej pasji przez brak sukcesów, stał się nagle prawdziwym „dominatorem” światowych skoczni i sprawił, że Polacy dosłownie oszaleli na punkcie tej dyscypliny sportu.
Duet Małysz i trener Apoloniusz Tajner kolekcjonował kolejne sukcesy i rekordy skoczni, ale nasz mistrz przez długi czas był jedynym reprezentantem biało-czerwonych w światowej czołówce. Żaden kolega z kadry narodowej nie dorównywał mu talentem ani umiejętnościami. W Polskim Związku Narciarskim szybko zorientowano się natomiast, że niesamowita popularność Adama Małysza, nazwana nawet „małyszomanią” sprawia, że do skoków narciarskich zaczęli się garnąć młodzi adepci tej dyscypliny. Tam, gdzie tylko istniały warunki terenowe, by tworzyć jakieś prowizoryczne nawet skocznie, a więc głównie na terenach górskich i wyżynnych, każdy młody człowiek chciał być jak „Orzeł z Wisły”. Pojawiła się idea, by wykorzystać ten boom na skoki. Chodziło o to, by ówczesna popularność dyscypliny nie przeminęła wraz z końcem kariery Adama Małysza, ale stała się kamieniem węgielnym pod budowę silnej polskiej reprezentacji w tej dyscyplinie sportu.
Zaczęło się 17 lat temu
I tak właśnie w 2004 roku z inicjatywy Polskiego Związku Narciarskiego zrodził się wyjątkowy program szkoleniowy, którego sponsorem została Grupa LOTOS. Narodowy Program Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej „LOTOS Szukamy Następców Mistrza” to prawdziwy fenomen wśród tego typu programów, bo jego efekty są więcej niż spektakularne. Faktem jest bowiem, że szybko doczekaliśmy się następców Małysza, a wystarczy tu wymienić trzykrotnego mistrza olimpijskiego i mistrza świata Kamila Stocha, który jest ambasadorem Programu LOTOSU oraz mistrzów świata Piotra Żyłę i Dawida Kubackiego czy sukcesy drużynowe biało-czerwonych jakimi było mistrzostwo świata w 2017 roku i brązowy medal olimpijski rok później. O ile sukcesy Adama Małysza były wypadkową jego talentu, ciężkiej pracy, w tym szkoleniowej Apoloniusza Tajnera, to grad medali, tytułów i dziesiątki zwycięstw w zawodach Pucharu Świata w kolejnych latach, a przede wszystkim wychowanie wielu liczących się w ścisłej światowej czołówce zawodników było efektem znakomitego zagospodarowania i wykorzystania boomu zapoczątkowanego w czasach „małyszomanii”. Nikt zapewne nie miałby za złe, gdyby LOTOS zmienił dziś nazwę swojego programu na „Znajdujemy Następców Mistrza”, ale dzięki temu, że program trwa dalej i stale z roku na rok się rozwija, mamy pełne podstawy by spodziewać się kolejnych sukcesów, nawet wówczas, gdy Stoch, Żyła czy Kubacki skończą już swoje kariery.
O samym programie na stronie Grupy LOTOS możemy przeczytać:
Jest to największe sportowo-społeczne przedsięwzięcie w historii polskiego narciarstwa. W program zaangażowane są wszystkie liczące się kluby w Polsce z sekcją skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Nasze działania sponsoringowe skupiają się nie tylko na Kadrach Narodowych, ale idą dalej. Służą sportowej edukacji dzieci i młodzieży.
W praktyce program polega na organizowaniu profesjonalnych zawodów, w których startują wszyscy najbardziej utalentowani polscy zawodnicy i… teraz już także zawodniczki! Chodzi o to, by żaden wielki talent nam nie umknął.
Nieprzerwanie od 2005 r. organizujemy w ramach programu zawody z cyklu LOTOS Cup na skoczniach w Zakopanem i Szczyrku. Zawody odbywają się w kilku kategoriach: Senior (21 lat i starsi), Junior (19 – 20 lat), Junior Młodszy (17 – 18 lat), Młodzik (15 – 16 lat), Chłopiec Starszy (13 – 14 lat), Chłopiec (12 - 11 lat) oraz Chłopiec Młodszy (10 lat i młodsi). Dziewczęta walczą natomiast w kategoriach: Kobiety (17 lat i starsze), Młodziczka (15 - 16 lat), Dziewczynka (14 - 13 lat) oraz Dziewczynka Młodsza (12 lat i młodsze). Celem programu jest promocja i rozwój skoków narciarskich dzieci i młodzieży oraz poszukiwanie największych talentów młodych skoczków. W przyszłości będą oni godnie reprezentować Polskę na największych skoczniach świata
— czytamy na stronie Grupy LOTOS poświęconej programowi.
