Nie było niespodzianek w niedzielnych meczach polskiej grupy eliminacji piłkarskich mistrzostw świata. Biało-czerwoni pokonali w Warszawie Andorę 3:0. Pewne zwycięstwa odniosły też Anglia i Węgry. W innych grupach wygrały m.in. Włochy, Hiszpania, Niemcy i Francja.
Andora jest uznawana za jedną ze słabszych reprezentacji w Europie, ale do grupy I była losowana z przedostatniego koszyka (z ostatniego - San Marino). W niedzielę na stadionie Legii gości stawiali dzielnie opór do 30. minuty. Wówczas bramkę zdobył Robert Lewandowski.
Na początku drugiej części kapitan biało-czerwonych podwyższył wynik (łącznie ma 66 goli w kadrze narodowej), a w końcówce spotkania do siatki trafił debiutant Karol Świderski.
Pozostali faworyci też gładko zwyciężyli, ale na wyjeździe. Anglia - w najciekawiej zapowiadającym się niedzielnym meczu grupy I - pokonała Albanię 2:0, natomiast Węgry wygrały z San Marino 3:0.
Po dwóch kolejkach Anglicy mają komplet punktów. Polacy i Węgrzy - po cztery, zaś Albania – trzy.
W innych niedzielnych meczach też nie było wielkich niespodzianek, jeśli nie liczyć wygranej Armenii u siebie z Islandią 2:0 (grupa J).
Niewiele brakowało do wpadki Hiszpanów (rywale Polaków w ME 2021), którzy dopiero dzięki bramce w doliczonym czasie gry Daniego Olmo z RB Lipsk pokonali na wyjeździe Gruzję 2:1. Dla utytułowanej drużyny stawka tego meczu była spora - Hiszpanie nie mogli sobie pozwolić na stratę jakichkolwiek punktów, ponieważ rozpoczęli eliminacje od remisu u siebie z Grecją 1:1.
W innym spotkaniu grupy B Szwedzi, kolejni rywale Polaków w tegorocznym Euro, pokonali na wyjeździe Kosowo 3:0. 39-letni Zlatan Ibrahomovic nie strzelił gola, ale miał udział w zwycięstwie, popisując się m.in. efektowną asystą.
W grupie C Bułgaria przegrała u siebie z Włochami 0:2, a Szwajcaria pokonała Litwę 1:0. To 12. z rzędu zwycięstwo Italii w eliminacjach, licząc z kwalifikacjami do tegorocznych mistrzostw Europy (wówczas komplet 10).
Mecz Szwajcarii z Litwą w Sankt Gallen rozpoczął się z prawie 20-minutowym opóźnieniem. Powodem była niewłaściwa wysokość jednej z bramek. Organizatorzy musieli zainstalować nową, o przepisowych rozmiarach.
Wygrana Francji
Po falstarcie na inaugurację (1:1 u siebie z Ukrainą), tym razem lepiej spisała się Francja, która w grupie D pokonała na wyjeździe Kazachstan 2:0.
Drugi remis 1:1 zanotowali natomiast Ukraińcy, tym razem u siebie z Finami, dla których gola w końcówce spotkania strzelił z rzutu karnego Teemu Pukki. Napastnik Norwich City zdobył też dwie bramki w poprzednim meczu - zremisowanym 2:2 z Bośniakami.
Najwyższe zwycięstwo w niedzielę odniosła Dania, która w grupie F - mimo wielu zmian w składzie w porównaniu z poprzednim meczem - pokonała u siebie Mołdawię aż 8:0. Gospodarze już w 39. minucie prowadzili różnicą pięciu goli.
To najwyższa wygrana Duńczyków w historii eliminacji do wielkiej imprezy. Jako jedyni mają w tej grupie komplet punktów. Cztery zdobyła Austria, która w niedzielę pokonała Wyspy Owcze 3:1. W innym spotkaniu grupy F Izrael zremisował ze Szkocją 1:1.
W grupie J, oprócz wspomnianego meczu Armenii z Islandią, odbyły się dwa inne spotkania. W ciekawie zapowiadającym się starciu Rumunia uległa u siebie Niemcom 0:1 po golu Serge’a Gnabry’ego, a Macedonia Północna wygrała z Liechtensteinem 5:0.
Trener Niemców Joachim Loew przyznał, że zmarnowane sytuacje jego zespołu spowodowały niepotrzebnie nerwową końcówkę w Bukareszcie.
Ciężko pracowaliśmy nad piłką i wykonaliśmy kilka dobrych akcji, ale musimy skrytykować sposób, w jaki wykorzystaliśmy okazje. Mogliśmy sobie znacznie ułatwić zadanie, strzelając drugiego gola
— powiedział Loew.
Reprezentacje narodowe 55 krajów zrzeszonych w UEFA zostały podzielone na 10 grup. Awans wywalczy 13 z nich. Eliminacje w strefie europejskiej potrwają do 16 listopada 2021 roku, natomiast baraże odbędą się 24-25 marca i 28-29 marca 2022.
Na mistrzostwa świata zakwalifikują się bezpośrednio zwycięzcy grup, zaś reprezentacje z drugich miejsc trafią do baraży. Zagrają w nich także najwyżej sklasyfikowane drużyny w Lidze Narodów spośród tych, które nie zajmą pierwszej lub drugiej lokaty w grupie eliminacji.
Łącznie 12 reprezentacji zostanie podzielonych na trzy ścieżki barażowe, w których rozegrają półfinały i finały. W ten sposób zostanie wyłonionych pozostałych trzech uczestników MŚ ze strefy europejskiej.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/sport/544931-jak-spisali-sie-nasi-grupowi-rywale-mecze-bez-niespodzianek