By żaden talent nie został bez wsparcia
Rokrocznie po zakończeniu cyklu zawodów LOTOS Cup sponsor funduje stypendia i nagrody dla najlepszych młodych skoczków, którzy zwyciężyli w klasyfikacji generalnej całego turnieju. Kilkusetzłotowe stypendia przyznaje się najlepszym trzem skoczkom i kombinatorom norweskim w kategorii Junior Młodszy oraz Młodzik, a skoczkowie narciarscy w kategorii Senior i Junior otrzymują nagrody finansowe, po zakończeniu każdej edycji zimowej zawodów. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca od 4. do 6. w grupach wiekowych Junior Młodszy i Młodzik, otrzymują nagrody rzeczowe. Trafiają one również do sześciu najlepszych skoczków w kategoriach Chłopiec Starszy i Chłopiec oraz trzech najlepszych dziewcząt w kategoriach Młodziczka i Kobiety. Nie trzeba być znawcą, by zauważyć, że wsparcie finansowe w tej dyscyplinie sportu ma kolosalne znaczenie, bowiem do jej uprawiania wymagany jest specjalistyczny sprzęt, bez którego trudno myśleć nawet o rozpoczęciu przygody ze skokami.
Oprócz wspomnianego wyżej wsparcia LOTOS co roku przekazuje również nagrody finansowe dla najlepszych w rankingu 6 klubów objętych programem. Fundusze, zgodnie z umową, są przekazane na działalności statutowe klubu związane bezpośrednio ze szkoleniem dzieci i młodzieży. Na wsparcie sponsora liczyć mogą również trenerzy młodych narciarzy. 20 szkoleniowców z najlepszych klubów otrzymuje comiesięcznie wynagrodzenie w wysokości 1,8 tys. zł.
Tak pomagał i pomaga LOTOS
W latach 2004-2020 Grupa LOTOS przekazała najzdolniejszym zawodnikom z kilkunastu klubów w całej Polski przekazano 324 komplety nart skokowych z wiązaniami, 263 kombinezony skokowe, 100 kasków, 262 par butów skokowych, a także 78 kompletów nart biegowych z wiązaniami i 52 strojów startowych do narciarstwa biegowego. Profesjonalny sprzęt sportowy dał klubom możliwość pełnego szkolenia najmłodszych grup wiekowych.
W sezonie 2021 łącznie ufundowanych zostało 12 rocznych stypendiów sportowych dla skoczków i zawodników kombinacji norweskiej, którzy uplasowali się na pierwszych trzech miejscach w klasyfikacjach generalnych LOTOS Cup w kategoriach Młodzik i Junior Młodszy. Wręczone zostały także nagrody finansowe dla trzech najlepszych skoczków w kategoriach Junior oraz Senior. Wsparciem dla klubów są również nagrody finansowe dla 20 trenerów oraz sześciu najlepszych drużyn klasyfikacji klubowej zawodów LOTOS Cup 2021.
Widzimy sens naszych działań
Młodych skoczków wspieramy od początku istnienia programu Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. Każdy kolejny sezon stawał się sukcesem sportowym i organizacyjnym. Dziś program „LOTOS Szukamy Następców Mistrza” to największe przedsięwzięcie w historii polskiego narciarstwa. Od 17 lat wspieramy najzdolniejszych młodych skoczków i wierzymy, że w przyszłości będą reprezentować Polskę na największych skoczniach świata. Tak jak stało się to w przypadku m.in. Kamila Stocha
— zaznacza Zofia Paryła, prezes zarządu Grupy LOTOS.
Ambasador i najsłynniejsi wychowankowie programu „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”
Kamil Stoch – ambasador Programu „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”, trzykrotny złoty medalista olimpijski, mistrz świata, mistrz świata w drużynie, z zespołem zdobył także brązowy medal MŚ w lotach, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata, zwycięzca 39 konkursów PŚ, dwukrotny wicemistrz i brązowy medalista cyklu letniego, trzykrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni.
Dawid Kubacki – wychowanek Programu „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”, brązowy medalista olimpijski w drużynie, mistrz świata, mistrz świata w drużynie, z zespołem zdobył także dwa brązowe medale mistrzostw świata oraz brązowy medal MŚ w lotach, dwa razy był mistrzem, a także raz wicemistrzem letniego Grand Prix, triumfator Turnieju Czterech Skoczni, pięciokrotny zwycięzca konkursów PŚ
Maciej Kot – wychowanek Programu „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”, brązowy medalista olimpijski w drużynie, mistrz świata oraz brązowy medalista w drużynie, triumfator letniej Grand Prix, dwukrotny zwycięzca konkursów PŚ
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/575075-program-lotos-to-fenomen-wsrod-inicjatyw-wsparcia-sportu